EğitimKocaali

Yeni program geliyor

 

SUBÜ Kocaali Denizcilik MYO Müdürü Doç. Dr. Nuri Akkaş, Türk Balıkadamlar Spor Kulübü ve Türkiye Liman İşletmecileri Derneği’ne ziyaret gerçekleştirdi. Ziyarette MYO bünyesinde kurulması planlanan Sualtı Teknolojisi Programı ve +1 Eğitim Modeli kapsamında yapılacak iş birlikleri konuşuldu.

 

İŞBİRLİĞİ

Kocaali Denizcilik Meslek Yüksekokulu Müdürlüğü DMYO bünyesinde kurulması planlanan Sualtı Teknolojisi programı için çalışmalara başladı. Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) Kocaali Denizcilik Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Nuri Akkaş, beraberinde Deniz ve Liman İşletmeciliği Programı Öğretim Üyesi Kaptan Dr. Ramazan Açıkgöz ile Türk Balıkadamlar Spor Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı Gündoğdu Saruhanoğlu, Türkiye Liman İşletmecileri Derneği (TÜRKLİM) Genel Sekreteri İrfan Bilgin ve TÜRKLİM Eğitim ve Araştırma Koordinatörü Prof. Dr. Soner Esmer’i ziyaret etti. Ziyaretlerde Kocaali Denizcilik Meslek Yüksekokulu bünyesinde kurulması planlanan Sualtı Teknolojisi Programı ve +1 Eğitim Modeli kapsamında yapılacak iş birlikleri konuşuldu. Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan DMYO Müdürü Nuri Akkaş, SUBU Kocaali Denizcilik Meslek Yüksekokulu’nun denizcilik sektörü içerisinde +1 modelini en iyi uygulayan üniversite olduğunu söyledi.

 

İSTİHDAM

Türk Balıkadamlar Spor Kulübü ziyaretinde yapılan görüşmede; bilimsel araştırmalarda, deniz arama-kurtarma çalışmalarında, su altı sanayi sektöründe ve dalış turizminde çalışabilecek uzmanlaşmış teknik dalgıç yetiştirmenin önemi üzerinde duruldu. Bu doğrultuda Sualtı Teknoloji Programı’nın SUBÜ Kocaali Denizcilik MYO’da açılması ve aktif eğitime başlayabilmesi için yapılması gerekenler istişare edildi. TÜRKLİM ziyaretinde ise +1 Uygulamalı Eğitim Modelinin temel amacının öğrencilerin istihdama yönelik yetişmelerini sağlamak ve istihdam edilebilme olanaklarını artırmak olduğuna vurgu yapıldı. Ziyarete ilişkin değerlendirmelerde bulunan Doç. Dr. Nuri Akkaş, “+1 Modelinin öncüsü olan ve en iyi uygulayan üniversiteyiz. Denizcilik sektörü içinde bu modelimizin ne kadar verimli bir şekilde uygulanabileceğini gösteriyoruz. TÜRKLİM ile birlikte günün teknolojisi ve bilgilerine sahip öğrenciler yetiştirmek konusunda fikir birliği sağladığımız için mutluyuz” diye konuştu.