EğitimKarasu

Tüm tedbirleri aldık

 

Karasu İlçe Milli Eğitim Müdürü Çetin Turhan, yeni döneme girerken tedbirler kapsamında okullara hijyen malzemelerini temin ettiklerini belirtti. Turhan, “Yeni döneme tedbir alarak başladık. Sorunsuz bir şekilde yüz yüze eğitimi sonuna kadar sürdüreceğiz” dedi.

 

SONUNA KADAR SÜRDÜRECEĞİZ

Karasu İlçe Milli Eğitim Müdürü Çetin Turhan, gazetemize özel açıklamada bulundu. İlçedeki tüm okullarda yeni döneme girerken tedbirler kapsamında depolara okulların ihtiyacı kadar malzeme temin ettiklerini belirten Müdür Turhan, “Maske, dezenfektan ve koruyucu ürünlerimiz elimizde mevcut. Malzemeleri kurumlarımıza da dağıttık. Birinci döneme salgın sürecinden dolayı tedirgin başladık. Tüm tedbirler kapsamında sorunsuz bir şeklide dönemi tamamladık. Yeni döneme de tedbirler alarak başladık. Sorunsuz bir şekilde yüz yüze eğitimi sonuna kadar sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

 

ÖĞRENCİLERİN GÜVENLİĞİ

Müdür Turhan, okullarda yapılan güçlendirme ve onarım konusuna da değindi. “Birinci dönemde okullardaki deprem güçlendirme ve onarım konusunda sıkıntılı bir dönem yaşadığımızı kabul ediyorum” diye belirten Turhan, “Öğrencilerimizin güvenliği, okulların doğalgaza dönüşümü ve çevre kirliliğinin önlenmesi önceliğimizdi. Birinci dönem bitmeden deprem güçlendirmesi ve büyük onarımdan geçen 4 okulumuz, Mehmet Akif Ersoy İlk/Ortaokulu, Darıçayırı Şehit Oktay Demirci İlk/Ortaokulu, Kurudere İlk/Ortaokulu, Yalı İlkokulu tamamen bitmişti ara tatilde ise Sezi Eratik Ortaokulu’nun taşınma sürecini tamamlayarak dönemi kapattık” şeklinde konuştu.

 

ÇEVREYE OLUMLU ETKİ

Turhan, “Çalışmaları biten okullarımız A’dan Z’ye her şeyi ile tamamlandığı için sıfır okul gibi oldu. Okullarda yangın merdivenleri binalara eklendi. Afet zamanlarında güvenli bir şekilde boşaltılması için çok güzel bir imkan oldu. Bundan dolayı büyük bir mutluluk duyuyorum. Merkezdeki bütün okulların doğalgaza geçmesi ilçede okulların ısınması açısından rahatlık sağladı. Bununla karbon salınımını da azaltarak çevreye çok olumlu etki sağladık” dedi. Okullarda güvenlik personeli olmama konusuna da değinen Turhan, “Geçen sene merkezdeki bütün okullarımızda güvenlik personellerimiz vardı fakat bu sene İş-Kur güvenlik personeli verme işini durdurdu” ifadelerini kullandı.

 

18 KİŞİLİK KADRO

Müdür Turhan, “Bir okulumuz kendi imkanlarıyla güvenlik personeli çalıştırıyor. Bunun dışında okullarımızda güvenlik personeli maalesef yok. İş-Kur bu sene kısıtlama getirdi. Bu kısıtlama sadece Sakarya için değil Türkiye’nin hiçbir yerine güvenlik personeli vermedi. Ama şunu söyleyeyim bu yıl Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında çok kısıtlı işçi verilmişti fakat 1 Mart itibariyle İş-Kur 18 kişilik bir işçi kontenjanı verdi. 1 Mart’tan itibaren 18 kişi temizlik personeli kadrolarımıza katılacak. Dört gözle bunu bekliyorduk. Bu sorunu okulların kendi imkanlarıyla çözmüş olmasına rağmen ciddi problem yaşıyorduk” ifadelerini kullandı. Bahar Kaya