Gündem

İşlem bitirilmeli

Karasu Ziraat Odası Ziraat Yüksek Mühendisi Serap Vildan Ersoy, fındığın kültürel bakım işlemlerinden olan filiz alma işleminin Mayıs ayının son haftasında bitirilmesi gerektiğini belirtti. Ersoy, “Filiz alma işlemine her yıl fındık hasadından sonra başlanmalı ve Haziran başında son verilmelidir” dedi.

 

BAHÇEDEN ÇIKARILMALI

Karasu Ziraat Odası Ziraat Yüksek Mühendisi Serap Vildan Ersoy, çiftçileri fındık bakımı hakkında bilgilendirmeye devam ediyor. “Fındığın kültürel bakım işlemlerinden olan filiz (kök sürgünü, ışkın) alma işlemi Mayıs ayının son haftası bitirilmelidir” diyen Ersoy, “Filiz alma işlemine her yıl fındık hasadından sonra başlanmalı ve Haziran başında son verilmelidir. Dal yenilemesi yapmak amacıyla, ocakta saklanmıyorsa filizleri bahçeden çıkarmalıyız. Dip sürgün temizliği yapılmadığında ocaktaki dal sayısı artar. Diğer fındık dallarının su ve besin maddesine ortak olarak verim düşüklüğüne neden olurlar. Ocakta gereksiz dal fazlalığı yaparak ocağın sıklaşmasına neden olarak, hava almasına engel olurlar. Sonuç olarak da ocakta bırakılan gereksiz filizler verim düşüklüğüne neden olur” diye belirtti.

 

DALLARDA UÇ KURUMASI

Genel de üreticilerimiz filiz alma işlemini hasada yakın zamanda Ağustos ayında yapmaktadır” diyen Mühendis Ersoy, “Fındık yetiştiriciliğinde sulama yaygın olmadığı için havanın en sıcak olduğu Ağustos ayında filizler toprağa gölge yapmakta ve ocaktaki diğer dalları uç kurumalarına karşı korumaktadır. Özetle Mayıs ayından sonra ocaklarda alınan filizler sıcaklık artışının fazla olmasından kaynaklı, özellikle güneye bakan bahçelerde uç kurumalarına neden olmaktadır” dedi. Ersoy, “Fındık bahçesinde yabancı ot temizliğine başlanılabilir. Fındığın ana zararlısı olan fındık kurdu ve fındık yeşil kokarcası zararlılarına karşı kimyasal mücadeleye yapılabilir. Fındık kurdu beslenmek ve yumurta koymak ve delikli meyve zararı oluşturarak meyvenin pazar değerini düşürür” ifadelerini kullandı.

 

FINDIKTA EKONOMİK ZARAR

Karasu Ziraat Odası Ziraat Yüksek Mühendisi Serap Vildan Ersoy, ilçedeki fındık bahçelerinde yapılan kontrollerde hemen hemen tüm mahalledeki bahçelerde fındık yeşil kokarcası erginine rastlandığını da sözlerine ekledi. Ersoy, “Fındık kurduna karşı ilaçlı mücadele yapılmış ise, fındıkta ekonomik zarar eşiğinin üzerinde zarar yapan fındık yeşil kokarcası zararlısına karşı bu dönemde ayrı mücadele yapmaya gerek yoktur. Ancak fındık kurduna karşı kimyasal mücadele yapılmayacak ise mutlaka kokarca zararlısına karşı ilaçlama yapılmalıdır. Fındıkta verimi ve kaliteyi etkileyen külleme hastalığına karşı kimyasal mücadele yapılabilir” diyerek açıklamasını sonlandırdı.