EğitimKarasu

Temizlik ne olacak

 

2020-2021 Eğitim – Öğretim Yılı’nda okulların çoğunca uzaktan eğitimde olduğu süreçte Karasu’daki okullara İş-Kur üzerinden 60 temizlik personeli verilmişti. Bu yıl yüz yüze eğitim var, Karasu’daki okullara ayrılan temizlik personeli sayısı 18. Onlar da nasipse haftaya işbaşı yapacak.

 

HAFTAYA BAŞLAYACAK

Geride kalan yıl Karasu’daki okulların temizlik işlerinde görevlendirilmek üzere İş-Kur üzerinden verilecek personelde tüm Türkiye’de olduğu gibi kısıntıya gidildi. Geçen eğitim öğretim yılında Karasu’ya 60 İş-Kur personeli uygun görülürken bu sayı bu yıl 18 olarak tespit edildi. Üstelik personel okulların açılmasından sonra göreve başlamış olacak. Pandemi döneminde maske mesafe ve temizlik vurgusu yapılırken okullarda personelden kısıntıya gidilmesi kafaları karıştırdı.

TEMİZLİKÇİ MÜDÜR

Okulların okul aile birliği bütçesinden personel alması gündeme geldi ancak bağışlar dışında okulların ana gelirini oluşturan kantin kiralarında da pandemi dolayısıyla yarı yarıya indirime gidildi. Bu durumda okul aile birliklerinin geliri de yarı yarıya azalmış oldu. Velilerin okulda temizlik yapması yasaya uygun değil. Bazı okul müdürlerinin mesai saatleri sonrasında gönüllü öğretmenlerle birlikte genel temizlik yaptığı da gelen bilgiler arasında. Sorunun kalıcı çözümü için siyasilerin devreye girmesi bekleniyor.