Köşe Yazıları

Yazın yıpranan saçlarımıza bakım önerileri

 

Doğanın sunduğu her şey aslında bir çeşit iksir. Hepsi de farklı sorunların ayrı ayrı çözümleri. Tek yapmanız gereken sorununuza göre doğru malzemeleri bulup kullanmak. Örneğin kahvaltıda severek tükettiğimiz yumurta, yemeğin yanında kaşık kaşık yediğimiz yoğurt, zeytinyağı, avokado ve dahasının aslında saç ve cilt için birer sağlık kaynağı olduğunu biliyor muydunuz?

Evinizdeki ürünlerle saçlarınıza bakım yapabilirsiniz. Ancak bu maskeleri yapmadan önce bazı noktalara dikkat etmeniz gerekiyor. Böylece uygulamalarınızdan daha iyi sonuç elde edebilirsiniz. Neymiş onlar birlikte bakalım.

– Bakım kürlerinden saç tipinize uygun olanlarını seçin.

– Bakımları her zaman temiz saça uygulayın.

– Maskeyi tek sefer uygulayarak ancak geçici sonuç alabilirsiniz. Etkili ve kalıcı sonuçlar için düzenli olarak uygulama yapmaya devam edin.

– Saçlarınızı sıcak suyla ve sık yıkamaktan kaçının.

– Bakım kürünü uyguladıktan sonra bekleme süresi için saçlarınıza bone veya havlu sarın.

– Maske yaptığınız günlerde maşa, fön gibi uygulamalardan kaçının.

– Daha etkili sonuç için doğal veya organik malzemeler kullanmaya özen gösterin.

– Sağlıklı saçların bir sırrı da doğru beslenme ve bol su içmektir. Yeterli ve düzgün beslenirken bol su içmeyi de unutmayın.

Önemli noktaları da öğrendikten sonra saç maskelerine geçelim mi? Hadi o zaman, başlıyoruz.

Zeytinyağı yumurta mucizesi

Kuru ve cansız saçlar için yumurta ve zeytinyağı mükemmel ikili. Çünkü yumurta, içeriğindeki protein ve minerallerle saç diplerini beslerken, zeytinyağı da saçları nemlendirir, kepeği azaltır ve saçların beslenmesini sağlar.

Zeytinyağı ve yumurtayı bir kapta karıştırın. Saçınıza karışımı masaj yaparak uygulayıp bir bone, streç film veya havlu ile kapatın. 1 saat kadar bu şekilde beklettikten sonra saçlarınızı yıkayın.

En doğalından yoğurt, bal ve elma sirkesi maskesi

Güneş ve deniz suyu yüzünden kuruyan saçlar cansızlaşır, mat ve sönük görünür. Bu gibi durumlarda yapmanız gereken ilk şey, saçlarınızın nemini arttıracak bakımlar yapmaktır. Bunun için zeytinyağından yararlanacağınız gibi baldan da yararlanabilirsiniz.

3 yemek kaşığı yoğurt, 1 çorba kaşığı elma sirkesi ve 1 çorba kaşığı balı bir kapta karıştırın ve saçınıza masaj yaparak uygulayın. Yarım saat bekledikten sonra saçlarınızı yıkayın.

Saç kırıklarını engelleyen zeytinyağı ve avokadonun gücü

Zeytinyağı saç için nasıl önemliyse, avokado yağı ve badem yağı da öyle değerli. Zeytinyağı saçı besler, nemlendirir. Avokado yağı da tıpkı zeytinyağı gibi nemlendirici özelliğe sahip olduğundan kuru saçlar için kullanılır. Badem yağı ise saçların güçlenmesini sağlarken aynı zamanda saçların çoğalmasına da yardımcı olur. İşte bu harika üçlü saçlarınızı besleyecek, güçlendirecek, eski gücüne kavuşturacak.

Tek seferlik bir karışım hazırlayacağınız için saçınıza göre göz kararı ölçüler kullanabilirsiniz. Aynı oranlarda üç malzemeyi karıştırın ve saç diplerinize masaj yaparak uygulayın. Bu maskeyi saçınızda birkaç saat bekletin ve ardından saçlarınızı yıkayın.

Daha yumuşak ve parlak bir görünüm muz ve hindistancevizi maskesi

Saç bakım maskelerinde zeytinyağı, bal gibi malzemelerin kullanılması çok yaygındır ancak muza pek rastlanmaz. Halbuki muz, müthiş bir potasyum ve antioksidan kaynağıdır. Vücudumuz kadar saçlarımız için de pek çok yararları olan muz ile hazırlayacağınız bakım kürü, saçlarınızın daha yumuşak, daha güçlü ve parlak olmasını sağlayacak.

1 adet muzu ezin, 1 yemek kaşığı hindistancevizi yağı, 1 yemek kaşığı zeytinyağı ve 1 yemek kaşığı balı ekleyerek karıştırın. Eğer karışım çok katı olursa çok az daha zeytinyağı ekleyebilirsiniz. Hazırladığınız karışımı saç diplerinize masaj yaparak sürün ve 1 saate kadar bekletin. Ardından saçlarınızı yıkayın.

Bu tariflerde dikkat edilmesi gereken kullandığımız ürünlerin olabildiğince doğalını tercih etmemiz ve devamlılık tek seferlik yaptığımız hiçbir şeyin istediğimiz sonucu vermesini bekleyemeyiz. Benim saçlarımın yapısı kuru bu yüzden favorim yoğurt ve bal içerikli nemlendirici maske siz de birini seçip uygulamaya başlayın hadi. Haftaya yeni fikirler yeni tariflerle görüşmek güzelleşmek üzere. Sağlıkla, mutlulukla hoşça kalın…