Karasu

Zabıta ofsayta düştü

 

Karasu Belediyesi Meclis Denetim Komisyonu Raporu’nda zabıta ekiplerinin eksikliklerini dile getirdi. Raporda iki ayrı zabıta talimnamesi olduğu, zabıtanın kestiği trafik cezalarının da yetki aşımı içerdiği bilgisine yer verildi.

 

RAPORLAR OKUNDU

Karasu Belediyesi faaliyet raporu ve denetim komisyonu raporu Nisan ayı oturumunda gündeme geldi. Raporda zabıta ekipleri tarafından kesilen trafik cezalarının kanun ve yönetmeliklere uygun olmadığı ifade edildi. Raporda, “Karayolları trafik yönetmeliğinin 16. Maddesinde sayılan ve belediyeler bu madde ile görev verilen hizmetlerin denetimi dışında trafiği denetleyemez ve hiçbir şekilde trafik suç ve ceza tutanağı düzenleyemez” hükmü hatırlatıldı. Zabıta ekiplerinin usulsüz trafik cezası tanzim ettiği ifade edildi. Kesilen cezaların ne olacağı ise belirsizliğini koruyor.

CEVAP VERMEYECEĞİM

Nisan Meclisi başında açılış konuşması yapan Belediye Başkanı İshak Sarı, kendileri hakkında yapılan eleştirilere cevap vermeyeceğini söyleyerek başladığı konuşmasını 15 dakika sürdürdü. Başkan Sarı açıklamasında, sahil projesi ve yapılıp yıkılan duvara değindi. Başkan Sarı, açıklamasında yaptıkları yanlış ya da eksik bir şey olmadığını, duvarın kendi başına bir proje olmadığını, duvarın projenin küçük bir parçası olduğunu söyledi. Sarı, “Bu projenin yüzde onu kadar bir parayı reklama ayırmalıydık. Bedava reklam bu kadar olur. Sosyal medya üzerinden yapılan eleştirileri ciddiye almıyorum” dedi.

KENTSEL DÖNÜŞÜM İÇİN

CHP Karasu İlçe Başkanı Aykut Süt’ün belediye meclis gündemindeki altıncı maddeyi eleştirmesine de değinen Belediye Başkanı Sarı, “Bizim satışa çıkardığımız arsaların parasını ne yapacağımız sorulmuş. Bu arkadaş benim meslektaşım ama konuyu hiç araştırmamış. Buradan elde edilen para bizim hesabımıza girmiyor. Ayrıca bir hesapta tutuluyor ve kentsel dönüşüm maksadı dışında kullanılamıyor. Kamu malı konusunda ne kadar hassas olduğumuz bilindiği halde bu konuda eleştirilerin muhatabı olmak üzüntü veriyor” ifadelerini kullandı.

İTTİFAK JESTİ

Toplam 10 maddenin görüşüldüğü ve onaylanarak karara bağlandığı Meclis’te, meclis başkanvekilleri, meclis katipleri, encümen üyeleri ve komisyon üyelikleri seçimleri yapıldı. Belediye başkanvekilliği konusunda MHP’ye jest yapıldı. Birinci başkanvekilliği Sabri Aslanbay’a verilirken ikinci başkanvekili MHP’li Fatih Şentürk oldu. Meclis katipliğine Esra Bıyıklıoğlu ve İsmet Yavuzyiğit seçildi. Encümen üyelikleri de Ak Parti ve MHP arasında birerden paylaşıldı. Ak Parti’den Abdulkadir Şamlıoğlu, MHP’den de Oktay Yazıcı encümen üyeliklerine seçildi.