Siyaset

Yaşamaya çalışıyoruz

 

Saadet Partisi Karasu İlçe Başkanı Oğuzhan Coşkun, “Günden güne fakirleşen bir ülkede yaşamaya çalışıyoruz” dedi. Basın açıklamasında bulunan Coşkun, “Bir kesimin porsiyonları büyürken, bir kesimin porsiyonları küçülmektedir” ifadelerini kullandı.

 

DEĞER KAYBI

Saadet Partisi Karasu İlçe Başkanı Oğuzhan Coşkun, basın açıklamasında bulundu. Başkan Coşkun, “Ne yazık ki günden güne fakirleşen bir ülkede yaşamaya çalışıyoruz. Bir kesimin porsiyonları büyürken, bir kesimin porsiyonları küçülmektedir. Dışarıyı göstererek, ‘Ya, bakın şunların haline, Avrupa’da, Amerika’da kuyruklar arttı’ demek insanımızı artık tatmin etmiyor. Ne yazık ki Türk lirası sadece Dolar’ın, Euro’nun, Sterlin’in karşısında değil, maalesef Rus Rublesinin, Bulgar Levası’nın, Şili ve Arjantin Pesosu’nun karşısında da değer kaybetmektedir. Asgari ücret 19 yılda 10 misli arttı demekle de olmuyor. Ekmek ne kadar arttı? Domates ne kadar arttı? Benzi ne kadar arttı? Gübre fiyatları ne kadar arttı? “1 Ocak 2021’den Temmuz ayına kadar doğalgaza yüzde 1 zam yapılmış” diyen Başkan Coşkun, “Temmuz ayında birden bire yüzde 12 zam gelmiş” dedi.

DERİN ÜZÜNTÜ

Gübre fiyatlarında da fahiş artışlar meydana gelmiştir” diyen Saadet Partisi Karasu İlçe Başkanı Oğuzhan Coşkun, “Örnek olarak 20.20.0 kompoze gübrenin fiyatı 140 TL iken Eylül ayında 535$ sabitlenmiş, bugün 4975,5 TL’ye tekabül etmektedir. 1 Ocak 2021 mazot fiyatı 6.60 Türk lirası iken 20 Ekim 2021 fiyatı ise 8.19 Türk lirasıdır. Bir yandan insanımızın 3000 Türk lirasına hem kira ödemeye hem fatura ödemeye hem mutfak ihtiyaçlarını karşılamaya hem de çocuk okutmaya çabaladığını görmek bizi derinden üzmektedir” ifadelerini kullandı. “52 senelik siyaset hayatımızda ilk gün dediğimiz gibi Türkiye’nin yeniden ayağa kalkması gösterişe yönelik değil, üretime yönelik yatırımlarla sağlanacaktır” sözleriyle açıklamasına devam Başkan Oğuzhan Coşkun, “Bu anlamda en kısa vadede verim alacağımız alan ise tarımdır” ifadelerini kullandı.

GELECEKTEN UMUTSUZLAR

Başkan Oğuzhan Coşkun, “Sürdürülen yanlış tarım politikaları yüzünden çiftçimiz günden güne daha fazla ezilmekte, geçimini tarımla sağlayacağına olan inancını kaybetmektedir. İşçi ücretlerinde, mazotta, tarımsal ilaçlardaki artış ile tarıma yönelik yapılan harcamalarda büyük miktarlarda artış olurken fındığa ürün bazında verilen fiyatın yetersiz olması, 2022 fındık sezonuna yapacağı harcamalar yüzünden fındık üreticimizi kara kara düşündürmektedir” diye belirtti. Çiftçimiz bin bir dert ile mahsulünü yetiştirmeye çalışırken hemen her gün gelen zam haberleri ile geleceğe umutsuz bakmaktadır” dedi. Başkan Coşkun, “Özetle ifade etmek gerekirse çiftçimizin geleceğe umutla bakabilmesi tarımdaki vergilerin kaldırılması, dolar, Euro bazında alınan ürünlerin üretilmesi ve gerekli desteklerin sağlanması ile mümkündür” diyerek basın açıklamasını sonlandırdı.