Karasu

Türkiye üçüncüsü oldular

Türkiye üçüncüsü oldular

TÜBİTAK tarafından Ankara Congresium Kongre ve Sergi Merkezi’nde gerçekleştirilen 54. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Türkiye Finalleri’ne katılım sağlayan Şehit Üsteğmen İbrahim Abanoz Anadolu Lisesi Öğrencileri Türkiye üçüncüsü oldu.

Hem ek puan hem para ödülü

TÜBİTAK tarafından düzenlenen 54. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nda Marmara Bölgesi’nde Sakarya’nın kaybolmaya yüz tutmuş geleneksel meslekleri okul temelli bir farkındalık çalışması isimli proje ile değerler eğitimi alanında birinci olarak Türkiye Finallerine katılım sağlayan Şehit Üsteğmen İbrahim Abanoz Anadolu Lisesi Öğrencileri Taha Demirbilek, Rana Altaş ve Danışman Öğretmenleri Barış Örgen ile birlikte 2523 proje içerisinde Türkiye üçüncülüğüne layık görüldü. Türkiye Finallerini üçüncülükle Karasu’ya dönen öğrenciler hem üniversite sınavına ek puan hem de para ödülü kazandılar.

Ustalarla birlikte çalıştılar

Açıklamada bulunan Şehit Üsteğmen İbrahim Abanoz Anadolu Lisesi Danışman Öğretmeni Barış Örgen, “Sakarya’da kaşıkçılık, sepetçilik, süpürgecilik, yorgancılık ve ciltçilik mesleklerini icra eden ustalar okulumuza gelerek etkinlik düzenlendi. Düzenlenen etkinliklerin ardından gönüllü öğrenciler ustaların mesleklerini icra ettiği yerlere giderek orada ustalarla birlikte kaşık, sepet ve yorgan yaptılar. Yaptıkları bu eserleri ile hem okullarında hem de Sakarya Halk Kütüphanesi’nde sergileyerek bir toplumsal farkındalık oluşturdular. Öğrencilerimiz gösterdikleri başarıdan dolayı tebrik ediyorum” dedi.