Yeniden gözden geçirilmeli

 

Kocaali Muhtarlar Derneği Başkanı Ertuğrul Akyüz Kocaali’de devam eden fındık alımları ile ilgili konuştu. Çıkarılan zorluklar yüzünden üreticinin zarar ettiğini belirten Akyüz, sistemin yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi.

 

ZARAR EDİLİYOR

Kocaali Muhtarlar Derneği Başkanı Ertuğrul Akyüz Kocaali’de devam eden TMO fındık alımları ile ilgili konuştu. Alım sırasında üreticiye çıkarılan zorluklar yüzünden ciddi miktardaki fındığın teslim edilemediğini ve üreticinin ürününü büyük zararla sattığını belirten Başkan Akyüz, alım sisteminin yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi. Kocaali’de üreticilerle ve konu ile ilgili olan sivil toplum kuruluşlarıyla koordine şekilde çalıştıklarını, ilgili üst makamlarla diyalog halinde olduklarını da belirten Başkan Ertuğrul Akyüz, piyasayı manipüle eden uygulamaların da araştırılması gerektiğini belirti. Konuyla ilgili detaylı çalıştıklarını belirten Akyüz “Kocaalili sivil toplum kuruluşları olarak bizlerin ve üreticilerimizin bu konudaki görüş ve beklentilerini önümüzdeki günler kamuoyu ile paylaşacağız” dedi.

 

ZORLUK ÇIKIYOR

TMO alım noktasından çıkarılan zorluklar nedeniyle üreticinin ürününü zarar ederek satmak zorunda kaldığını belirten Kocaali Muhtarlar Derneği Başkanı Ertuğrul Akyüz “2022 fındık taban fiyatı Giresun kalite 54, Levant kalite 53 TL. açıklanmasına rağmen, ilçemizde bulunan Toprak Mahsulleri Ofisi alım noktasında, vatandaşlarımıza fındık konusunda uzman olmayan, genellikle hububatçı teknisyenlerden oluşan ekip zorluk çıkarılıyor. Dolayısı ile 10 üreticimizden sadece 5 tanesi fındığını teslim edebiliyor. Serbest piyasada şuan 42-43 bandında oluşan fiyatlar yüzünden ve maalesef TMO’da yaşanan zorluk yüzünden, fındığını teslim edemeyen üreticiler tüccara, tonda 10.000 TL. zarar ile vermek zorunda kalıyor. En önemli meselelerden biri de İtalyan fındık firması Ferrero, politik olarak 49 TL.’den fındık alacağını açıkladı. Ama TMO gibi kota koyarak. Sakarya’da 1000 tane fındık tüccarı var ise sadece 8-10 fındık tüccarından alacağını beyan ederek, çifte standart uyguladı. Bu nedenle fiyat üzerinde baskı kurarak 42 TL ve altına kadar serbest piyasada fındığın düşmesine sebep oldu” dedi.

 

ARAŞTIRILMALI

Fındık alımı ile ilgili zorlukların aşılması için bazı kriterlerin esnetilmesi gerektiğini ve iyasayı manipüle eden uygulamaların araştırılması gerektiğini belirten Kocaali Muhtarlar Derneği Başkanı Ertuğrul Akyüz “Kocaali Muhtarlar Derneği olarak hem üreticimizle hem de konu ile ilgisi olan tüm sivil toplum kuruluşlarımızla istişare halindeyiz ve birlikte koordine şekilde çalışıyoruz. Önümüzdeki günlerde bu gündemle bir araya gelerek görüşlerimizi ve beklentilerimizi açıklayacağız. Aynı zamanda Sayın Cumhurbaşkanımızdan da üreticinin taleplerine kulak vermesini bekliyoruz. TMO alım noktalarında vatandaşlarımıza esneklik tanınması ve şartların yeniden gözden geçirilmesini bekliyoruz. Üreticimizin tüccarın insafına terk edilmemesini bekliyoruz. En önemlisi piyasayı manipüle eden ilgili şirketin serbest piyasa ekonomisi ile bağdaşmayan, fındık tüccarlarına kota uygulayan ve çifte standart uygulayan adımları konusunda ilgili rekabet kurulunun devreye girmesini ve inceleme başlatılmasını talep ediyor ve bu adımları bekliyoruz” şeklinde konuştu.