Sağlık

Vatandaş bilgilendirildi

Vatandaş bilgilendirildi

Karasu İlçe Sağlık Müdürlüğü programlarını sürdürüyor. Karasu İlçe Sağlık Müdürlüğü’nde görevli Ebe Nermin Çakır, Ebe Asiye Şahan, Ebe Nurhayat Baş tarafından Darıçayırı, Karapınar ve Kızılcık Mahallelerinde “Kist Hidatik Hastalığı” ile ilgili vatandaşlar bilgilendirildi.

Zoonotik bir hastalık
Karasu İlçe Sağlık Müdürlüğü’nde görevli Ebe Nermin Çakır, Ebe Asiye Şahan, Ebe Nurhayat Baş tarafından Darıçayırı, Karapınar ve Kızılcık Mahallelerinde “Kist Hidatik Hastalığı” ile ilgili vatandaşlar bilgilendirildi. Konuyla ilgili açıklamada bulunan Ebe Çakır, “Kist hidatik, olarak da adlandırılan kistik ekinokkoz, erişkin formunun köpek, kurt, tilki gibi et yiyen hayvanların ince bağırsaklarında yaşadığı parazitin larvalarının sebep olduğu zoonotik bir hastalıktır” ifadeleri kullanıldı.
Broşür dağıtıldı
Ebe Şahan, “Parazit yumurtalarının ağız ve solunum yoluyla alınmasından sonra insanların karaciğer, akciğer, dalak, beyin gibi iç organlarında kistler oluşturarak ölüme yol açabilen kist hidatik ülkemizde hayvanlarda çok yaygındır ve ciddi ekonomik kayıplara yol açmaktadır. Parazitin gerçek ara konakları koyun, keçi, sığır, domuz ve develer, son konakları ise köpek, kurt, tilki gibi et yiyen hayvanlardır” dedi. Bilgilendirmelerine devam eden Karasu İlçe Sağlık Müdürlüğü görevlileri programın ardından vatandaşlara broşür dağıttı.

 

Darıçayırı, Karapınar ve Kızılcık Mahallelerindeki vatandaşlar “Kist Hidatik Hastalığı” ile ilgili bilgilendirildi.