Köşe Yazıları

Soy ağacı

Değerli okuyucular son yirmi yılda bir “Osmanlı torunuyum” söylemi türettiler ve almış başını gidiyor. İçeriği müthiş bir ayrımcılık, Ortadoğu ülkelerini sevicilikle dolu olan söylem.

“Düğün değil bayram değil” nereden çıktı bu konu demeyin ya da düşünmeyin sakın. Uzun zamandır arşivimde duruyordu, şimdi sırası geldi diye düşündüğüm için paylaşmak istedim sizlerle. Hemen başın da belirteyim, tarih benim branşım değil amma çok okumuşluğumuz ve araştırmacılığımız vardır kendi çapımız da. Yani demem o ki az -buçuk bilgimiz vardır merak etmeyin, yazacaklarımın bir cümlesi bile atmasyon ya da uydurma değil halk diliyle.

Hangi tarih? diyecek olursanız tabiki Türk tarihi. Şimdi gelelim konumuzun giriş kısmına. Kim bu kendilerine “Osmanlı torunuyum” diyen enteresan düşünceli ve şekilciler?

Altların da bilekte biten tayt gibi daracık pantolonlar, üstlerinde hormonla şişirdikleri kasları gösteren daracık gömlekleri, kolların da boncuklu bileklikler, parmaklarda tuğralı yüzükler. Hepsi de kendilerini Osmanlı torunu diye tanımlıyorlar. Dikkat ederseniz, Türk değil Osmanlı, öyle diyorlar çünkü onlara göre başka atamız yok sadece “Osmanlı torunuyuz”.

Devam edelim, “Hun torunuyuz” ya da “Göktürk torunuyuz” demiyorlar, Uygur, Hazar, Avar, Gazneli, Karahanlı, Altın Ordu ya da Selçuklu torunuyuz da demiyorlar, ille de “Osmanlı Torunu”. Peki, amaçları “Türklük” mü?  Zerre kadar bile sanmam. Eğer öyle olsaydı; tarihin ilk Türk devleti olan Büyük Hun Devleti ile övünüp “Hun torunuyuz” demeleri beklenirdi.

Burada kasıtları “güç gösterisi” ise eğer; Türk Hun imparatorluğu, Çin’in beş krallığını yıkıp dize getirmiş, vergiye bağlamış. Çinliler, Hun korkusundan 22 km’lik Çin Seddi’ni yapmışlar sonuçta. Yok, eğer amaçları “Hükümdarlık”  ya da “İmparatorluk” ise eğer, Osmanlı’dan büyük “Göktürk İmparatorluğu” var. Osmanlı 5,2 milyon km kareyken, Göktürkler tam 6 milyon km karelik koca bir imparatorluk kurmuşlar. Amaçları “zamanın ilerisinde olmak” falansa eğer, Uygurlar varken Osmanlı’ya sıra bile gelmez. Uygarlık sözcüğü bile Uygur’dan gelir, bilin istedim, aranız da bilmeyenleriniz vardır ve çoktur. Ama onlar Uygarlık demezler. Onlar hep “medeniyet” derler. Bu sözcük “Medine” den gelir çünkü. Onlara sorsanız Osmanlı torunudurlar, Ama “Boncuklu Deli İbrahim’in ya da “Sarı Selim’in falan değil, onların adını bile anmazlar. O sevmedikleri “Sarı Selim’in de oğlu mu oluyorum la” deyip onu küçümserler ama Fatih’in, Yavuz’un, Kanuni’nin torunuyum diye gururlanırlar. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu gibi bir şey işte. Hemen unutmadan şimdilerde “Abdülhamit torunudurlar” yeni trend o. İlk Türk devletini kuran kimdir diye sorun Teoman’ı bilen bir tek kişiye rastlamazsınız, yani o derece Osmanlıdırlar, Osmanlının soy atalarını bilmeden ve inkar ederek. “Mete’nin torunuyuz” diyen tek bir Allah’ın kuluna denk gelmezsiniz nedense. Herkes Kanuni’nin Ebussuud’un uydurduğu fetvalardan destek alarak yazdırdığı kanunlarla övünürken, “Bilge Kağan” dan, “Orhun Kitabelerinden haberleri bile yoktur.

 

Belki de bildikleri tek devlet Osmanlıdır, cehalet ve inkar böyle bir şey işte, Cumhuriyeti yok sayma zaafına düşerek. Hatta hatta biraz daha ileri gideyim, Emevilerle, Abassilerle, Endülüsle bile övünürken, Ne vizigotlar ve ostrogotları önüne katıp Roma’ya kadar süren, sonra da koskoca Roma İmparatorluğu’nu vergiye bağlayan ne Atilla’dan haberleri var, ne de Balamir Kağan’dan. Ne Avarlardan haberleri var, ne de tarihin en büyük imparatorluklarından Hazarlardan, ne Altın Ordu’yu biliyorlar, ne de Selçukluyu, ne Oğuzları, Türgişleri, Kıpçakları biliyorlar, ne de Karlukları, Tarduşları. Kendince “laik sistemle” yönetilen Selçuklu’dan söz eden yok, kabul, ama tarihin ilk Müslüman Türk devletleri Karahanlılar’dan ya da Bolgar (Bulgar)lardan söz eden de yok. İlle de harfleri Arapçaya benzeyen Osmanlı. Çünkü amaç Türklük falan değil, amaç saltanat. Amaç millet olmak falan değil, amaç ümmet.

 

Amaç söz sahibi halk olmak falan değil, amaç biat düzeni, Olay Türklükle falan ilgili değil anlayacağınız. Hani diyorlar ya bir gecede cahil kaldık diye, dedelerimizin mezar taşlarını okuyamaz olduk diye. O kadar çok Osmanlı torunları ki bu güruh, Osmanlının öz be öz Türkçe konuşuyor olduklarını dahi bilmiyorlar. Hiç Osmanlıca bir halk türküsü duydunuz mu dinlediniz mi ya da var mıdır? Bunların ne Osmanlıyla hele hele nede Türklükle bir ilgileri var. Bu güruhun geri kalmışlıkla, cahil bırakılmakla, yönetenlerin gösterişli, şatafatlı hayatlarıyla ilgisi var. Dinle yönetilmek istenmekle ve istemekle ilgisi var kısacası. Türklükle ilgisi olsaydı eğer, Düsturları; şeyhin, şıhın, kutubun, gavsın sözlerini değil, Bu ülkeyi kurtarmak ve kurmak adına mücadele edenlerin sözleri olurdu. Ben öz be öz TÜRK torunuyum ama Osmanlı da benim atam, her ne kadar Türkleri ve Türkmenleri yok saysa da.

 

Osmanlı torunuymuşlar? Hayrını görün o zaman. Osmanlı sizlerin olsun TÜRKLÜK bizim. Sakın ha ırkçılıkla yaftalama gafletine düşmeyin sakın. Yüce Tanrı Kuranı kerim de “ben sizleri kavim kavim yarattım” diye buyurmuş derim, cevap veremezsiniz. Kişi amcasını dayısını halasını teyzesini çok sever amma Kendi babasını anasını daha çok sever ve bununla da suçlanamaz. Ve ezcümle; Tarih bir bütündür ve o bütünü kenarından köşesinden kırpıp çıkarıp atamazsınız. Kişi ya da kişiler kendi soylarını soplarını inkar etseler de Ağaç kovuğundan çıkmadıklarına göre onları dünyaya getiren bir ana babaları vardır, O ana babaları da dünyaya getiren ana babalar vardı çünkü. Sağlıcakla kalın selam ve dua ile.