Karasu

19 Mayıs coşkuyla kutlandı

 

19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı, Karasu’da coşkuyla kutlandı. Çelenk sunumu ile başlayan tören, Karasu Şehir Stadı’nda yapılan kutlama programıyla devam etti.

 

ÇELENK TÖRENİ İLE BAŞLADI

19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları, Karasu Kaymakamlık binası önünde düzenlenen çelenk töreniyle başladı. Törene Karasu Kaymakamı Ahmet Naci Helvacı, Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı, Cumhuriyet Başsavcısı Haluk Çınarbay, kurum amirleri, siyasi parti temsilcileri, mahalle muhtarları, okul müdürleri, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve öğrenciler katıldı. Karasu Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Kemal Ataç, Atatürk Büstü’ne çelengini sundu. Çelenk sunma töreninin ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Karasu Kaymakamlığı önünde düzenlenen çelenk sunma töreninin ardından Şehit Üsteğmen İbrahim Abanoz Anadolu Lisesi Beden Eğitimi Öğretmeni Kurtuluş Döner yönetiminde bando ve kortej eşliğinde kutlama töreninin yapılacağı Karasu Şehir Stadı’na halk yürüyüşü yapıldı.

 

GÖSTERİLER BÜYÜLEDİ

Karasu Şehir Stadı’nda düzenlenen tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın hep bir ağızdan okunmasıyla başladı. Programda günün anlam ve önemi konuşmasını, Karasu Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Kemal Ataç yaptı. Müdür Kemal Ataç’ın konuşmasının ardından Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni Şehit Üsteğmen İbrahim Abanoz Anadolu Lisesi öğrencisi Gökdeniz Köklükaya okudu. Gençliğin Ata’ya Cevabı’nı ise Şehit Üsteğmen İbrahim Abanoz Anadolu Lisesi öğrencilerinden Seval Filizfidanoğlu seslendirdi. Karadeniz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Beden Eğitimi Öğretmeni Mehmet Sadullah Sarıca yönetiminde Halk Eğitimi Merkezi halk oyunu gösterileri ekibi eşsiz gösterilerini izleyicilere sergiledi.

 

50 METRE OK GÖSTERİSİ

Gösterinin ardından Fatih Sultan Mehmet Ortaokulu öğrencilerinden Kerimcan Keskin Mustafa Kemal’i Düşünüyorum şiirini okudu. Akabinde ise Karasu Anadolu İmam Hatip Lisesi Beden Eğitimi Öğretmeni Oğuz Kocabaş yönetiminde okçuluk gösterisi sergilendi. Gösteri sonrası Mersin ilinde yapılacak olan Türkiye Okullar Arası Okçuluk Şampiyonası’nda Atatürk Anadolu Lisesi öğrencilerinden Yunus Emre Uğur ve Karasu İmam Hatip Ortaokulu’ndan Mert Eren Kocabaş ilimizi temsil edeceği açıklandı. Törende Yunus Emre Uğur ve Fatma Zehra Uzun, 50 metre ok atışı gerçekleştirdi. Karasu Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinden Samet Yiğitoğlu ise Samsun Güzellemesi şiirini seslendirdi.

 

YARIŞMALAR HEYECAN VERDİ

Karasu Atatürk Anadolu Lisesi ve Karasu Anadolu Lisesi Beden Eğitimi Öğretmenleri Özgür Özden-Ayşegül Demirbaş Örgen yönetiminde Koordinasyon Yarışması düzenlendi. Yarışmanın ardından Karadeniz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinden Serpil Uzunoğlu “O Geliyor” şiirini okudu. Usta Öğretici İlker Işık yönetiminde Sezi Eratik Ortaokulu öğrencileri ile Halk Eğitimi Merkezi halk oyunu ekibi gösterileri izleyicileri büyüledi. Halk oyunu gösterisinin ardından Karasu Atatürk Anadolu Lisesi öğrencilerinden Sıla Hüsna Zengin, Şu Sonsuz Koşu şiirini okudu.

 

ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU

Liseler arası Afiş Tasarım Yarışması’nda Karasu Anadolu Lisesi’nden Ebrar Yavuzyiğit birinci, Karadeniz Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi’nden Betül Yıldız ikinci, Karasu Anadolu Lisesi’nden İlayda Uçar üçüncü oldu. Ödüllerini Karasu Kaymakamı Ahmet Naci Helvacı verdi. Ortaokullar Şiir Yarışması’nda birinci Sezi Eratik Ortaokulu’ndan Eren Hakan, ikinci Namık Kemal İmam Hatip Ortaokulu’ndan Ayşe Beren Nalçacıoğlu, üçüncü ise Şehed Hamuyyi oldu ve ödüllerini Belediye Başkanı İshak Sarı takdim etti. Gençlik koşusu genç kızlar kategorisinde birinci Karasu Anadolu Lisesi’nden Sinem Koç, ikinci Karasu Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden Yüsra Kurt, üçüncü Karasu Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden Ecrin Aydın, dördüncü olan Karasu Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden Esma Erdoğan oldu. Öğrencilere ödüllerini Cumhuriyet Başsavcısı Haluk Çınarbay verdi. Genç erkek kategorisinde ise birinci Karasu Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden İslam Avcı ve ödülünü Meslek ve Yüksek Okulu Müdürü Öğretim Üyesi Dr. Sedat Durmuşkaya verdi.

 

MUHTEŞEM FİNAL GÖSTERİSİ

Sokak Basketbol Turnuvası’nda dereceye giren takımlar Cömertler, KY Bulls, Korkmazlar oldu. Ödüllerini İlçe Emniyet Müdürü Halil Akyol verdi. Voleybol Turnuvası’nda dereceye giren takımlar, Yenilmezler, KYK bank, Fatih Terim Spor oldu. Ödüllerini İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Üsteğmen Hasan Alataş taktim etti. Karasu Şehir Stadı’nda bulunan öğrenciler tarafından Türkiye haritası oluşturuldu. Sporcular Türkiye haritasının arkasında Türk Bayrağı ve “Ya İstiklal, Ya Ölüm” yazılı Bandırma Vapuru posterini sergiledi. Öğrenciler tarafından kule oluşturuldu ve ardından 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı Kutlu Olsun pankartı açıldı. Ardından ise öğrenciler ay yıldızlı balonları gökyüzüne bıraktı. (HABER: Bahar Kaya)