Karasu

Zenginlik kaynağı

 

Karasu Kaymakamı Ahmet Naci Helvacı, 21 Mart Dünya Ormancılık Günü ve Orman Haftası nedeniyle bir mesaj yayımladı. Helvacı, “Ormanlar, bir milletin en önemli zenginlik kaynağıdır” ifadelerini kullandı.

 

VATANDAŞLIK GÖREVİ

21 Mart Dünya Ormancılık Günü ve Orman Haftası nedeniyle Karasu Kaymakamı Ahmet Naci Helvacı bir mesaj yayımladı. Helvacı, “Dünyanın en önemli yenilenebilir doğal kaynaklarından biri olan ormanlara gerekli önemin verilmesine dikkat çekmek maksadıyla 21 Mart, Ormancılık Günü, 21 Mart’ı içerisine alan hafta da Orman Haftası olarak kutlanmaktadır. Ormanlar, bir milletin en önemli zenginlik kaynağıdır. Çok uzun bir süreçte oluşan ormanlarımızı korumak ve yeni orman alanları oluşturmak hepimizin vatandaşlık görevidir. Bu vatandaşlık görevimizi yerine getirirken ağacı ve ormanı korumanın uygarlığın en temel göstergesi olduğunu çocuklarımıza öğretmeli ve bu bilinçle ormanlarımıza sahip çıkmalıyız” dedi.

DÜNYAMIZIN GELECEĞİ

Kaymakam Helvacı, “Birçok canlı türünün doğal yaşam alanını oluşturan, erozyon oluşumuna ve sellere engel olan ormanlar, dünya nüfusunun hızla artması ve sanayileşmenin olumsuz etkisiyle tahribe uğraması da acı bir gerçektir. Bu durumun bilincinde olan bizler, gelecek nesillere yaşanılabilir bir dünya bırakmak için her zaman olduğundan daha fazla ağaçlandırma yapmak hassasiyetindeyiz. Bilindiği gibi atalarımızın ‘Yaş kesen baş keser’ sözü, ağaca ve ormana ne kadar önem verildiğinin bir göstergesidir. Ormanlar bizlerin de torunlarımıza daha da geliştirerek bırakacağımız emanetlerdir. Bir ülkenin temel kaynaklarından olan ormanların korunması, fidanların çoğalması, çevremizin ağaçlandırılması hem ilçemiz, hem ülkemiz ve hem de dünyamızın geleceği için çok önemlidir” diye belirtti.

SAHİP ÇIKMALIYIZ

Ağacıyla, ormanıyla, taşıyla, toprağıyla bu ülke hepimizindir” diyerek açıklamasına devam eden Kaymakam Helvacı, “Ona sahip çıkmak en ulvi görevimizdir. Bu bilinçle hareket ederek, gelecek nesillere bırakabileceğimiz en değerli ve en paha biçilmez miras, uygarlığın en temel göstergesi olan ağacı ve ormanı korumaktır. Bu duygu ve düşüncelerle, Dünya Ormancılık Günü ve Orman Haftasını, ağaca, ormana, yeşile ve tabiata olan sevgimizi ve duyarlılığımızı artırmasına vesile olması temennisiyle kutlar, ormanlarımızı koruyup gözeten başta görevliler olmak üzere aziz hemşerilerime ayrı ayrı şükranlarımı iletir, selam, sevgi ve saygılarımı sunarım” diyerek açıklamasını sonlandırdı.