YAPRAK BİTİNE DİKKAT

Karasu Ziraat Odası Ziraat Mühendisi Serap Vildan Ersoy, hava sıcaklığının artmasıyla beraber fındık bahçelerinde yaprak biti zararlısının görülmeye başlandığını söyledi. Ersoy, “Yaprak bitleri daha çok yaprakların alt kısımlarında ve zuruflardan beslenerek yaprakları deforme eder ve meyve kalitesini olumsuz etkiler” dedi.

 

UÇ DALLAR

Karasu Ziraat Odası Ziraat Mühendisi Serap Vildan Ersoy, fındık bakımı hakkında bilgi verdi. Ersoy, “Fındık bahçelerinde ekonomik zarar eşiğin üzerinde zarar yapan, verim ve kaliteyi önemli oranda etkileyen Amerikan beyaz kelebeği zararlısı ve külleme hastalığına karşı mutlaka mücadele yapılmalıdır. Fındık bahçesi yakınında dut ağacı ve orman ağaçları var ise mücadele de bu ağaçlarda kontrol edilmeli ve gereken mücadele yapılmalıdır. Amerikan beyaz kelebeği birinci döl çıkışlarının görüldüğü bugünlerde özellikle bahçelerdeki uç dallar kontrol edilmelidir. Asıl zararı larvalar (kurtçuklar) yaptığı için yapraklarda larvalar görüldüğünde veya ağlar içinde larvalar görüldüğünde kesilerek imha edilmeli ve ilaçlı mücadele sürdürülmelidir” ifadelerini kullandı.

 

MEYVE KALİTESİ

Külleme hastalığına karşı bahçeler kontrol edilmeli yapraklarda pudra şeklinde, un serpilmiş gibi görüntüler görüldüğünde mücadele yapılmalıdır” diye belirten Ersoy, “Hastalık nem ve sıcaklığa bağlı olarak geliştiği için bu dönemlerde artış gösterebilir. Külleme hastalığı ile ilaçlı mücadeleye geçmeden önce bahçelerde yabancı ot ve filiz temizliği yapılmadır. Bahçelerde ocak içleri daha nemli ortamlar olduğu için hastalık ilk önce filizlerde başlamaktadır” dedi. Ersoy, “Hava sıcaklığının artmasıyla beraber fındık bahçelerinde yaprak biti zararlısı görülmeye başlandı. Yaprak bitleri daha çok yaprakların alt kısımlarında ve zuruflardan beslenerek yaprakları deforme eder ve meyve kalitesini olumsuz etkiler” diye belirtti.

 

DOĞAL DÜŞMANLAR

Ersoy, “Fındık yapraklarına bakıldığında dış yüzeyi güneşte parlak görünüyor ise yaprak altında yaprak biti zararlısı görülür. Yaprak bitleri fumajin denilen tatlımsı madde salgıladıklarından dolayı karıncalar dal üzerinde görülmeye başlar. Yaprak biti mücadelesinde zararlıyı baskı altına alacak doğal düşmanları bulunur. Örneğin uğur böceği ancak bilinçsiz ve çok fazla yapılan kimyasal mücadele nedeniyle doğal düşmanlar (yararlı böcekler) bahçelerde görülmemektedir. Yaprak biti zararlısını kontrol etmek amacıyla bulaşık yaprak altında sayım yapılır, bir yaprakta 40 ve üzerinde zararlı tespit edildiğinde ilaçlı mücadeleye başlanabilir” ifadelerini kullandı.