KarasuSakarya

Yardım et Vali amca

 

Geçtiğimiz hafta barakaları yanan ve kış ayında evsiz kalan Roman vatandaşlar, Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım’a seslenmişti. 7 yaşındaki minik Melike Yılmaz ise bir kez daha Vali Kaldırım’a seslenerek, “Yardım et Vali amca. Biz ev istiyoruz. Sesimizi duy” dedi.

 

KARDEŞİM HASTA

Küçücük bedeni ile ailesine destek olmaya çalışan ve tek isteğinin sıcak bir yuva olduğunu belirten 7 yaşındaki Melike Yılmaz, Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım’a seslendi. Roman olduğu için dışlandıklarını belirten Yılmaz, “Bende arkadaşlarım ile okula gitmek istiyorum. Sıcak evimde kardeşlerimle oynamak istiyorum. Hasta kardeşim var, annemle birlikte ona bakmak için mücadele veriyoruz. Fakat zaman geliyor evimizde yiyecek ekmeğimiz olmuyor. Kış geldi havalar çok soğuk olmaya başladı. Brandalar rüzgarı kesmiyor. Yanma korkusundan evimizde ateş yakmaya korkuyoruz. Vali amca ne olur sesimizi duy. Biz kardeşlerimle çok üşüyoruz” ifadelerini kullandı.

AİLELER MAĞDUR

Yıllardır Karasu Yalı Mahallesi’nde yaşadıklarını fakat birçok ailenin başlarını sokacak bir çadırı dahi olmadığını belirten Karasu Romanlar Derneği Başkanı Nuray Tuna, “Halimiz içler acısı. Sesimizi kimseye duyuramıyoruz. Mecburen hasta çocukları ve kadınları kedinin, köpeğin yattığı yerlerde yatırıyoruz. Çünkü bizler Karasu’da dışlanıyoruz. Elimden geldiği kadar ben yardımcı olmaya çalışıyorum fakat bizlere kimse destek olmayınca elimiz ayağımız bağlanıyor. Hasta çocuklara kıyamadığımdan kendi evime aldım ama benim evimde çökük. Çadırlarda çıkan yangınlardan dolayı birçok aile mağdur” ifadelerini kulandı.

BRANDAYI ÇOK GÖRDÜLER

Karasu Belediyesi yıkık, dökük eve ceza kestiğini mağduriyetleri ile ilgilenmediğini belirten Tuna, “Bizler açız diyoruz, yiyecek ekmek istiyoruz. Fakat Karasu Belediyesi zar zor yıllar sonra yine brandadan yapılan eve geliyor bize ceza kesiyor. O evi 10 yıl içerisinde zar zor yaptım. Karasu Belediyesi ve Karasu Kaymakamlığı ev yapma sözü verdi fakat evi geçtik sürekli istememize rağmen bizlere bir branda dahi vermediler. Karasu Belediye Başkanımız bizlere bir naylon parçasını çok görüyor. Romanlar hastalıktan kırılıyor. Kendileri sıcacık evlerinde yiyor, içiyor, biz yemek bulmayı bırak içecek su bulamıyoruz” şeklinde açıklamalarda bulundu.

BİZ İNSAN DEĞİL MİYİZ

Karasu yönetiminin verdiği sözü tutamayınca suçu Roman vatandaşların üzerine attığını belirten Tuna, “İş istiyoruz vermiyorlar, ev istiyoruz ‘beğenmiyorsunuz’ diyorlar. Biz neden beğenmeyelim. Sözler tutulmayınca suçlar bizlere atılmaya başladı. Biz evde kalamazmışız, biz işte çalışmazmışız. Neden kalamayalım biz insan değil miyiz? Evde yaşamak bizim hakkımız değil mi? Onlar bizlere ev verdilerde evi mi yaktık yoksa evde yatmadık da dışarda mı yattık. Cumhurbaşkanı talimatı ile birçok il ve ilçelere Romanlar için TOKİ yapıldı. Neden Karasu’ya yapılmadı? Cumhurbaşkanımızın bizlere verdiği imkanlardan bizi yararlandırmıyorlar. Bizleri küçük görüyorlar, bizlerde Türk vatandaşıyız” dedi.

DIŞARIDA KALAN SURİYELİ YOK

Dışarıda kalan veya dilenen tek bir tane dahi Suriyelinin olmadığını, hepsinin apartman dairelerine yerleştiğini belirten Nuray Tuna, “Bu soğuk havada bir tane Suriyeliyi dışarda soğukta yatarken göremezsiniz ama bizim çocuklarımız hep dışarda. İş vermiyorlar diye çocuklarımızı karton kutu toplamaya gönderiyoruz. Biz toplayınca Karasu Belediyesi izin vermiyor, ama Suriyeliler rahatlıkla topluyor. Karasu’nun birçok alanını Suriyelilere verdiler. Ne güzel kucak açtılar onlara bizlere neden kimse kucak açmıyor. Asıl biz Karasu’nun vatandaşıyız fakat bizler dışlanıyoruz. Suriyelilere kucak açanlar ne olur bizim çocuklarımızın da halini görsün” şeklinde açıklamalarda bulundu.

AÇLIKLA MÜCADELE

Suriyelilere gül gibi bakılıyor fakat bizim başımızı sokacak bir çadırımız dahi yok” ifadelerini kullanan Tuna, “Biz evlatlarımızı askere yolluyoruz, vatanını, milletini korusun devletine sahip çıksın diyerek ama bizler değersiz oluyoruz. Vatanını bırakıp kaçan Suriyeliler bizlerden değerli oluyor. Bizlerin Müslüman olduğunu unutuyorlar galiba. Allah rızası için birileri bizlerin sesini duysun. Karasu gibi bir yerde aç kalıyoruz. Bizlere sahip çıkmıyorlar ondan sonra hırsızlık yaptığımızı söylüyorlar. Aç kalıyoruz ne yapalım. Kimse bize bir lokma ekmek vermiyor. Suriyeliler gibi maaşımızda yok. Sizler hiç tok insandan zarar gördünüz mü? Hepimiz aç kalınca mecbur başımızın çaresine bakacağız. Bu İlçede hala açlıkla mücadele eden insanlar var” diyerek romanların seslerini duyurmaya çalıştı.  Gülcan Elmalı

 

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir