Karasu

50 yıl daha mezarlık ihtiyacı olmayacak

 

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü tarafından Karasu’ya 21 dönümlük yeni mezarlık yeri yapılıyor. Kuzuluk Mahallesi Cennettepe’ye yapılacak mezar yeri tartışmalara neden olsa da İncilli, Kabakoz ve Kuzuluk mahalle muhtarları mevkiin uygunluğu hakkında hemfikir.

 

21 DÖNÜM ALAN

Karasu’da uzunca bir süreden bu yana süren mezarlık yeri arayışında sona gelindi. Cennettepe’de 21 dönüm üzerinde yapılacak mezarlık için çalışmalara başlandı. Karasu’da Merkez Mezarlığı yüzde 99’a ulaşması üst üste definlerin başlaması, Kuzuluk Mezarlığı’nın da Kabakoz ve İncilli Mahalleleri ile ortak kullanılması mezarlık yeri ihtiyacını ortaya çıkarmıştı. Bir süreden bu yana yer arayışında olan ilgililer sonunda Cennettepe’deki yerde karar kıldı. Alanın Karasu’nun 50 yıllık mezarlık ihtiyacını karşılaması öngörülüyor.

 

MUHTARLAR HEMFİKİR

Temelde İncilli, Kabakoz ve Kuzuluk mahallesine hitap edecek mezarlık için üç mahalle muhtarı da olumlu görüş ortaya koydu. Güler Cinasoğlu’na açıklamada bulunan Kuzuluk Muhtarı Temel Aslanbay, “Mahallemizdeki en uygun yer burasıydı” derken, Kabakoz Muhtarı Mustafa Öztürk, burasının olması için canla başla mücadele ettiklerini söyledi. İncilli Mahallesi Muhtarı Mehmet Zeki Avcı ise, mezarlık olarak tespit edilen alanın gelecekte yerleşim yeri içinde kalması endişesi taşımalarına rağmen alanın uygun olduğunu söyledi.