Manşet

Üreticiye kötü haber

Üreticiye kötü haber

Süt üreticileri artık tarım sigortası yaptırmak zorunda. Süt toplayıcılarına süt veren ve Süt Üretici Biliklerine kaydı bulunan üreticilerin Tarsim yaptırması zorunlu hale geldi. Zorunlu sigorta süt maliyetlerine olumsuz etki edecek.

Maliyeti artıracak

Süt üreticileri bundan sonra sağılır hayvanlarını sigortalamak zorunda. 2023 yılında çıkan torba yasa ile üreticilerin artık sağılır hayvanlarını sigortalaması zorunlu hale geldi. “Geçtiğimiz yılın son çeyreğinde çıkan bu kanunun uygulanmasında geçmişte süt verenler etkilenmedi” diyen Karasu Süt Üreticileri Birliği Başkanı Yusuf Civelek, “2024 yılının başında itibaren kanun yürürlüğe girdi. Bu durum üreticinin girdi maliyetini de artıracak” diye konuştu

Binde dört

Kanunun ilk çıktığı şeklinde büyük sıkıntılar olduğunu, süt birliklerinin konuya müdahil olduğunu söyleyen Başkan Civelek, “Önceki hali ile işletmedeki tüm hayvanların sigortalanması zorunlu hale getiriliyordu. Yani 10 günlük buzağı da süt vermeyen erkek hayvanların da sigortalanması zorunluydu. Şimdi ise sadece süt veren hayvanların sigortalanması gerekiyor. Sigorta maliyeti bir hayvanın satış değerinin binde dördü olarak hesaplanıyor” dedi.