Siyaset

Yargılama yeri değil

 

Geçtiğimiz hafta Karasu Belediyesi zabıtası ile seyyar satıcı arasında geçen tartışmaya değinen MHP Karasu İlçe Başkanı Münir Ali Kara, “Olay her ne olursa olsun sosyal medya insanları yargılama yeri değildir” dedi. 

 

YAPTIRIM BELLİDİR

MHP Karasu İlçe Başkanı Münir Ali Kara, haftalık olağan basın açıklamasında bulundu. Başkan Kara, “Karasu Belediyesi zabıtası ile bir seyyar satıcı arasında geçen tartışma sosyal medyaya yansımış, olayı yüzeysel değerlendirenler zabıta memurunu adeta sosyal linçe tabi tutmuştur. Olay her ne olursa olsun sosyal medya insanları yargılama yeri değildir. İlçeler ve ülkeler sosyal medyadan yönetilmemektedir. Zabıta memurunun yaptığı kural dışı bir şey varsa bununla ilgili gerekli adımı atacak merci de vardır. Bu olay Türkiye’de ilk defa Karasu’da yaşanmadığına göre, yaptırımlar da bellidir” ifadelerini kullandı.

LİNÇ ETMEMELİ

Belediye yönetimi bu konuda gerekli tedbirleri alacak yetidedir ve sorumluluğunun da farkındadır” diyen Kara, “Kimse kimseyi sosyal medyadan linç etmemeli, toplumun hassas duyguları üzerinden popülerlik kazanmaya çalışmamalıdır. Öte yandan zabıta personeli de vatandaşın yaşadığı ekonomik sıkıntıları göz önüne almalı, görev yaparken kendini vatandaşın üstünde görmemelidir” dedi. “Bir başka talihsiz olay da belediyeye hizmet veren kişiler ile işten çıkarılan kişiler arasında yaşanan durumdur” diyen Kara, “Pazar gecesi gerçekleşen olayda belediyeye hizmet veren iki kişi vücutlarında kırıklar meydana gelecek şekilde yaralanmıştır” dedi.

ÇÖZÜM DEĞİL

Başkan Kara, “Şiddet hiçbir şeye çözüm olmadığı gibi yeni sorunları da beraberinde getirmektedir. Sebebi her ne olursa olsun şiddete başvurmak beraberinde çok daha büyük sorunlar getirmenin yanı sıra kamu işleyişini de zora sokabilmektedir. Bu noktada şiddetin her türlüsünü kınadığımızı, olayın bir an önce çözümlenmesi gerektiğini, yeniden bu tip olayların yaşanmaması adına gerekli önlemlerin alınması gerektiğini ifade ediyor, yaralanan personele geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz” dedi. Kara, “Toplumu ilgilendiren bir başka mühim problem de sağlık ocaklarının randevu sistemi ile hasta kabulüne devam etmesidir” sözleriyle açıklamasını sürdürdü.

GÖZDEN GEÇİRİLMELİ

Sağlık ocaklarından hizmet alan vatandaşların pek çoğu randevu alması gerektiğini bilmezken pek çoğu da randevu almak için başkalarından yardım almak durumunda kalmaktadır” diyen Kara, “Bunun yanı sıra sağlık ocaklarında pazartesi günü öğleden sonra hasta kabulü yapılmamakta, buna gerekçe olarak da aşı uygulaması gösterilmektedir” dedi. Kara, “Karasu’nun hafta günü olan pazartesi günü bu kurumların hasta kabul etmemesi kararı yeniden değerlendirilmelidir. Üstelik aşı yapma işi hemşirenin, hasta bakma işi doktorun görevidir. Bu durumda da pazartesi öğleden sonra hasta bakılmaması kararı sağlıklı değildir. Sağlık ocakları ile ilgili alınan bu kararların gözden geçirilmesi gerektiği kanaatindeyiz” dedi.

SOSYAL GELİŞİM MERKEZLERİ

Açıklamasına devam eden Kara, “Aşının yaygınlaşması ile pandeminin etkisi giderek azaldı. Yeni normal koşullar yavaş yavaş eski normale dönmeye başladı. Camilerimizde daha rahat namaz kılınması ile ilgili düzenlemeler yapıldı. Seyahatlerde kısıtlamalar kaldırıldı. Toplu kullanılan mekanlarda artık eskiye yakın düzende hizmet veriliyor. Okullarımız açıldı. Ancak tüm bu koşullar altında Sakarya Büyükşehir Belediyemize bağlı sosyal gelişim merkezleri henüz faaliyete başlamadı. İlçemizde bu konu ile ilgili bir talep olmasına rağmen pandemi koşullarının devam ettiği öne sürülerek talepler geri çevrilmektedir. Eğitim için kurulmuş olan sosyal gelişim merkezlerinin aktif hale gelmesi hem eğitimin çıtasını yukarı çekecek hem de sosyal hayatın daha aktif olmasını sağlayacaktır” şeklinde açıklamada bulundu.

EKONOMİK SIKINTI

Başkan Kara, “Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de etkisi hissedilen pandemi sürecinin devamı olarak ekonomik bir sıkıntı yaşanmaktadır. Bu sıkıntının sebepleri, bileşenleri çoktur. Her birimizin yaşadığı güçlükler de diğerinden daha fazla değildir. Her birimiz benzer yollardan geçiyoruz. Aynı ülkede yaşadığımızı ve aynı şartlarda yaşamaya devam edeceğimizi unutanların birbirini suçlaması sağlıklı sonuç vermeyecektir. Muhalefetin ekonomik çözüm önerisi olmamasına rağmen, mevcut yönetime yüklenmesi çözüme değil soruna hizmet etmektedir. Bu şekilde yönetimde olanlar hem nasıl adım atacaklarını hesap etmek hem de muhalefete yanıt vermek durumunda kalmaktadır” diye belirtti.

İYİ ARAŞTIRILMALI

Bu süreç içinde herkes yaşanan sıkıntının da bulunduğu konumun getirdiği mesuliyetin de farkındadır” diyen Kara, “Ülke yönetimi konusunda en küçük bir tecrübesi, ileriye yönelik en ufak bir hazırlığı ve dahi beklentisi olmayan muhalefet kanadının söylediklerinin kaynağı iyi araştırılmalıdır. İyi niyetle de olsa muhalefetin diline tav olan vatandaşlarımızın farkında olmadan kime hizmet ettiklerine bakması gerekmektedir” dedi. Başkan Kara, “Milliyetçi Hareket Partisi’nin önergesi ile son beş yılda çiftçilerimize verilen desteklemeden kesilen vergiler faiziyle birlikte iade edilecek. 3.4 milyar lirayı aşkın parayı bu zor zamanlarda çiftçimize geri kazandırmak için gösterdikleri gayretten dolayı MHP’li milletvekillerimize şükranlarımı sunuyorum” diyerek açıklamasına devam etti.

BİRE BİR TEMAS

Başkan Kara, “Pandemi sürecinde daha güç şartlarda varlık mücadelesi veren yerel basının güçlendirilmesi için de vergi usul kanununda değişiklik teklifi MHP’li milletvekillerimizin girişimi ile düzenlenecektir. Muhalefet MHP’nin yaptığı gibi, çözüme yönelik olursa ülkeye faydalı olur. Hariçten gazel olur gibi, başkalarının değirmenine su taşımakla olmaz” dedi. Başkan Kara açıklamasını şu sözlerle sonlandırdı: “Demokrasi samimiyetle var olur. Bire bir temas gerektirir. Kendine güven ve seçmen iradesinin yönetime yansımasını önceler. Tüm bu şartlar altında hizmet veren, bir teşkilat ya da başkaca bağa ihtiyaç duymadan seçimlere katılıp kitlesini temsil eden muhtarlık makamı son derece saygın bir kurumdur. Bu saygınlık hiçbir siyasi iradeye teslim olmayı da gerektirmez. Halkın sorunlarını halk adına ilgili makamlara aktarıp takibini yapan muhtarlarımız demokrasinin kılcal damarlarıdır. Görevini şerefi ile yapan, vatandaşı önceleyen, vatanına bağlı tüm muhtarlarımızın muhtarlar gününü tebrik ediyorum.