Yayalar kırmızı çizgimiz

 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun talimatı ile başlatılan yaya önceliği Türkiye genelinde düzenlenen eş zamanlı etkinliğe Karasu’da destek verdi. Karasu Kaymakamı Ahmet Naci Helvacı, Belediye Başkanı İshak Sarı ve Karasu İlçe protokolü yaya geçitlerini kırmızıya boyayarak farkındalık oluşturdu.

 

DENETİM STRATEJİSİ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun talimatı ile başlatılan yaya önceliği kampanyası kapsamında yaya ve okul geçitleri öncesinde sürücülerin uyarılarak dikkatlerini daha üst düzeye çıkarmak, bu alanlarda yavaşlamalarını ve yayalara ilk geçiş hakkını vermelerini sağlamak amacıyla, Türkiye genelinde düzenlenen eş zamanlı etkinliğe Karasu’da destek verdi. Karasu Kaymakamı Ahmet Naci Helvacı, Belediye Başkanı İshak Sarı ve Karasu İlçe protokolü yaya geçitlerini kırmızıya boyayarak farkındalık oluşturdu. Kaymakam Helvacı, “Bakanlığımızca, trafik kazalarından kaynaklanan can kaybının en az yüzde 50 oranında azaltılmasana yönelik bir sistem yaklaşımı geliştirilmiş, Trafik Güvenliği Uygulama Politika Belgesi 2017 yılında uygulamaya konularak sürücü, yolcu ve yaya olarak tanımlanan trafikteki insan unsuru tarafından yapılan kural ihlallerinin ve bu ihlaller sonucu meydana gelen trafik kazalarının en aza indirilmesine yönelik kısa vadeli bir denetim stratejisi takip edilmiştir” dedi.

ÖNCELİK YAYANIN

Kaymakam Helvacı, “Ülkemiz karayollarında yayaların trafik güvenliğinin sağlanarak can kayıpların azaltılması amacıyla, 26 Ekim 2018 tarihinde 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 74’üncü maddesinde yapılan düzenleme ile ‘sürücüler, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavsak giriş ve çıkışları ile yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar’ hükmü getirilmiştir. Bu düzenlemeden hareketle, Bakanlığımızca ‘Öncelik hayatın, öncelik yayanın’ sloganıyla 2019 yılı ‘Yaya öncelikli trafik yılı’ olarak ilan edilmiş ve Bakanlık talimat doğrultusunda ‘Trafikte yaya önceliği kampanyası’ hayata geçirilerek 6 Şubat 2019 tarihinde devletin tüm unsurları ile farkındalık eyleminde olduğunu göstermek amacıyla ülke genelinde eş zamanlı olarak etkinlikler düzenlenmiştir” ifadelerini kullandı.

GÜVENLİĞİN NÖBETÇİSİYİZ

Helvacı, “Bu etkinliklerin devamı niteliğinde olan ve bu defa yaya güvenliğini sağlamak üzere Devletin tüm unsurlarıyla konunun takipçisi ve nöbette olduğunu göstermek için Bakanlığımızın talimatları ile 02 Ekim 2019 tarihinde ülke genelinde ‘Hepimiz yaya geçitlerindeyiz’ sloganıyla ‘Yaya güvenliğinin nöbetçisiyiz’ kampanyası kapsamında farkındalık etkinlikleri eş zamanlı olarak gerçekleştirilmiştir” dedi. Helvacı, “Yaya önceliği konusunda toplumda farkındalığı en üst düzeye çıkarmak ve yaya önceliğine verilen önemi vurgulamak amacıyla, Bakanlığımızın Genelgeleri kapsamında söz konusu etkinlik çerçevesinde, yaya önceliği kırmızı çizgimizdir temalı görsel örneklerini sosyal medyalardan yayınlayarak konuya dikkat çekmesini sağladık. Pazartesi gecesi ve Salı günü ise ilçemizdeki ana güzergahlar üzerindeki ışıksız yaya geçitlerinde bulunan beyaz şeritlerden ortadaki şeridin kırmızıya boyadık” dedi. Kaymakam Helvacı, “2021-2030 Karayolu Trafik Güvenliği Strateji Belgesi’nde belirlenen hedeflere ulaşmak için devletin tüm unsurları ile konunun takipçisi olduğunu vurgulamak amacıyla yıl boyunca toplumsal farkındalığı artırmaya yönelik etkinlik ve kampanyaların düzenlenmesi ve denetim ve bilgilendirme faaliyetlerinin yürütülmesi sağlanacaktır” diyerek açıklamasını sonlandırdı.