Gündem

TATİL EYLÜL OLMALI

Karasu Belediye Meclisi’nde Eylül Ayı Oturumu geçtiğimiz Salı günü yapıldı. Toplantıya katılımın son ayların en düşük seviyede olması dolayısıyla basın mensuplarına laf atan Mehmet Çatalbaş, “Biz her sene fındık ayı olan eylülün tatil olması gerektiğini söylüyoruz. Ama meclisin en küçük partisi olunca dediğimiz dinlenmiyor. Bakın kaç kişi eksik” dedi.

 

CHP’NİN YARISI YOKTU

Geçtiğimiz Salı günü yapılan Karasu Belediye Meclis Toplantısı’nda Cumhuriyet Halk Partili altı üyenin üçü yoktu. Cüneyit Taşkın Ekşi, Çetin Ülker ve Mustafa İngenç Meclis’e katılmayan isimlerdi.

 

SAYILAR MI KARIŞIK KAFALAR MI

Belediye Meclisi’nde gündem maddelerini okuyan Meclis Katibi Esra Bıyıklıoğlu pek çok sayıyı yanlış okudu. Bıyıklıoğlu sayılara genel olarak ekleme yaptı ve birkaç fazla okudu. Neyse ki belediye meclis üyeleri gündem maddelerine odaklanmıştı da kimse sayıların fazladan okunduğunun farkına varmadı.

 

KİTAPLAR GECE GELDİ

2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı için kitaplar devlet tarafından ücretsiz verildi. Devlet bu yıl ayrıca yardımcı kitapların da ücretsiz verilmesini kararlaştırdı. Pazartesi günü okul kitaplarının öğrencilerin masasında olmak için gece yarısı yola çıktıklarını söyleyen Karasu İlçe Milli Eğitim Müdürü Çetin Turhan, gece saat 03:00’da İl Milli Eğitim Müdürü Ebubeki Sıddık Savaşçı’nın da o saatte kolları sıvamış depodan kitap dağıtımı ve yönlendirmesi yaptığını söyledi. TYT ve AYT kitapları da açılış programı yapılan Karasu Atatürk Anadolu Lisesi öğrencilerinin masalarında hazır bulunduruldu ve öğrencilere dağıtıldı.

 

TATİLDEYKEN ÇOCUK NASIL YAZDI

2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı’nın ilk programı Karasu’nun proje okulu seçilen Karasu Atatürk Anadolu Lisesi’nde yapıldı. 9. Sınıf Öğrencisi Cemre Yılmaz tarafından yapılan konuşma protokolden tam not aldı. Ancak akıllarda bir soru vardı. Okulun ilk günü bu konuşma nasıl hazırlandı? Yaptığımız kısa araştırmada öğrencinin ortaokul eğitimi sırasında da aktif olan ve aynı zamanda okulun İngilizce Öğretmeni Pınar Yılmaz’ın kızı olduğunu öğrendik. Ailesinin izinden giden Cemre’ye eğitim hayatında başarılar diliyoruz.

 

VELİ SERBEST Mİ DEĞİL Mİ

Çocuklarını ilk okul birinci sınıfa gönderen veliler ile okulda görev yapan öğretmenler arasında küçük çaplı tartışmalar yaşanıyor. Çocuklarını okuldan almak isteyen veliler bir anda okul kapısında birikme yapıyor ve bu da kargaşaya neden oluyor. Bazı okullar velilerin bahçe içine girmesine müsaade ederken bazı okullar velilerin okul ve bahçe içine girmemesi konusunda kararlı davranıyor. Koronavirüsün etkilerinin yeni sonlandığı günlerde velilerin mesafe kuralını ihlal ettikleri de gözlerden kaçmıyor. Umarız bu durum önümüzdeki haftalarda düzene girer ve veliler ile öğretmen veya görevliler arasında bir kırgınlık yaşanmaz.