1336 kişiye kurs verildi

 

Karasu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü tarafından Hayat Boyu Öğrenme Komisyonu ihtiyaçları tespit etmek ve planlanan faaliyetleri ilçe düzeyinde yürütülmesini sağlamak amacıyla toplantı düzenledi. Toplantıda 85 kurs açıldığı ve kursiyer sayısının 1336 olduğu belirtildi.

 

TEMMUZ AYINDA TOPLANILACAK

Çarşamba günü Karasu Şehit Üsteğmen İbrahim Abanoz Anadolu Lisesi Konferans Salonu’nda yapılan Hayat Boyu Öğrenme Komisyon toplantısı, İlçe Milli Eğitim Müdürü Çetin Turhan ve Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Said Özkan’ın başkanlığında gerçekleşti. Turhan yaptığı sunumda, Karasu hayat boyu öğrenme komisyonunun, ilçedeki hayat boyu öğrenme faaliyetlerini planlamak, kurum ve kuruluşlar ile koordinasyonu sağlamak, hayat boyu öğrenme ihtiyaçlarını tespit etmek ve planlanan faaliyetleri ilçe düzeyinde yürütülmesini sağlamak üzere her yıl Temmuz ayında toplanılacağını belirtti.

BİLGİLENDİRME YAPILDI

Bu toplantıda hayat boyu öğrenme kurumları olan Halk Eğitim faaliyetlerini değerlendirdik ve hayat boyu öğrenme alanında işbirliğinin önemini vurguladık” diyen Turhan, salgın sürecinde ara verilen kurslarla ilgili değerlendirmelerin ve çalışmaların yapıldığını da açıklamalarına ekledi. Müdür Turhan, “Düzenlenen programda, hayat boyu öğrenme haftasında yapılan sportif gösteriler, gerçekleştirilen ürün tanıtım sergisi ve hareketli yaşam adına yapılan yürüyüş etkinliği çalışmaları üzerinde duruldu ve katılımcılara bu noktalarda bilgilendirmeler yapıldı” diye konuştu.

MÜDÜR ÖZKAN AÇIKLADI

Karasu Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Said Özkan, Hayat Boyu Öğrenme alanında HEM bünyesinde yapılan faaliyetler hakkında bilgi verdi. Kursların HEM binası, spor salonu, merkez mahalleler ve kırsal mahallelerde açıldığını belirten Özkan, Ocak 2021’den itibaren 85 kurs açıldığını ve 1336 kursiyerin katılım sağladığını belirtti. Müdür Özkan ayrıca, Bakanlık aracılığıyla başlatılan “Bu yaz kursa gitmeyen kalmasın” projesi kapsamında yaz sezonunda da kursların açılmaya devam edileceğini açıkladı. Özkan, “Kurslarımızla köylerdeyiz projesi kapsamında kırsal mahallelerde arıcılık, tarım ve hayvancılık alanlarına yönelik kurslar açıldı” bilgisini de komisyon üyelerine iletti.

1130 KİŞİYE AFET KURSU

Bakanlık tarafından başlatılan ve Halk Eğitimi Merkezi’nde tüm personel ve kursiyerlere yönelik olarak afet farkındalık eğitimlerinin verildiğini söyleyen Müdür Özkan, 1130 kişiye afet eğitimi verilerek bilinçlendirme çalışmalarının da yapıldığını belirtti. Özkan, “İlçemizde Halk Eğitim yüzme kurslarının açılması için ticari olmayan ve kamuya ait yüzme havuzuna ihtiyaç var. Yeni dönemde de giyim, moda tasarım, el sanatları, dikiş ve nakış, dekoratif tekstil, filografi, deri, resim, rölyef kursları, bilgisayar işletmenliği, emlak danışmanlığı, genel muhasebe kursları açacağız” ifadelerini kullandı.

BASINLA İŞBİRLİĞİ

Açıklamalarına devam eden Özkan, “Ayrıca HEM bünyesinde Türkçe, İngilizce, Almanca, Arapça, Osmanlıca, okuma – yazma kursları ve sınavları, kalorifer ateşçiliği, doğalgaz kalorifer kursu, arıcılık, tarım ve hayvancılık kursları, DYK üniversite hazırlık kursu, hijyen kursları, spor kursları, bağımlılıkla mücadele kursları, çocuk gelişimi eğitimi kursları, Kur’an-ı Kerim, elifba ve tecvit kursları, pilates kursu, salgın dönemi kursları açmayı planlıyoruz” dedi. “Komisyon toplantımızda ilçemizde hayat boyu öğrenme faaliyetlerinin tanıtılması, duyurulması, görsel ve yazılı medyayla basınla paylaşılarak topluma tanıtılmasının önemini vurgulamadan geçmeyelim” diyen Özkan, bu toplantıda da kendilerini yalnız bırakmayan basın mensuplarına da teşekkürde bulunarak toplantıyı sonlandırdı. Tuğçe Erdem