KocaaliSiyaset

Yıkıma bir an önce başlanmalı

 

MHP Karasu İlçe Başkanı Münir Ali Kara, basın açıklamasında bulundu. Asrın felaketi olarak nitelendirilen 17 Ağustos 1999’un 23’üncü yıldönümü diyen Kara, “Her ne kadar Karasu özelinde yeni yapılan hemen hemen tüm binalar deprem yönetmeliğine uygun olsa da kentsel dönüşüm konusunda fazlaca zaman kaybettiğimiz aşikardır. Bugünden tezi yok kentsel dönüşüm gerektiren binaların yıkımına başlanmalıdır” dedi.

 

KENTSEL DÖNÜŞÜM

Haftalık olağan basın açıklamasında bulunan MHP Karasu İlçe Başkanı Münir Ali Kara, “Türkiye deprem tarihinde en önemli acıların yaşandığı ve asrın felaketi olarak nitelendirilen 17 Ağustos 1999’un 23. yıldönümüne gelmiş bulunuyoruz” dedi. Kara, “Bu süreç içinde ne yazık ki tam manası ile depreme hazır olduğumuzu söylememiz mümkün değil. İlimizde ortalama her 30 yılda bir büyük deprem olduğu verisinden uzakta davrandığımız ortadadır. Her ne kadar Karasu özelinde yeni yapılan hemen tüm binalar deprem yönetmeliğine uygun olsa da kentsel dönüşüm konusunda fazlaca zaman kaybettiğimiz aşikardır. Bugünden tezi yok kentsel dönüşüm gerektiren binaların yıkımına başlanmalıdır. İnsan hayatından değerli bir şey olmayacağına göre, insan hayatını güvence altına almalı ve depreme hazırlıksız yakalanılmamalıdır” ifadelerini kullandı.

 

FIRSATÇILIK

Açıklamasına devam eden Başkan Münir Ali Kara, “Hükümet tarafından açıklanan desteklemeler dahil 54 liralık fındık fiyatının piyasaya yansımaması dikkatle takip edilmesi gereken bir başka konudur. Henüz TMO’nun fındık alımına başlamamış olmasından hareketle, fındık toplamak için tüccardan avans alan üreticilerin mağduriyet yaşamasına neden olan fırsatçılık kokan yaklaşımlar dikkatlerden kaçmamaktadır. TMO’nun piyasada etkin olması durumunda tüccardaki fiyatlar kendiliğinden yukarı çıkacaktır. Yıllardan bu yana fındıkçının emeğini sermaye edenlerin amaçlarına ulaşmaması ve alın terinin karşılık bulması için üreticinin fındığını TMO’ya satması gerektiğini düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

 

ART NİYET

Pazartesi günü açıklanan Yükseköğretim Kurumları Sınavı yerleştirme sonuçlarının ilçemize ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ederim” diyerek devam eden Kara, “Gençlerimizin kariyer çizgilerinin Türk İslam Ülküsü istikametinde olmasını da Yüce Allah’tan niyaz ederim. ÖSYM’den soruların sızdırıldığına ilişkin iddialar Devlet Denetleme Kurulu tarafından incelenmekte, incelemeye konu olan Kamu Personeli Seçme Sınavı da iptal edilmiş durumdadır. Kişilerden kaynaklanmış ya da kaynaklanması muhtemel hatalar veya olası zaaflar üzerinden devlet kurumlarına saldırmak devletin varlığının tartışılması art niyetini taşımaktadır. Her bulduğu açıktan hükümete değil doğrudan devlete saldırmak kimseye bir fayda sağlamaz. Kişilerde eksiklikler varsa bu durum hassas şekilde ortaya çıkarılmalı ve devletin en işler şekilde devamlılığı sağlanmalıdır. ÖSYM’nin de bu zamana kadarki saygınlığı ve güvenilirliği ortadadır. Devlet Denetleme Kurulu görevini sağlıklı ve şeffaf şekilde yapmakta ve devletin itibarına gölge düşürecek her şeyi ortadan kaldırmaya kararlı adımlar atmaktadır” dedi.

 

TAKDİR EDİLMELİ

Başkan Kara, “Ülkemizde yaşanan ekonomik krizden istifade etmek isteyenler, krizin devam etmesi dışında siyasi bir umudu ve çözüm önerisi bulunmayanlar kriz değirmenine su taşımakta, insanların yaşadıkları zorlukları fırsata çevirmeye çalışmaktadır. Her konuşmalarında ve açıklamalarında vatandaşın ekonomik kriz altında ezildiğini diline dolayanlar, bulanık suda balık avlamaya çalışırken, hükümetin yüksek enflasyon ile mücadelesini sürdürmektedir. Tarım Kredi Marketleri ve Et Süt Kurumu üzerinden gıda enflasyonunun düşürülme gayreti takdir edilmelidir. İyi niyetle atılan adımların halkta bulduğu karşılık muhalefeti rahatsız etmektedir. Ekonomik krizin bitmemesi için dua edenler, ellerindeki tek kozun gitmemesi için vatandaşın çile çekmesine razı gelmektedir. Tüm bu durumun vatandaşlarımız tarafından doğru okunduğunu ve değerlendirmenin de buna göre yapılacağını belirtmek ve muhalefet partilerini bu konuda uyarmak isterim” diye belirtti.

 

İFŞA OLMALI

MHP’li Başkan Münir Ali Kara açıklamasını, “Geride kalan hafta Suriye’de şerefli Türk Bayrağı’na yapılan saygısızlığın ardından hızla yakalanan ve gözaltına alınan kişilerin niyetleri ve provokasyon amaçları gözden kaçmamaktadır. Türkiye artık dünyanın neresinde olursa olsun kendi şerefli bayrağına sahip çıkacak, saldıranları veya saygısızlıkta bulunanları tutuklayıp yargılayacak, kendi itibarını dünyanın her yerinde koruyacak güçtedir. Bu kişilerin kimler tarafından yönlendirildiği iyi araştırılmalı, dost düşman ifşa olmalıdır” sözleriyle sonlandırdı.