Karasu

142 taşınmaz borca sayılacak

 

Karasu Belediyesi Ekim Ayı Meclisi’ne eski borçlar damga vurdu. Belediye’nin geçmiş dönemlerden birikmiş olan vergi ve sigorta borçlarının yapılandırmadan faydalanabilmesi için 142 taşınmazın mülkiyeti devredildi. İki madde Ak Partili üyelerin oyları ile kabul edildi. CHP ve BBP ret oyu verirken MHP’li üyeler çekimser kaldı.

 

GERİ ÇEKİLSİN

Ekim Ayı Meclis Toplantısı’nda Karasu Belediyesi’nin SGK ve vergi borçlarının yapılandırılması karşılığı toplam 142 taşınmazın mülkiyet devri gündeme geldi. Satılacak yerler arasında mezarlık ve halen kullanılmakta olan yapılar bulunduğunu söyleyen CHP’li Mustafa İngenç, konunun alelacele Meclis’e getirildiğini söyledi ve iki maddenin gündemden çekilmesini istedi. İngenç, bunların hesabının verilmesinin zor olacağını da söyledi.

KİME DANIŞTINIZ

BBP’li Mehmet Çatalbaş da konunun muhataplarının taşınmaz devrinden haberdar olmadığını dile getirerek, satış yapılacak mahallelerdeki muhtarlar da dahil olmak üzere kimsenin nelerin satılacağını bilmediğini söyledi. Çatalbaş da iki maddenin gündemden çekilmesini istedi. CHP’li Şakir Şen ise, maddenin geçmesi için Ak Partili üyelerin oylarının yeterli olduğunu ancak muhalefetin de dikkate alınması gerektiğini ifade etti.

İSTİŞARE EDİLMELİYDİ

Arsa devirlerinden elde edilecek avantajın Karasu Belediyesi için büyük olduğunu ancak konunun yeterince istişare edilmediğini söyleyen MHP’li Fatih Şentürk, “Bu denli önemli bir konunun MHP’li, CHP’li grup başkanvekilleri ile istişare edilmeli. Niyet halis olsa bile istişare sonrasında muhataplar satışın gerekçelerine ikna olursa çevrelerini de bilgilendirebilir. Aksi halde durumun muhataplara izahı zor oluyor” dedi.

BANA GÜVENİN

Tartışmalar sonrasında taşınmazlarla ilgili kararın acele ile alınmadığını ifade eden Başkan İshak Sarı, “Biz bu konu ile bir yılı aşkın süredir uğraşıyoruz. Ancak şekillendirdik. Ay sonuna kadar bu işi bitiremezsek fırsat kaçıyor. Ya şimdi karara bağlayacağız ya da bu fırsat kaçacak” dedi. Sarı, “Biz bu kararı aldıktan sonra daha gidip bunları kabullendirmek için uğraşacağız” dedi.

VERGİ VE PRİM BORCU

Vergi borcu için Maliye’ye 78 adet ve Prim borçları için SGK’ya 64 adet taşınmazın satış yapılarak mahsuplaşması ile ilgili maddeler de CHP’li meclis üyelerinin karşı görüş belirtmelerine rağmen Ak Parti oylarıyla kabul edildi. MHP’li üyeler oylamada çekimser kaldı. Ayrıca Aşağı Aziziye Mahallesi’nde bulunan arsanın ipotek gösterilmesi karşılığı 2,5 milyon lira kredi çekilmesi talebi de yapılan tartışmalarla kabul edildi.

GÜNDEM DIŞI SORULAR

Karasu Belediyesi Ekim Ayı Meclis Toplantısı Sosyal Gelişim Merkezi Toplantı salonunda yapıldı. Gündem maddelerine geçmeden önce söz alan CHP üyesi Şakir Şen 1999 depremine atıfta bulunarak personelin işten çıkarılmasını organ nakli bağlantısıyla eşdeğer göstermesi İshak Sarı tarafından tepki ile karşılandı. Sarı, bunun belediyenin ekonomik tasarrufu ile ilgili olduğunu belirtti. BBP’li meclis üyesi Mehmet Çatalbaş da Lunapark’ın devir işlemi, Doğu Karadeniz Sahil Projesi, kablo hırsızlığı, personel çıkarımı gibi bir dizi sorular Başkan Sarı tarafından yanıtlandı. Daha sonra gündem maddelerine geçildi.

ARSALAR SATILACAK

Gündem maddeleri içinde yer alan özellikle Çatalövez Mahallesi’nde toplam 5 bin 842 metrekare 4 arsanın satışıyla ilgili söz alan BBP’li Meclis üyesi Mehmet Çatalbaş’ın arsalardan birinin cami yeri olarak ayrılması talebi, buraya cami yapımının uygun olmadığı gerekçesiyle Başkan İshak Sarı tarafından karşı yanıt verdi. Madde oy çokluğu ile kabul edildi.

2022 BÜTÇESİ GÖRÜŞÜLDÜ

Karasu Belediyesi’nin 2022 yılı bütçesine ilişkin bilgilendirme Başkan Yardımcısı Hilmi Erbatan tarafından yapıldı. Erbatan geçmiş dönemden kalan borçların büyük bölümünün ödendiğini belirterek, “Planlı ve disiplinli çalışma sonucu bu başarıya ulaştık” dedi. 12,13 ve 14.maddelerin aynı konuyla ilgili olması nedeniyle bütünüyle değerlendirilerek Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edildi. Toplantının ikinci birleşimi 11 Ekim Pazartesi aynı yerde yapılması kararlaştırıldı.