Karasu

Ulu çınarlarla hasbihal

 

Perşembe günü Karasu İlçe Müftülüğü koordinasyonuyla Karasu Kaymakamlığı ve Karasu Belediyesi katılımıyla Aziziye Sahil Camii’nde Ulu Çınarlarla Hasbihal temalı etkinlik gerçekleştirildi.

 

ETKİNLİĞE YOĞUN KATILIM

Karasu İlçe Müftülüğü koordinasyonu tarafından Karasu Kaymakamlığı ve Karasu Belediyesi katılımı ile Perşembe günü Aziziye Sahil Camii’nde Ulu Çınarlarla Hasbihal temalı etkinlik gerçekleştirildi. Aziziye Sahil Camii İmam Hatibi Haydar Coşan’ın ev sahipliği yaptığı etkinliğe Karasu Kaymakamı Ahmet Naci Helvacı, Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı, Karasu İlçe Müftüsü Bektaş Günay, Belediye Başkan Yardımcıları İsmail Karakaş, Hüdaver Ağun, din görevlileri, ilçede bulunan okullardan öğretmen ve öğrenciler katıldı. Program Sahil Aziziye Camii’nde, Sadi Tekin Camii İmam Hatibi Halil İbrahim Akdağ’ın okuduğu Kuran tilaveti ile başladı.

 

ÇEVRE TEMİZLİĞİ

Kuran tilaveti ardından namaz öncesi Karasu Müftülüğü Din Hizmetler Uzmanı Seyfettin Sevinç, Çevre Temizliği hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Sevinç, “ ‘İnsanın içinde yaşadığı, etkilediği kadar etkilendiği canlı ve cansız ortam olan çevrenin, sizi yerden, topraktan yaratıp geliştiren ve orayı mamur kılmanızı isteyen O’dur. (Hûd Suresi, 11/61)’ ayeti gereğince ifsad edilmemesi, edilmiş ise ıslah etme sorumluluğunun yeryüzünün halifesi konumunda olan insana tevdi edilen en önemli görevlerden biridir. Yaratıcının mülkiyeti olan çevrenin insana emanettir. Dolayısıyla korunması gerekmektedir” dedi. Çevrenin bize atalarımızın mirası değil, çocuklarımızın emaneti olarak bırakıldığını belirten Sevinç, “İnsanların kendi işledikleri kötülükler sebebiyle karada ve denizde bozulma ortaya çıkmıştır” ifadelerini kullandı.

 

ÇÖPLER TOPLANDI

Sevinç, “Dönmeleri için Allah, yaptıklarının bazı kötü sonuçlarını dünyada onlara tattıracaktır. (Rum Suresi, 30/41) ayeti, çevre kirliliği probleminin insanın kendi yapıp ettiklerinin bir sonucu olarak ortaya çıkar. İçinde yaşadığımız çevrenin ve ekolojik düzenin korunmasına yönelik gençler bu sürece aktif olarak katılmaları ve bu konuda sosyal projeleri geliştirmeleri önemlidir” dedi. Gençlere ve insanlara çevre temizlik bilincinin yanında büyükleriyle aralarında mesafe olmadığını göstermek, camilerin sosyal yaşama katkılarına dikkat çekmek ve bir farkındalık oluşturmak nedeniyle düzenlenen etkinlik, öğle namazı sonrası cami içerisinde programa katılan yöneticilerle öğrencilerin ikramlar eşliğinde yaptığı hasbihal ile devam etti.  Hasbihal sonrası cami bahçesinde semaver çayı ikram edildi. Etkinlik, çevre temizliğine ve önemine dikkat çekmek maksadıyla mahalle içerisinde çöp toplamanın ardından sonlandı.