Karasu

Verimi önemli ölçüde etkiler

 

Karasu Ziraat Odası Ziraat Yüksek Mühendisi Serap Vildan Ersoy, fındık kozalak akarının fındıkta verimi etkileyen önemli zararlılardan olduğunu belirtti. Ersoy, “Gözle görülmeyecek kadar küçük yapıda olan kozalak akarının ancak zararını görebiliriz” dedi.

 

MEKANİK MÜCADELE ÖNEMLİ

Karasu Ziraat Odası Ziraat Yüksek Mühendisi Serap Vildan Ersoy, fındık bakımı hakkında bilgi verdi. Ersoy, “Fındık kozalak akarı zararlısına karşı kimyasal mücadele hazırlığına başlanabilir. Fındık kozalak akarı fındıkta verimi etkileyen önemli zararlılardandır. Gözle görülmeyecek kadar küçük yapıda olup ancak zararını görebiliriz. Meyve ve sürgün gözlerine girerek ve şişkinleşerek kozalak (gül) halini almalarına neden olur. Dişi çiçek, püs, yaprak ve meyve zararına neden olur. Özellikle erkek ve dişi çiçek dökümleri ile zarar daha da fazla olmaktadır. Yaprak ve sürgün tomurcuklarının da dökülmesi sonucu bitkinin yıldan yıla zayıflaması ve verimden düşmesi söz konusu olmaktadır. Kozalak akarı mücadelesinde mekanik mücadele de önemlidir. Dallardaki kozalakların kışın yapraksız dönemde elle toplanarak bahçenin içine atılarak veya bahçenin bir kenarında bekletilerek imha edilmesi oldukça etkili bir yöntemdir” ifadelerini kullandı.

 

EN UYGUN İLAÇLAMA

Ersoy, “Kozalaklar içinde faydalı böcekler olduğu tespit edildiğinden, toplanan kozalaklar yakılmamalı veya gömülmemelidir. Kimyasal mücadeleye karar vermeden önce ön sayım yapılmalıdır. Zararlı yoğunluğu ortalama bir dalda 5 adet kozalak (gül) düşecek şekilde yüksek ise kimyasal mücadeleye karar verilir. En uygun ilaçlama zamanı uç sürgünlerin 4- 5 yapraklı, yeni tomurcukların toplu iğne başının yarısı büyüklüğünde ve yeni gelişen meyveler mercimek büyüklüğünde olduğu, kozalakların (güllerin) kırmızı renk alarak açıldığı, Nisan ayı sonundaki bir haftalık süre olarak söylenebilir. İlaçlamalarda bir gün yağmur yağmaması, yaprak ve sürgünlerin tamamen ilaçlı su ile kaplanması gerekmektedir” dedi. Ersoy, “Külleme hastalığına karşı kimyasal mücadele hazırlığı yapılabilir. Kök ve dip sürgün temizliğine devam edilebilir. Filiz alma ve kökten dal kesimleri yapılabilir. Kesilen dallar ve sürgünler bahçe içerisinden çıkarılarak bahçe temizliği yapılabilir” şeklinde açıklamada bulundu.