EğitimKarasu

Çanakkale ruhu minik yüreklerde

 

Karasu Zübeyde Hanım Anaokulu’nda Pazartesi günü 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma programı düzenlendi. Programda miniklerin hazırladıkları gösteriler Çanakkale ruhunu yaşatarak duyguları kabarttı.

 

EN PARLAK SAYFA

Karasu Zübeyde Hanım Anaokulu, Pazartesi günü 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma programı düzenledi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından günün anlam ve önemi belirten konuşmasını Okul Müdürü Zehra Türkoğlu Kuba yaptı. Kuba, “18 Mart 1915, Türk tarihinde bir askeri ve siyasi başarı olmaktan öte inanç, azim ve yiğitlikle örülmüş bir destanın yaratılış tarihidir. Bu tarih, gerek taarruz, gerekse savunma savaşlarının başarılarıyla dolup taşan Türk kahramanlık tarihinin en guru verici ve en parlak sayfalarından biridir” ifadelerini kullandı.

 

VAR OLUŞ KAVGASI

Kuba, “Ecdadımız bin bir zorluk ve yoklukla, çağın en gelişmiş devletleri karşısında verdiği bu var oluş kavgası, bir milletin şahlanmasının tetikleyicisi olmuş, Milli Mücadele’ye de öncülük etmiştir. Bu savaşlarda itilaf subaylarının bile takdirini toplayarak yıldızı parlayan Mustafa Kemal, 4 yıl sonra 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak Türk Kurtuluş Savaş’ında millete önderlik etmiş, savaş sonunda kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Cumhurbaşkanı olmuştur. Her yönüyle bir maneviyat hazinesi olan bu harp, hem Türk askerinin cesaretini ve gücünü hem de Türk milletinin fedakarlık ve imanını bir kez daha tüm dünyanın gözleri önüne sermiştir” şeklinde konuştu.

 

MİNİKLERİN GÖSTERİSİ

Okul Müdürü Kuba’nın konuşmasının ardından minik öğrenciler Çanakkale ruhunu hazırladıkları gösteriler ile yaşattı. Sabah grubu minik kalpler ve şirinler sınıfı öğrencilerinin hazırladığı “Türklerin gemisi” adlı müzikli gösterisini sergiledi. Minklerin hazırlamış olduğu gösteri duygu dolu anlara yer verdi. Çalışkan arılar sınıfı öğrencilerinin koro eşliğinde drama gösterilerini sergiledi. Minikler hazırladığı gösteri ile kendilerine hayran bıraktı. Kelebekler sınıfı öğrencilerinin hazırladığı Türkiye haritalı müzikli rond gösterisi sergilendi. Sabah gurubu öğrencilerinin ortak hazırladığı “Gazi diyor Çanakkale geçilmez” adlı müzikli gösteri yüreklere dokundu. Bahar Kaya