Gündem

4 ülke temsilcisi Sakarya’da buluştu

 

Erasmus+ Spor destekleri kapsamında Bulgaristan’dan BULSPORT Derneği koordinatörlüğü ve Kargenç Kulübü’nün ortaklığı ile yürütülen Sporda Güvenlik SafeSPORTevent adlı proje toplantısı için 4 ülke temsilcileri Sakarya’da buluştu.

 

EMNİYET VE GÜVENLİK

11-14 Kasım 2021 tarihleri ​​arasında Sakarya’da Türkiye, Bosna-Hersek, Bulgaristan ve Yunanistan’dan ortakları bir araya getiren ve projenin şimdiye kadarki ilerlemesini değerlendirmek ve gelecekteki proje eylemlerini birlikte planlamak için #SafeSPORTevent ara toplantısı düzenlendi. Kargenç Kulübü Başkanı Ersel Aydın, “Hareketlilik sırasında konsorsiyum, Sakarya Büyükşehir Belediyesi Spor Daire Başkanlığı, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ve Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi’nden yerel paydaşlarla da verimli toplantılar gerçekleştirdik. Toplantılarda sporda emniyet ve güvenlik alanındaki fikirler ve iyi uygulamalar tartışıldı ve konuyla ilgili gelecekte karşılıklı işbirliğinin potansiyel gelişimi hakkında görüş alışverişinde bulunduk” dedi.

BECERİLERİ GELİŞTİRME

“#SafeSPORTevent projesi, güvenliğin çok önemli olduğu ve spor sektörünün bir istisna olmadığı Avrupa ve dünya için birçok yaşanmış tecrübeden ilham alıyor” diyen Aydın, “#SafeSPORTevent, spor etkinliklerine katılan sporcuları, yetkilileri ve taraftarları belirli güvenlik protokolleri ile sağlık ve güvenlik tehlikelerinden korumayı amaçlayan Erasmus+ ortak finansmanlı bir girişimdir. #SafeSPORTevent projesi, spor etkinlikleri ve spor ortamında büyük insan gruplarının bir araya gelmesi için özel olarak hazırlanmış güvenlik protokollerinin hazırlanmasını hedefler. Güvenlik için özel protokolleri birlikte oluşturma ve kullanma konusunda paydaşları güçlendirmek için, gönüllülerin ve yöneticilerin eğitim hareketliliği yoluyla bilgi ve becerilerini geliştirmeyi amaçlar” ifadelerini kullandı.

OLUMLU DEĞİŞİM

Kargenç Kulüp Başkanı Ersel Aydın, “Sporda güvenlik ve güvenlik alanında artan eğitim olanakları sayesinde #SafeSPORTevent projesi, proje çıktıları sporla özgürce paylaşılacağı için Bosna-Hersek, Bulgaristan, Yunanistan ve Türkiye’de ve aynı zamanda tüm Avrupa’da olumlu değişim sağlıyor” dedi. Aydın, “#SafeSPORTevent Avrupa Birliği Erasmus+ Programı tarafından ortak finanse edilmektedir. BULSPORT – Bulgaristan Spor Geliştirme Derneği tarafından, BRAVO – Bosna-Hersek Değerli Fırsatlar Temsilcisi Derneği (Bosna Hersek), Sofya Güvenlik Forumu (Bulgaristan), ΑΕΤΟΙ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (Yunanistan) ve Kargenç Kulüp – Karasu Gençlik, Sanat ve Spor Kulübü Derneği (Türkiye) ile işbirliği içinde koordine edilmektedir” açıklamasında bulundu.