Yedi bitkinin gücü

 

Şifalı bitkileri kullanarak insanların yüzyıllardan beri hastalıklarına şifa bulduklarını söyleyen Karasu Aktar ve Baharat İşletmecisi Özgür Batur, mevsim geçişlerinde bağışıklık sistemini güçlendirmek amacıyla kullanılabilecek, doğanın şifalı gücünü içinde taşıyan yedi bitki ve kullanımı hakkında bilgi verdi.

 

ADAÇAYI VE PAPATYA

Bağışıklık sistemini güçlendirmek ve vücudun dış etkenlere karşı daha güçlü olmasını sağlamak için kullanılabilecek yedi şifalı bitki hakkında bilgi veren Özgür Batur, ilk olarak adaçayından bahsetti. Batur, “Bademcik şişmelerine ve geniz akıntısına iyi gelir. Bunun yanında toksinleri vücuttan atar. Ayrıca depresyon ve stresi de azaltır. İkinci olarak ise papatya, güçlü bir bağışıklık sistemi için olmazsa olmazdır. Bulaşıcı hastalıklarda vücudun direncini artırır ve bağırsak rahatsızlıkları için rahatlatıcı etkiye sahiptir. Ek olarak da uykusuzluk sorunlarında tercih edilebilir” şeklinde konuştu.

GÜÇLÜ ANTİOKSİDAN

Vücutta yaşanan ağrı ve enfeksiyon durumlarında ekinezya bitkisinden yararlanılabileceğini belirten Özgür Batur, “Ekinezya, papatya ailesinin pembe mor yapraklı zarif çiçeğidir. Ağrı ve enfeksiyon durmalarında kullanımı dışında, kan dolaşımını ve metabolizmayı canlandırıcı etkisi de vardır. Ayrıca, stres ve üzüntü gibi duygu durumlarını azaltır” dedi. Batur, “Tarçın ve karanfil, içerdikleri antioksidan açısından oldukça şifalı bitkilerdir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Bunların yanında tarçın, kan şekerini dengeler ve kalp sağlığını korur” diye konuştu.

VİTAMİN VE BAĞIŞIKLIK

Soğuk algınlığı denince akla ilk gelen bitkilerden olan kuşburnu ve ıhlamurun faydalarından bahseden Özgür Batur, “İkisi de dört mevsim tercih edilebilecek bitkilerdir. Kuşburnu C vitamini, ıhlamur ise A ve C vitamini deposudur. Bağışıklığı güçlendirmek için tercih edilebilecek bitkilerdir. Ayrıca kuşburnu kansızlığı önler, ıhlamur ise kan basıncını destekler” dedi. Bu yedi bitkinin kullanım şekli ile ilgili de bilgi veren Batur, “Hepsini birer tutam, bir çaydanlığın içinde iki dakika kaynatıp, 5 dakika demledikten sonra günde 3 fincan tüketilebilir” dedi ve bu sayede bitkilerin şifalarından faydalanılabileceğini söyledi.

ALIRKEN DİKKAT

Bunların haricinde, özellikle kış aylarında hem vücut direnci hem de bağışıklık sistemini güçlendirmek için faydalı bir karışım olan kış çayının da tercih edilebileceğini söyleyen Özgür Batur, bu bitkilerin temini konusunda insanların dikkatli olması gerektiğini de ayrıca belirtti. Batur, “Bitkileri alırken kesinlikle o senenin, taze bitkisi olduğuna dikkat edilmesi gerekiyor. Özellikle bu tarz ürünlerin internet ortamından değil de güvenilir, şifa kaynağı aktarlardan alınması tavsiye ediyorum” diyerek sözlerini sonlandırdı. Tuğçe Erdem