Köşe Yazıları

Gurur duyuyor musunuz

 

29 Ekim dolayısıyla düzenlenen törene iştirak ettik. Özenle hazırlanmış programda öğretmen ve öğrencilerin gayretleri görülmeye değerdi.

İlk gösteri yapan ekip de Karadeniz oyunlarını çok güzel sergiledi ve seyirciden alkış aldı. Bize yüzleri tanıdık gelmeyen ekiptekilerin kim olduğunu sorduğumuzda Serdivan’dan davet edilen bir grup olduklarını öğrendik.

Şaşılacak iş. Serdivan’dan Karadeniz ekibinin Karasu’ya gelip gösteri yapması nereden baksan bir başarı öyküsü.

Bir ilçeden bir başka ilçeye gidip 29 Ekim programında sahne almak, alkış almak gerçekten takdire değer.

Hem de Sakarya’nın en az Karadenizli bulunan ilçesi olan Serdivan’dan kalkıp, Karadeniz nüfusunun en yoğun olduğu ilçelerden biri olan Karasu’ya gelip horon oynamak büyük başarı. Alkış almak takdir görmek de cabası.

Olay Serdivan ekibi açısından böyle de… Karasu açısından da bakmak lazım ya!

Karadenizlilerin en fazla olduğu Sakarya ilçesi olarak çok büyük bir kesimi göçmen olan ilçeden Karadeniz ekibi davet ederken kendinizle gurur duydunuz mu?

Bu ilçede onun üzerinde Halk Eğitimi Merkezi kursu açılıp, halk oyunları yarışması yapıldığı günlerden bu günlere gelmiş olmaktan onur duydunuz mu?

Halk oyunları usta öğreticileriniz vardı ne oldu onlar?

Sahi Karasu’da Halk Eğitimi Merkezi halkı ne konuda eğitiyor? Halkın kendi kültürünü izlemek için Serdivan’dan ekip gelmesi gerekiyorsa Karasu Halk Eğitimi Merkezi’ni de bağlayın Serdivan’a gitsin.

Biz de en azından kiminle gurur duyacağımızı bilelim.

 

İNŞALLAH HASTASINIZDIR

Bir kişinin bir başkasını gizlice takip etmesine, hakkında veri toplamasına stalk deniyor. Sosyal medyada tanıdığı tanımadığı kişileri gizlice araştıranlara da “stalker…”

Sosyal medyada yaptığım bir paylaşımın altına yapılan olumsuz yorumları beğenen arkadaşlar gördüm. Bu arkadaşlar benimle sosyal medyadan arkadaş değiller. Beni takip ediyor da görünmüyorlar. Gizlice araştırma yapmışlar yani. Sonra kendilerini açık etme gereği duymuşlar.

Arkadaş bağlantınızın olmadığı, takip etmediğiniz kişilerin gönderilerinin altına yapılan olumsuz yorumları beğendiğinize göre siz de stalkersiniz.

Stalker olmanın iki gerekçesi vardır. Birincisi hastalık denebilecek düzeyde bilgi edinme çabası. Bir nevi gıybet ama kendi kendine yapılanı. Bunun ileri boyutu ciddi psikolojik sorunlara neden olur.

İkincisi ve daha enteresanı fetövari bilgi toplayıp ilerde kullanmak için hazırlık yapmak.

Gönderilerimi gizlice takip eden arkadaşların hasta olmasını ümit ediyorum. Umarım diğeri değilsinizdir…

Zira hastalığın tedavisi var da diğerinin yok…

 

BİR KEZ DAHA ALKIŞLAYAN TARAFTA YER ALIYORUZ

Pazartesi günü Hendek’te Devlet Bahçeli Fen Lisesi’nin temel atma töreni vardı. Törene biz de katılım sağladık. Hendek Belediye Başkanı çıkıp Hendek’e fen lisesi kazandırmış olmaktan duyduğu haklı gururu anlattı.

Hendekli vatandaşlar da katıldı bu gurura.

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı, İl Milli Eğitim Müdürü, Milletvekilleri… Gerçekten görülmeye değer bir tabloydu.

Biz de oradaydık, dediğim gibi. Alkışlayanlar arasındaki yerimizi aldık. Bir gün belki Karasu’da da böyle bir okul yapılır, belki ilçemiz de bir fen lisesi kazanır umudu ile vurduk ellerimizi birbirine.

Biz bir süre daha alkışlayanlar arasında yer almayı sürdüreceğiz sanırım.

 

YOL YAPIMI MI ÖNEMLİ BİLGİSAYAR PROGRAMI MI

Karasu Belediye Meclisi’nin kasım ayı meclis toplantısında gündemin üçüncü maddesi ilgimizi çekti. Maddede “Bilgisayar yazılımları alım işi” için bütçede yer olmadığı buna yer açmak için yol yapım giderleri kaleminden 500 bin liralık bir aktarım yapılması talebi yer alıyordu.

500 bin lira, bilgisayar programı almak için yüksek bir bedel midir değil midir bilemeyiz. Programların bedelini yazılımcılar bilir de…

Bizim ilgimizi çeken kısım Karasu Belediyesi’nin para aktarımı yaptığı kalemin yol yapım giderleri olması oldu.

Karasu Belediye Bütçesi’nde aktarım yapılacak başka kalem yok muydu aktarım yapılacak da yol yapım giderleri kaleminden 500 bin lira alınması talep edildi.

Karasu’daki kime sorsanız yollardan şikayet eder. Siz yol yapım kaleminden aktarım yapmayı talep edersiniz.

Enteresan değil mi!

 

İNLEYEN NAĞMELER

Karasu Belediyesi tarafından Türk Musikisi gecesi organize edildi. Sakarya Müzisyenler Derneği de ciddi bir orkestra ile gösteriyi sunmuş oldu. Gerçekten çok güzel bir geceydi.

Açıkçası konsere giderken, “Bizim halk musikiye pek ilgi göstermez” diye düşünüyordum. Ama gittiğimde önyargılı olduğumu fark ettim.

Sosyal Gelişim Merkezi’nin salonu ağzına kadar doluydu. Hatta ek sandalyeler falan konulmuştu.

Halk musikiye aşık değil elbette. Ancak Karasu’da kültürel faaliyet manasında ciddi bir eksiklik olduğunu da kabul etmemiz lazım. Bunun için bazı adımların atıldığını biliyoruz. Ancak yeterli mi?

Ahmet Genç döneminde başlayan festival ve kültürlenme hareketini gereksiz görmek toplumu ileri götürmez.

Karnınızın doyması nasıl bir ihtiyaçsa ruhunuzun doyması da aynı şekilde önemli bir gereksinimdir.