Gündem

Yasak uzatıldı

 

28 Ocak’ta sona ermesi beklenen hamsi avlanma yasağı Tarım ve Orman Bakanlığı’nca, Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü tarafından 10 gün daha uzatıldı. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada av yasağının 7 Şubat’ta sona ereceği bildirildi.

 

7 ŞUBAT’TA BİTECEK

Daha önce ikinci kez uzatılan ve 28 Ocak’ta sona ermesi beklenen hamsi avlanma yasağı bir kez daha uzatıldı. Tarım ve Orman Bakanlığı’nca, Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü tarafından daha önce iki defa kısmi olarak durdurulan ticari amaçlı hamsi avcılığı av yasağının 7 Şubat’a kadar uzatıldığı açıklandı. Bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamada, avlanan hamsi balıklarında yasal avlanabilir boy uzunluğunun 9 santim altındaki bireylerin oranında artış olması ve et verimlerinin de oldukça düşük olması nedeniyle Karadeniz’in büyük bölümünde yasağın uzatıldığı belirtildi.

ASGARİ BOY

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, hamsi avı kısıtlamasının uygulandığı bölgede yapılan araştırma, inceleme ve gözlemler neticesinde yeniden bir değerlendirme yapıldığı belirtildi. Açıklamanın devamında, “Bu değerlendirmeye göre, 08 Ocak 2021-28 Ocak 2021 tarihleri arasında hamsi avcılığına kısıtlama getirilen karasularımızda bulunan hamsi popülasyonunda iyileşme gözlenmiş olsa da halen büyük bir bölümünün avlanabilir asgari boy uzunluğunun altında ve et veriminde sınırlı miktarda bir artış olduğu görülmüştür. Bu nedenle ticari amaçlı hamsi avcılığı 7 Şubat 00:00 saatine kadar durdurulmuştur” ifadeleri yer aldı.

DENETİME DEVAM

Açıklamanın devamında ise şu ifadeler yer aldı: “Bu süre içerisinde kısıtlama bölgesindeki hamsiler, ekiplerimiz tarafından devamlı olarak takip edilerek, karasularımıza iri bireylerden oluşan yeni hamsi sürülerinin girmesi durumunda getirilen kurallar yeniden değerlendirilecektir. Kısıtlamanın bittiği 7 Şubat tarihinden balıkçılık sezon sonu olan 15 Nisan tarihine kadar denetim ve kontrollerimiz aralıksız devam edecek olup hiçbir surette 9 santimin altında hamsi avı yapılmasına müsaade edilmeyecektir.” Açıklamada ayrıca, av kısıtlaması getirilen bölgenin dışında yasal boy uzunluğunda ve yeterli et veriminde bulunan hamsilerin avlanılabileceği belirtildi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir