Siyaset

Nusret Karadeniz Yalı’ya talip oldu

Nusret Karadeniz Yalı’ya talip oldu

Karasu Yalı Mahallesi’nde 30 yıldan bu yana ikamet ettiğini söyleyen Nusret Karadeniz, 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlerde muhtar olmak için kolları sıvadı. Karadeniz aza listesi oluştururken tüm dengeleri göz önünde bulunduracağını ve mütevazı bir muhtar olacağını söyledi. Karadeniz, Münir Ali Kara’nın sorularını yanıtladı.

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

1966 Iğdır doğumluyum. 1994 yılından bu yana Karasu’da yaşıyorum. İşçi emeklisiyim ve Yalı Mahallesi’nden de önümüzdeki dönem muhtar adayı olmak için “Bismillah” dedik. Allah hakkımızda hayırlısını versin.

Muhtar olma fikri nerden ortaya çıktı? Nasıl karar verdiniz?

Bizim buraya göçen ailemiz oldukça kalabalık. 30 yıla yakın bir süreden bu yana da Yalı Mahallesi’nde ikamet ediyoruz. Buranın sorunlarını da biliyoruz. Buradaki insanların yaşadıklarını ve ihtiyaçlarını yaşayarak görüyoruz. Bundan dolayı aday olmaya karar verdik.

Muhtar olduğunuzda nasıl bir tavır sergileyeceksiniz?

Ben insan odaklı biriyim. Ulaşılabilir ve insana değer veren bir muhtar olacağım. İnsanlar beni aradığında yerinde bulacak. Beni bulduğunda da değerini bulacak. İnsanların devlet kurumları ile olan işlerinde yol gösterici olacağım. Bence muhtarın en önemli görevlerinden biri bu olmalı. Kimseyi ayırt etmeden, herkese eşit yaklaşıp, işleri çözmek için elimden geleni yapacağım.

Yalı Mahallesi’nin ilk ilgilenilmesi gereken sorunu sizce ne?

Yalı Mahallesi’nde her alanda hizmet etmek mümkün. Pek çok mahallede yol sorunumuz var. Bu sorunlar elbette Karasu Belediyesi ve Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından çözülecek. Ancak bunların önem sırası var. Çok fazla insanın kullandığı yerler öncelikli olmalı. Bileğine kuvvetli olanın değil, ihtiyacı olanın işi görülmeli. Bunu sağlayacak olan da muhtardır. Muhtar olduğumuzda bu ihtiyaçları doğru tespit edip, doğru kanallara ve doğru insanlara aktarmak önceliğimiz olacak. Bununla birlikte gençlerimizin boş zamanlarını değerlendireceği sportif ve kültürel faaliyetlere öncelik vereceğiz. Gençlerimizin kötü alışkanlıklar elde etmesinin önüne geçmek zorundayız. Bunun yolu da sportif ve kültürel etkinliklerin artırılmasından geçiyor. Biz bu alanlarda aktif olmaya gayret edeceğiz.

Siyasi görüşünüz ne? Ya da daha net soralım: Belediye Başkanı iktidar ya da muhalefet partisinden çıkarsa, sizin hizmet kaliteniz nasıl olur? “Şu parti kazanır, bu parti kaybederse” diye bir hesabınız var mı?

Muhtarın siyasi görüşü olmaz. Ben de bu inanıştayım. Muhtar bağımsız ve tarafsız olmak zorunda. Muhtar tarafsız olurken yerel yöneticiler de muhtara tarafsız bakmalı. Biz Karasu’nun en büyük mahallesini yönetmeye talip olurken insanları “şucu bucu” diye ayıramayız. Seçilen belediye başkanı de muhtarın görüşüne göre mahalle halkına bakış açısını değerlendirmemeli. Hangi siyasi görüş gelirse gelsin biz mahallemizin dertlerini dile getirmekten ve halkımızın hak ettiği hizmeti talep etmekten geri durmayız.

Aza listenizi yaptınız mı? Toplumun tanıdığı isimler listenizde var mı?

Aza listemizi büyük oranda şekillendirdik. Listemizi yaparken pek çok kriter belirledik. Mesela yaş dengesi kuracağız. Eğitim ve hatta hangi ilden Karasu’ya göçtüklerini bile dikkate alıyoruz. Toplumun tamamının temsil edildiği ve herkesin kendisini bulduğu bir liste oluşturmayı hedefliyoruz. Listemizi önümüzdeki günlerde tamamlayıp kamuoyu ile paylaşacağız.

Seçim dönemi boyunca nasıl bir yol izlemeyi düşünüyorsunuz? Mahallenizdeki diğer muhtar adayları ile ilişkileriniz nasıl olacak?

Biz birilerinin karşısına ya da inadına yola çıkmadık. Amacımız mahallemize iyi niyet ile hizmet etmek. Onun için bizim gibi muhtar adayı olan arkadaşlarımıza da saygı gösteriyoruz. Onların da bizimle bir sorunu olacağını düşünmüyoruz. Aday olacağı konuşulan pek çok arkadaşımızı da tanıyorum. Hepsinin iyi niyette olduğundan da şüphem yok. Ancak biz ve ekibimiz hepsinden daha iyi işler çıkaracağız. Seçim süresince de bunu anlatmayı planlıyoruz. Allah nasip eder, seçmen de takdir ederse bunu göstereceğiz.

Sizin aday olmanızla Yalı Mahallesi’nden yeniden muhtar adayı olmayacağını açıklayan mevcut Muhtar Dursun Ali Akbaş’ın açıklamasının ilgisi var mı? Yani Mevcut muhtar karar değiştirir ve aday olursa bu sizin için bir handikap oluşturur mu?

Biraz önce de söylediğim gibi, ben kimsenin karşısına aday olarak çıkmıyorum. Sadece gördüğüm sorunları gidermek ve halkımıza daha iyi hizmet etmek iddiasındayım. Mevcut Muhtarın yeniden aday olup olmaması ile değil, seçildiğimde nasıl hizmet edeceğimle ilgileniyorum. Dolayısıyla, adaylık kararı vermemde de bundan sonraki süreci değerlendirmemde de muhtarın kararının bir etkisi yok.

Seçmenlere ulaşırken hangi yolları kullanmayı düşünüyorsunuz? Sosyal medya, reklam ya da yüz yüze iletişim yöntemlerinden hangisini seçeceksiniz?

Bir kere şunu net söyleyeyim ki, seçime kadar ulaşmadığım tek bir seçmen kalmayacak. Mahallemizin büyük çoğunluğunu tanıyorum diyebilirim. Kapısını çalamayacağım çok az ev vardır. Gerekirse ev ev gezip mahalle halkımıza aday olduğumu ilan edeceğim. İletişim yollarının da imkanlarım el verdiğince hepsini kullanmayı planlıyorum. Bunlar arasında en önemsediği şüphesiz ki yüz yüze görüşme olacak. İnsanlar kime oy vereceklerini görmek ister. Onun için gidip ellerini sıkmak ve kendimi tanıtmak için gece gündüz çalışacağım.

Son olarak seçmenlerinize ne söylemek istersiniz?

Ben 30 yıldan bu yana Yalı Mahallesi’nde ikamet ediyorum. Hani derler ya “Eskiden buralar dutluktu” diye. Ben o zamanlardan beri Yalı Mahallesi’nde yaşıyorum. Buranın derdiniz de ihtiyacını da yaşayarak öğrendim. Onun için bu mahallenin ihtiyaçlarını dile getirebilecek en iyi kişilerden biri olduğumu düşünüyorum. Seçmenlerimizin karşısına bundan sonra daha sık çıkacağız. Bizi tanıyan tanıyor ama bundan sonra aday kimliği ile karşılarında olacağız. Bizi değerlendirirken, geçmişimize baksınlar. Yaşantımızı görsünler. İnsanlara nasıl saygı ile yaklaştığımızı fark etsinler. Şimdiye kadar nasıl mütevazı yaşadığımızı bilsinler. Tüm bunlar bir araya geldiğinde zaten nasıl bir yönetim anlayışı içinde olacağımızı anlarlar. Bu durumda da bizi tercih edeceklerinden şüphem yok. Tüm seçmenlerimizden değerlendirme yaparken objektif olmalarını ve tercihte bulunurken de bundan sonraki beş yıl boyunca kendilerine yoldaşlık edecek bir yol arkadaşı seçtiklerini unutmamalarını rica ediyorum. Her birinizi Allah’a emanet ediyorum.