Manşet

Umut veren gelişme

Umut veren gelişme

Sakarya Nehri’nde 25 gram büyüklüğünde yavru mersin balıklarına rastlandı. Konu ile ilgili Sakarya Kuzey’e bilgi veren İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Devrim Memiş, “Bu demek oluyor ki bu balıkların Sakarya Nehri’nde halen yumurtlama alanları mevcut” dedi.

Bildirge yayınlandı

Sinop Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi ve Mersin Balıklarını Koruma ve Yaşatma Derneği (MERKODER) iş birliğinde Ahmet Muhip Dıranas Uygulama Oteli’nde 1. Mersin Balığı Çalıştayı gerçekleştirildi. Çalıştay sonuç bildirgesinde Sakarya Nehrinin önemi vurgulandı. Çalıştayda sivriburun mersin balığı (Acipenser stellatus) türüne ait yavru balıkların Sakarya Nehri ağzında görüldüğünü söyleyen Prof Memiş, bu türün korunması için özel bir eylem planına ihtiyaç olduğunu söyledi.

Özel eylem planı

25 gram büyüklüğündeki yavruların bulunmasının sivriburun mersin balığı türüne ilişkin umut verici bir gelişme olduğunu söyleyen Prof Devrim Memiş, bölgede bu türün korunması için özel bir eylem planı çıkarılması gerektiğini söyledi. Nehir üzerine yapılan hidroelektrik santrallerinin diğer mersin balığı türlerinin nehirde yaşamasına imkan sağlamadığını da sözlerine ekleyen Prof Memiş, hiç değilse sivriburun türünün devamının mümkün olduğunu gördüklerini, bu türe ait koruma stratejilerinin belirlenmesi gerektiğini ifade etti.