Tabutla gelip, çelenk bıraktılar

 

Karasuspor Taraftarlar Derneği, Karasu Belediyesi’nin kulübe sahip çıkmamasını protesto etti ve pazartesi günü basın açıklamasında bulundu. Dernek üyeleri alınan önlemler kapsamında, Karasu Atatürk Bulvarı’nda bulunan büstün önüne sarı-kırmızı renklerle kaplanmış tabut ile gelerek, siyah çelenk bıraktı ve “66 yıllık efsane rezil oldu sizinle” pankartı açtı.

 

BASIN AÇIKLAMASI YAPILDI

Karasuspor Taraftarlar Derneği, pazartesi günü Karasu Belediyesi’nin takımına sahip çıkmamasından dolayı eylemde bulundu. Karasu Atatürk Bulvarı’nda bir araya gelen grup, Belediye binasına yürümek istedi. Karasu İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün ikna çabaları sonucu dernek üyeleri, büstün önünde basın açıklaması yaptı ve attıkları sloganlarla protestoyu sonlandırdılar. Dernek üyeleri, sarı-kırmızı renklerle kapladıkları tabutu büstün önüne koydu ve siyah çelenk bırakarak basın açıklamasını gerçekleştirdi. Açıklamayı okuyan dernek üyelerinden Mertcan Yılmaz, Karasu Belediyesi tarafından Cuma günü kulüple ilgili yapılan basın açıklamasını üzüntüyle okuduklarını belirtti. Yılmaz, “Açıklamada yer verilen yanlış ifadelere kendimizi cevap vermek zorunda hissettik” diye konuştu.

FUTBOLDAN UZAKLAR

Taraftarlar Derneği adına basın açıklamasına devam eden üye Mertcan Yılmaz, “Her şeyden önce Karasu Belediyesi tarafından yapılan basın açıklamasındaki ifadelerin futbol dünyasını bilmemekten kaynaklandığı ortaya çıkmıştır” dedi. Yılmaz, “Karasuspor’un dernek olarak hukuki statüsünü yönetim ve taraftarlar çok iyi bilir. Çünkü yıllardır kulübün bünyesinde olanlar bu konulardan uzak değildir. Dernekler yasası ile ilgili bir sıkıntı yokken neden hukuk dersi verilmeye çalışıldı, bunu anlamadık. Basın açıklamasında Belediye’nin Karasuspor’a destek olmak gibi bir yasal zorunluluğunun olmadığından bahsedilmiş. Futbolla azıcık ilgilenenler de bilir ki bu ülkede yüzlerce belediye futbol kulüplerinin tek ya da en büyük destekçisidir” ifadelerini kullandı.

ÖRNEKLERİ MEVCUT

Biz sadece ilimizden örnek verirsek bugün Sakaryaspor, Hendekspor, Sapancaspor, Erenlerspor, Serdivanspor tamamen belediye bünyesinde varlıklarını sürdürmektedirler” diyerek basın bildirisini okumaya devam eden Yılmaz, “Bu saydığımız belediyelerin de borcu var, bunlar da aynı belediye yasasına tabidirler. Bu belediyeler futbol kulüplerinin tek destekçileri olarak yasal olmayan bir iş mi yapıyorlar?” dedi. Sadece Karasuspor’un belediyeden destek istediğine yönelik bir algı olduğunu ve bunun yanlış olduğunu da belirten Yılmaz, “Ülkede amatör-profesyonel binlerce örnek var. Sakaryaspor, belediye olmasa lige katılamaz, Hendekspor’da yerel yönetim olmasaydı 3.lige çıkmazdı. Aynı şekilde Serdivanspor’a Yusuf Alemdar’ın desteği olmasa sahaya takım çıkaramazlardı” dedi.

TEKLİFLERİMİZE YANAŞMADILAR

Yılmaz, “Karasuspor’a destek olmak bir belediyenin diğer hizmetleri yapmasına engel midir? Karasuspor çöpleri mi toplatmayacak? Yolları mı bozacak? Ayrıca bu ülkenin herhangi bir stadında, bu ilde Akyazı’da, Sapanca’da, Adapazarı’nda aile ile maç seyredilecek hangi ortam varsa Karasu’da da aynısı vardır” dedi. Kulübün belediye ile uzlaşma yoluna gitmeyi denediklerini ancak belediyenin bir türlü bu duruma yanaşmadığını da belirten Yılmaz, “Biz belediyeye şunu da teklif ettik. Bize hizmet eden bir kurum olmanıza rağmen Karasupor’un yönetim ve taraftarlarını sevmeyebilirsiniz, o halde kulübü siz alın, biz maçlara gelmemeye, stada adım atmamaya söz veriyoruz dedik, yanaşmadılar. Bize destek verin dedik, o da olmadı. Üçüncü kişileri bulup teslim edin dedik, o da olmadı” sözlerini kullandı.

KARA LEKE

Kulübün içinde bulunduğu durumun spor camiası tarafından da konuşulduğunu söyleyen Dernek Üyesi Mertcan Yılmaz, “Duyduğumuza göre eski yönetici ve futbolculardan oluşan bir gruba da zamanında randevu verilmiş. Çünkü 9 Eylül itibariyle her şey bitmiş, ilçemize kara leke sayılacak şekilde Karasuspor lige katılamamış ve küme düşmüştür. Karasu Belediyesi, Karasuspor’un ilçenin önemli markası olduğunu da bilmedir ki kulübümüzün bu durumu hem ilde hem de çevre şehirlerde spor camiasında en çok konuşulan konulardan biri olmuştur” ifadelerini kullandı. Yılmaz, “Belediyenin yapmış olduğu açıklamanın aksine ilçe işadamları tarafından kulübümüze her zaman destek verilmiştir. Bunu herkes bilmelidir” sözlerini kullandı.

BELEDİYENİN RAKİBİ DEĞİLİZ

Bu işadamlarının adları, verdikleri meblağlar bellidir” diyen Yılmaz, “Hep aynı kişilerin desteği kısır döngü oluşturmuştur. Biz Karasu’nun işadamlarını herkesten çok tanırız. Sorun onlar değil. Sorun diğer yerlerde olduğu gibi belediyenin desteğinin olup olmamasıdır” şeklinde konuştu. Ayrıca kulüplerinin hiçbir açıklamasında ve paylaşımında siyasi bir yön olmadığı da belirtilen bildiride, “Bir belediyenin konuyu o noktaya çekmesi de acayip bir kuruntudur, yanına destekçi çekme çabasıdır. Karasuspor’dan başka hiçbir siyasi görüş, parti umurumuzda değildir. Aklımızdan da geçmedi. Açıklamada bu konuyla uyanıklık yapılmaya, destek vermemenin kılıfı hazırlanmaya çalışılmıştır. Karasuspor’a destek olan kim varsa bizim için önemli olan odur. Biz zaten belediyenin rakibi falan değiliz, bize karşı açıklama yapılması da bu anlamda doğru değil” ifadeleri kullanıldı.

DEĞER KAYBETMEYİZ

Geçen yarım asır boyunca Karasuspor’un kültüründe böyle bir çatışmanın yaşanmadığını belirten Yılmaz, “Şimdiki belediye yönetiminin üçüncü yılı, daha önceki iki yılda kulübün sahibi olduğu için sorun yaşanmadı, yani böyle bir durumla daha önce karşılaşmadık. Karasu Belediyesi, kulübümüze sahip çıksın, en büyük destekçileri olmaya buradan söz veriyoruz. Denildiği üzere Karasuspor’un seveni çoktur ve bu da kesinlikle doğrudur. Seven sevmeyen diye papatya falına ihtiyacımız yoktur. Buradaki sorun şudur, bu sevenler içinde belediye yönetimi niçin yok, diğer belediyeler kendi takımları için niçin var? Siz neredesiniz? Bunu bir kez daha söyleyin de herkes bilsin. Altın yere düşmekle, Karasuspor lige katılmamakla değerini kaybetmez. Bir gün bu kulübün tarihi yazılır, bu kulüp iyi yerlere gelir. O zaman biz, siz herkes kulübün tarihinde hak ettiği sayfalarda yer alırız” ifadeleriyle basın bildirisi sonlandırıldı.