Kocaali

Tedbirlere uyulmalı

Tedbirlere uyulmalı

Geçtiğimiz günlerde bazı illerde tespit edilmesinin ardından yurt genelinde sıkı tedbirlerin alınmasına neden olan SAT-2 Serotipli Şap Hastalığı ile ilgili açıklama geldi. Kocaali İlçe Tarım ve Orman Müdürü Burak Bilgin yeni tip hastalıkla ilgili bir tehdit bulunmadığını ancak tedbirlere sıkı şekilde uyulması gerektiğini söyleyerek üreticileri uyardı.

Çalışma yapıldı            

Geçtiğimiz günlerde birçok ilde tespit edilen ve bakanlık tarafından sıkı tedbirlerin alınmasına neden olan SAT-2 Serotipli Şap Hastalığı ile ilgili açıklama Kocaali İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden geldi. Bakanlık tarafından alınan tedbirlerin tebliğinden itibaren konu ile ilgili çalışma yaptıklarını belirten Kocaali İlçe Tarım ve Orman Müdürü Burak Bilgin şu an için ilçede Şap ve SAT-2 Serotipli Şap Hastalığı’na dair herhangi bir bulguya rastlanmadığını söyledi. İl genelinde sınırlar dahlinde şap vakalarının bulunduğunu ancak SAT-2’ye rastlanmadığını belirten Bilgin “İlçemiz için şu anda bir tehdit bulunmuyor ancak alınan tedbirlerin sıkı şekilde uygulanması konusunda üreticilerimizi uyarıyoruz” dedi.

Ekonomik kayıp

Hastalığın ciddi ekonomik kayıplara neden olduğunu belirten Kocaali İlçe Tarım Müdürü Burak Bilgin “Şap hastalığı, ülkemizde büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarda yaygın olarak görülen, çok bulaşıcı, erişkin büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarda ölüm oranı düşük ancak ciddi ekonomik kayıplara neden olan, ağız, meme, tırnak aralarında yaralarla belirti gösteren ihbarı mecburi bir hastalıktır. Ancak Mart ayı içerisinde bazı illerimizde şap hastalığının SAT-2 Serotipi olarak tanımlanan bir varyantı tespit edildi. SAT-2 Serotipli Şap Hastalığı bilinen hastalık şap hastalığına göre çok ağır seyretmekte, özellikle erişkin büyükbaş hayvanlarda ölüme neden olabilmektedir. Bu nedenle bakanlığımız bir dizi tedbir yayınlayarak, ülke genelindeki tüm hayvan pazarları kapatıldı, hayvan alım-satımları durduruldu ve tüm büyükbaş ve küçükbaş hayvanların il içi ve il dışı hareketleri mezbaha haricinde yasaklandı” dedi

İhbarda bulunulmalı

Bu konuyla ilgili gerek kolluk kuvvetleri ile gerekse hayvan alım-satımı yapan yetiştiricilerle toplantılar yapıldığını belirten Bilgin, yol kontrollerinin sıklaştırılacağını, tedbirlere ve yasaklara uymayanlara ciddi idari yaptırımlar uygulanacağını belirtti. Aşı çalışmalarına da değinen Bilgin, “Virüsün izolasyon işlemi tamamlanarak bakanlığımızca aşı üretimine ve dağıtımına başlanılmıştır. Üreticilerimizin aşı yaptırma hususunda hassasiyet göstermeleri, varsa hastalıktan şüphe eden üreticilerimizin, İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine ihbarda bulunmaları gerekmektedir” dedi. Kocaali için şu anda herhangi bir olumsuzluğun bulunmadığını belirten Bilgin “Bu olmayacağı anlamına gelmiyor. Üreticilerimizi tedbirlere sıkı şekilde uymaları konusunda uyarıyoruz” şekliden konuştu.