Türk vatandaşlığı ve ehliyet

 

Karasu’da göçmen sayısının günden güne arttığına dikkat çeken Gelecek Partisi Karasu İlçe Başkanı Salim Direk, bu durumun ilçedeki iş gücü oranını da etkilediğini belirtti. Direk, “Savaş mağduru olarak Türkiye’ye sığınan mültecilere neden Türk vatandaşlığı ve ehliyet veriliyor? Bizden daha ucuza araba almaları için mi, yoksa seçimde oy kullanmaları için mi?” diye konuştu.

 

TÜM KAPILAR AÇILDI

Karasu’da bulunan göçmen sayıların gittikçe arttığını belirten Gelecek Partisi Karasu İlçe Başkanı Salim Direk, parti binasında açıklama da bulundu. Direk, “Türkiye’de en fazla mülteci olarak bulunanlar Suriyelilerdir. Ülkemize iki çeşit mülteci bulunuyor bunlardan biri keyfi olarak gelenler bir diğeri ise gerçekten savaş mağduru olarak gelenler. Suriye’deki savaştan dolayı birçok insan zulüm yaşadı. Bombaların altında ezilen insanlar kaçacak yer aradı ve onlar için en yakın sınır Türkiye oldu. Türkiye’nin ‘mazlumların yanında oluruz’ demesinin üstüne tüm kapılarımız mültecilere açıldı” ifadelerini kullandı.

 

AVRUPA KAPILARINI AÇMADI

Türkiye’ye mülteciler seçilerek alınacaktı” diyen Başkan Direk, “Genel Başkanımız Ahmet Davutoğlu, oradan ayrıldıktan sonra Türkiye’ye mülteciler akın akın alınmaya başladı. Savaşın olduğu dönemde Şanlıurfa’daydım. Savaşın durumunu ve insanların hallerini gördük. Mağdur olan insanlar için çadır kentler kurduk” dedi. Direk, “Türkiye’ye mülteciler alınırken Avrupa ile şart koşulmuştu ama sonrasında ne oldu ise Türkiye’deki mültecilere Avrupa kapılarını açmadı. O dönemde Avrupa destekli gelip çeşitli okullar açıldı. Türkçenin öğretilmesi, çocukların uyum sürecine alınması, rehabilitasyon gibi okullar kuruldu ve bu güzel ilerliyordu” dedi.

 

SÖMÜRÜLMESİ TARAFTARI DEĞİLİZ

Direk, “Mülteciler akın akın gelmeye başladıktan sonra kurulan düzenin hepsi bozulmaya başladı. Bu da ya Avrupa’nın parasal desteği vermemesi ya da hükümetin o parayı alarak farklı yerlerde kullanmasından dolayı gerçekleşti. Kontrolsüz bir şekilde mülteciler şehirlere saldırmaya başladı. Bununla beraber birçok problem ortaya çıktı. Problemlerin en büyüğü ise, mültecilerin çalışma alanları ve şartları oldu. Biz insanın sömürülmesi taraftarı değiliz, insana hak ettiği şeyin verilmesi taraftarıyız. Mülteci olsa da ucuz iş gücü ya da zenginlerin para kazanma metodu olarak görülmemesi gerekiyor. Çok ucuz şartlarda çalışmaya başladılar. Kendi vatandaşımız ucuza çalıyorlar diye mültecilere daha çok iş olanağı sağlandı” şeklinde konuştu.

 

TÜRKİYE’NİN DEMAGOJİSİ BOZULDU

Türkiye’de kendi vatandaşımız işsizken mültecilerin gelmesi ile işsizlik oranı gittikçe artmaya başladı” diye belirten Direk, “Mültecilerin, sigorta derdi, vergi verme derdi yok. Devletin her türlü imkanlarından faydalanıyorlar. Türkiye’de fakir insanların bile yararlanamadığı imkanlardan mülteciler yararlanıyor. Bu insanlar Avrupa fonundan da destek alıyor. Elektriği, suyu ödemiyor. Memleketteki vatandaşımız mülteciler yüzünden iş bulamaz hale geldi. Bunun yanı sıra sosyal uyum problemi oluşmaya başladı” dedi. Direk, “Türkiye’de doğum oranları belli bir seviyede ilerliyorken son dönemlerde doğum oranları müthiş bir şekilde artış gösterdi. Nüfusta Türkiye’nin demagojisi bozulmaya başladı” dedi.

 

KOLONİ HALİNDE YAŞIYORLAR

Direk, “Türkiye’de olan mültecilere ehliyet, vatandaşlık, diplomalar verilmeye başladı. Bunlar insanın aklına tuhaf şeyler getirmiyor değil. Ehliyet veriliyor, buda araç alırken vergiden muaf kılınması ve bizden daha ucuza araba alınması, vatandaşlık veriliyor buda oy kullanması için mi veriliyor” dedi. Direk, “Mülteciler koloni halinde yaşıyorlar. Buda uyum problemini ortaya çıkarıyor. Şu anda mülteciler korsan çalışıyorlar. Taksi korsancılığı, taşıma korsancılığı yapıyorlar. Türkiye’ye gelen mültecilerin sadece Suriyeli olması gerekirken bunun yanı sıra Afganlar ve Arap kökenli mülteciler de Türkiye’ye geldi. Türkiye’de bir kaos ortamı oluştuğunda bu insanları kim yönlendirecek bunu kimse sorgulamıyor” ifadelerini kullandı.

 

MÜLTECİ STATÜSÜNDE DEĞİLLER

Direk, “Karasu’da mülteci sayısı gittikçe artmaya başladı. Karasu’da bulunan mülteciler gayri resmi bir şekilde çalışıyor. Türk vatandaşı olduğumuz halde bizden daha çok imtiyaz sahibiler. Mülteciler ülkelerine gönderilmeli” dedi. Direk, “Mülteciler ellerini kollarını sallayarak kendi memleketine bayrama gidip tekrar Türkiye’ye dönüyor. Bunu yapanlar mülteci statüsünde değiller. Mağdur olmak dışında burada daha rahat yaşayabilmek için geliyorlar. Devletin bunlar için bir politika uygulaması lazım. Hastanelerde sıra bulamıyoruz. Karasu’da kayıt yaptırmadan içeri giren birçok mülteci var. Bunlar toplum için büyük bir sıkıntı oluşturmaktadır” şeklinde açıklamada bulundu. (HABER: Bahar Kaya)