Gündem

MARKA ADI VEREBİLİYOR MUYUZ

Eskiden Karasu Belediyesi’nden şu şekilde anonslar yapılırdı: “Merkez Cami’nin altına süzme bal gelmiş olup, şişesi 15 liradan satışa sunulmuştur. Tüm halkımız davetlidir.” Ya da “Taze hamsi gelmiş olup, Karakol Caddesi’nde satışa sunulmuştur. Tüm halkımıza duyrulur” şeklinde. Bu sırada ilçede basın kuruluşları olduğu, ayrıca bu durumun haksız rekabete neden olduğu ve dahi gürültü kirliliğini beraberinde getirdiği yüksek sesle söylenmeye başlanınca bu anonslar sona erdi. Şimdi de firma adı vererek işçi alınacağı anonsları verilmeye başlandı. “Kardeşim siz bu ilçede insanlar rahatsız olmasın diye cenazenin kılınmayacağı camiden sala verilmesine izin vermiyorsunuz. Nasıl oluyor da özel bir firmanın adını sanını reklamını yapa yapa belediye hoparlöründen anons ediyorsunuz” diyen çıkar mı? Bizce çıkmaz.

 

SEN HATA YAPANI UYARACAKSIN DİYE

Bizim gazetenin merkez ofisi Karasu Belediye Caddesi üzerinde. Haliyle bu cadde üzerinde trafik sıklıkla tıkanıyor. Hatalı park eden de oluyor, “Beş dakikadan bir şey olmaz” diyen de. O durumda zabıta ekiplerinin sesi duyuluyor: “Falanca plakalı araç sürücüsü! Aracınızı bulunduğu yerden kaldırın, aksi halde cezai işlem uygulanacak!” Uyarı yapılacağını bilen adam kısa sürede işini halledip dönüyor. Konu tatlıya bağlanıyor. Ama aynı işlem gün içinde en az 10 kez tekrarlanıyor. Yani biz bu anonsu hiç duymadığımız gün 10 kez duyuyoruz. Hatalı park eden işini halletti, zabıta bağırdı ve sorunu çözdü. Buraya kadar sorun yok da iş yerinde kalem işçiliği yapan bizim gibilerin başını ağrıtmaya kimin hakkı var?

 

ZABITAYA SALDIRI

Karasu Belediyesi’ne bağlı zabıta personeline sahilde fiili saldırı olmuş. Personele saldıran kişinin kim olduğu ya da olayın nedeni bizi alakadar etmiyor da… Bu tip olayların birden fazla kez yaşandığını duyduk. Acaba yaşanan bu gerginliklerin asıl nedeninin ne olduğu konusunda bir çalışma yapılıyor mu? Sorun saldıranlarda mı saldırılanlarda mı? Olayla ilgili olarak değil olguyla ilgili olarak sormak lazım.

 

DEĞERLER BULUŞMASI

Karasu’nun yaşayan değerlerinin ilçede buluşmasını sağlayacak bir organizasyonun yapılması aylardan bu yana gündemdeydi. Bu konuda Karasu Belediyesi ile ortak hareket eden Muzaffer Tatlı, Yaşar Sarı ve İsmail Soytekinoğlu öncülüğündeki ekip 1 Temmuz saat:17:00’da organizasyonu tamamlamayı planlıyor. Karasu Atatürk Bulvarı’nda yapılacak olan etkinlikte unutulan pek çok isim olduğu da eleştirilere konu ediliyor. Bu yıl ilki düzenlenecek buluşmaların kapsamının genişletilmesi ve gelenekse hale getirilmesi planlanıyor.

 

EKMEK 4 TL

Komşu illerde yapılan ekmek zamlarının ardından gözler Karasu’ya çevrilmişti. Beklenen zam haberi ise geçtiğimiz hafta Çarşamba günü geldi. Yeni tarifeye göre 200 gram ekmeğin fiyatı 4 liraya yükseldi. Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, ekmek fiyatlarına zam geleceğini açıklamıştı. Çarşamba günü il genelinde geçerli olan ekmek fiyatlarının zamlı tarifesi, 23 Haziran Perşembe gününden itibaren de Karasu’da uygulanmaya başladı. Yeni tarifeye göre 3 liraya satılan 200 gram ekmeğin fiyatı 4 liraya yükseldi. 400 gram ekmek 8 liradan, bin 50 gram ekmek ise 20 liradan satılacak.