Eğitim

Yazarlık Atölyesi açıldı

 

İlçeler arasında ilk defa Karasu’da yapılacak olan Yazarlık Atölyesi açılışı Çarşamba günü yapıldı. 31 öğrenci ve 20 yetişkinin kurs alacağı atölyenin eğitimi ise Türkiye Yazarlar Birliği Başkanı Yazar Fahri Tuna, Yazar Arzu Özdemir ve Yazar Miraç Küçük tarafından verilecek. 

 

51 KİŞİ EĞİTİM ALACAK

Çarşamba günü Karasu’da Yazarlık Atölyesi eğitimleri başladı. Karasu Namık Kemal İmam Hatip Ortaokulu Toplantı Salonu’nda başlayan eğitimlerin açılışını ise Karasu Kaymakamı Dr. Ahmet Naci Helvacı, İlçe Milli Eğitim Müdürü Çetin Turhan, Okul Müdürü Orhan Bülbül, Sezi Eratik Okulu Müdürü Erol Çakmak, Türkiye Yazalar Birliği Başkanı Fahri Tuna, Yazar Özdemir, Atölye Asistanı Miraç Küçük, İlçe Milli Eğitim Özel Büro sorumlusu Fatma Betül Gökhan ve öğrencilerin katılımıyla gerçekleşti. Eğitimlere ise 31 öğrenci, 20 yetişkin olmak üzere toplam 51 kişi başvuruda bulundu. 15 hafta sürecek olan etkinlik 13 Ekim Çarşamba günü başladı ve 19 Ocak 2022’de sona erecek.

YAZMA BECERİSİ

Yazarlık Atölyesi etkinliğini önemsediğini belirten Kaymakam Helvacı, “Bu projemiz kendi içerisinde özel bir vurgu ve ilgiyi hak ediyor. Bu kurs ile gençlerimizin yazma becerileri gelişir. Biz bu etkinlikleri sizdeki edebiyatçı olma, yazar olma, şair olma becerilerini doğru patika üzerinde yürünmesini sağlamak için yapıyoruz. Bu ülkenin okuma sorunu var. Bu tarz etkinliklerle bu sorunun da ortadan kalkacağına inanıyorum. Bir ülkenin gelişmesi parayla olmaz. Bu medeniyetin en önemli unsuru maddi olmayan kültürel etkinliklerdir. Bunun başında ise edebiyat gelir” dedi. Öğrencilerle kursta bir araya gelen Helvacı, hem gençlere ilgilerinden dolayı mutlu olduğunu belirtti hem de emeği geçenlere teşekkür etti.

İLK DEFA KARASU’DA

İlçe Milli Eğitim Müdürü Çetin Turhan, Karasu’da bu proje üzerinde uzun zamandır durduklarını belirtti. Turhan, “Bu bizim hayallerimizden birisiydi. Geleceğin yazarlarının yetişmesi için eğitim kurumlarında bu faaliyetler son derece önemli” diye konuştu. Müdür Turhan, “Daha önceden bu çalışmalar değişik yerlerde yapılmış ama ilk defa bir ilçede yapılıyor. İnanın bu Karasu için bizler için gurur verici. Kursiyerlerimiz için ise tam bir şans. İlçe Kaymakamımızın öncülüğünde Türkiye Yazarlar Birliği Sakarya Şubesi Başkanı Fahri Tuna, Arzu Özdemir ve Miraç Küçük ile beraber güzel bir çalışma başlattık. İnşallah ilçemize hayırlı olur” ifadelerini kullandı.

DÖRT ELLE SARILMALISINIZ

Türkiye Yazarlar Birliği Sakarya Şubesi Başkanı Fahri Tuna, bu tür organizasyonların genelde büyükşehirlerde üniversitelerde yapıldığını belirtti. Tuna, “Daha önce 14 ilde ve ilk defa bir ilçe de yazarlık dersi veriyorum” diyerek sözlerini sürdürdü. Yazar Fahri Tuna, ilçedeki genç yeteneklerin kalbine dokunmak, kalemine dokunmak, onları geliştirebilmenin çok önemli olduğunu da ifada etti. “Sizin bu organizasyona dört elle sarılmanız lazım” diyerek öğrencilere seslenen Tuna, “Bu fırsatı sonuna kadar değerlendirmeniz gerekiyor. Sonuna kadar bizleri bilgi anlamında sömürmeli, alabildiğiniz kadarını bizden almalısınız. Biz de elimizden geldiğince sizlere yardım edeceğiz” dedi.

EĞİTİMCİLER HEYECANLI

Karasu Şehit Hasan Keleş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde Edebiyat Öğretmeni olarak görev yapan Yazar Arzu Özdemir, beş yıldır Karasu’da olduğunu ve böyle bir etkinlik için uzun zamandır beklediğini belirtti. Özdemir, “Öğrencilerle edebi anlamla etkileşime girmek çok güzel bir duygu. İnşallah sizin gibi seçilmiş öğrencilerle kendimi ve sizi geliştireceğime inanıyorum. Çünkü herkesin birbirinden öğreneceği bir şeyler muhakkak vardır” diye konuştu. Atölye Asistanı Yazar Miraç Küçük, yazarlık akademisinde şiir ve öykü alanında eğitim aldığını belirterek, “Burada olmak çok güzel. Arkadaşlara yol göstermek benim için de çok güzel bir deneyim olacak” şeklinde konuştu.

BÜYÜK FIRSAT

Kursa katılan Karasu Şehit Üsteğmen İbrahim Abanoz Anadolu Lisesi öğrencisi Sudenaz Serra Arslan, ilk defa böyle bir çalışmaya katıldığını ve edebiyat ve şiirle yakından ilgilendiğini belirtti. Arslan, “Önüme böyle bir fırsat çıktığı için çok mutluyum” dedi. Karasu Anadolu Lisesi öğrencisi Aslı Ecem Aşık ise, “Açıkçası bu kursun başlamasından dolayı çok mutluyum. Bu aslında edebiyata ilgisi olan herkes için çok büyük bir imkan. Çok mutluyum. Kendimizi geliştirmemiz için büyük fırsat” diyerek duygularını dile getirdi. Karadeniz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinden Sudenaz Şahin ise, yazarlığı sevdiğini belirterek, “Yazarlara ve kitaplara çok düşkünüm. Bu merakımdan dolayı buraya geldim” diyerek duygularını dile getirdi. Bahar Kaya