Karasu

Vefalı olmak bizi aslımıza döndürür

 

Mevlidi Nebi Haftası münasebetiyle Karasu İlçe Müftülüğü Şube Müdürü Murat Çetin, mesaj yayınladı. “İstikametimizi en güzel önderin örnekliğine çevirmek, bu minvalde hayat yaşamak bizi aslımıza döndürür” diyen Çetin, “Kendimizi bulmak için kaybetmeye gerek yok. Hepimizin kaderi aslında vefa” sözlerini kullandı.

 

MEVLİDİ NEBİ HAFTASI

Karasu İlçe Müftülüğü Şube Müdürü Murat Çetin, Mevlidi Nebi Haftası nedeniyle bir mesaj yayınladı. Çetin, Diyanet İşleri Başkanlığının 2021 yılı teması olarak “Hz. Peygamber ve vefa toplumu” konusunu belirlediğini söyledi. Çetin mesajında, “Yaşlı bir adam sokakta yürürken bisikletli bir çocuk kendisine çarpar ve yaşlı adam hafif yaralanır. Etraftakiler hastaneye götürürler. Hemşireler, röntgen çekerek herhangi bir kırık veya çatlak olup olmadığını inceleyeceklerini söylerler. Yaşlı adam huzursuzlanır, acelesi olduğunu, röntgen istemediğini söyler. Hemşireler merakla acelesinin nedenini sorarlar. Yaşlı adam, eşinin huzurevinde olduğunu, her sabah onunla kahvaltı yapmaya gittiğini, bugün de gecikmek istemediğini söyler” ifadelerine yer verdi.

VEFANIN ÖRNEĞİ

Çetin mesajının devamında, “Hemşireler, ‘Eşinize haber iletir gecikeceğinizi söyleriz’ deyince, yaşlı adam üzgün bir ifade ile eşinin alzheimer hastası olduğunu, hiçbir şey anlamadığını, hatta kendisini de tanımadığını söyler. Bunun üzerine hemşireler hayretle, ‘Madem sizin kim olduğunuzu bilmiyor, neden her gün onunla kahvaltı yapmak için koşuşturuyorsunuz?’ diye sorunca, yaşlı adam şu muhteşem cevabı verir, ‘O, benim kim olduğumu bilmese de ben onun kim olduğunu biliyorum’ dedi. Bu örneğin vefayı çok güzel anlattığını belirten Çetin, “Bu yaşlı amcamızın vefasından eser kaldı mı bugün?” sözlerini kullandı. “Hani bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı vardı” diyen Çetin, “Artık günümüzde fincan bile soğumadan unutulup gidiyor her şey” dedi.

YEMİNLER BOZULDU

Son yıllarda insanların her şeyden çabucak vazgeçtiğini, unuttuğunu belirten Çetin, “İyi günde kötü günde diyerek ettiğimiz yeminler bir çırpıda bozuldu” dedi. “Kendimize karşı vefalı mıyız” diyen Şube Müdürü Murat Çetin, “Bizleri yoktan var eden yaratanımıza, yönetenimize, yaşatanımıza, bize şah damarımızdan daha yakın olduğunu hayat programımız olan Kur’an da ifade eden, biz onu göremesek de onun bizi gördüğüne inandığımız rabbimize vefalı mıyız? Yaratanımızın bizler için en güzel örnek dediği önderimize yani peygamberimize vefalı mıyız? Bizler öyle bir peygambere iman ediyoruz ki o peygamber, Allah’a vefalıdır, kendisine vefalıdır, ashabına vefalıdır, çocuklara, gençlere, ölülere, dirilere vefalıdır, hatta düşmanına bile vefalıdır” ifadelerini kullandı.

İNSAN OLMANIN İNCELİKLERİ

Bizler gönül almanın bedava olduğu, tebessüm etmenin sadaka sayıldığı bir dinin mensuplarıyız” diyen Çetin, “Saygıyı, sevgiyi, merhameti, doğruluğu ve iyiliği kısacası insan olmanın tüm inceliklerini kendisinden bizzat öğrendiğimiz biricik Peygamberin ümmetiyiz” dedi. Çetin, “Resulullah’ın (sav) yanından bir cenaze geçmişti. Allah Resulü, ayağa kalktı. Bunun bir Yahudi cenazesi olduğu kendisine bildirildiğinde, ‘Bu da bir insan değil mi?’ (Müslim, cenaiz, 78, 1596). Geçmişte kendisine yapmadıkları zulüm kalmayan hatta yakaladıklarında öldürme kararı alan bir millete ve kendi dininin gayrısında bir dine mensup olan kişinin cenazesine karşı efendimizin gösterdiği bu eylem ve söylem vefa değilse nedir?” sözlerini kullandı.

HEPİMİZİN KADERİ VEFA

İstikametimizi en güzel önderin örnekliğine çevirmek, bu minvalde hayat yaşamak bizi aslımıza döndürür” diyen Çetin, “Kendimizi bulmak için kaybetmeye gerek yok. Hepimizin kaderi aslında vefa. Dikkat ettiniz mi? Bitkiler için öldü deriz. Hayvanlar için de. Yani insan gayrısında her şey için öldü deriz. Ama insanlar vefat eder diye. Sözcük anlamı bağlamında düşünüldüğünde vefat da vefadan gelir” ifadesini kullandı. Çetin, “Vefat etmek ise bir gün yaratana geri dönüş sözünün tutulmasıdır. Yani istisnasız hepimizin her canlının, her ölümlünün, vakti zamanı geldiğinde yaşayacağı, yüzleşeceği bir duygudur vefat” diyerek açıklamasını sonlandırdı. Çetin, herkesin Mevlid Kandili’ni de kutladı.