KarasuSiyaset

Süt’ün konuşması dikkat çekti

Süt’ün konuşması dikkat çekti

Cumhuriyet Halk Partisi’nin İlçe Başkanı adayları belli oldu. Metin Ülker’in adaylığını açıkladığı sırada CHP Karasu İlçe Başkanı Aykut Süt’ün yaptığı konuşma dikkat çekti. Süt, “Biz öyle bir partideyiz ki cumhuriyeti kuran, yoktan var eden, Anadolu coğrafyasında Türk’ün adını sildirmeyen bir partinin mensuplarıyız” dedi.

Pes etmemeliyiz

Geçtiğimiz günlerde Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanlığı Binası’nda Uğur Büyük’ün adaylığını açıklamasının ardından Metin Ülker’de adaylığını açıkladı. Metin Ülker’in adaylığını açıkladığı sırada CHP İlçe Başkanı Aykut Süt’ün yaptığı konuşma dikkat çekti. Süt, “Bir seçim geçirdik. Cumhuriyet tarihinin belki de en önemli seçimiydi. Anayasaya göre ilk başkanlık seçimiydi. Parti olarak çok iyi bir hazırlık yaptığımızı düşünüyorum. Öncelikle Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun inanılmaz derecede özverili çalışması olduğuna ben şahidim. Cumhurbaşkanı olmayı gerçekten çok hakkediyordu. O koltuğu tam anlamıyla dolduracaktı. Ülkenin ihtiyacı olan huzuru tesis edecekti, liyakati tesis edecekti, adaleti sağlayacaktı. Ama bir yerlerde eksik yaptık yanlış yaptık ki halk tercihini bizden yana kullanmadı. Durumun böyle olması bizim alandan çekilmemiz ya da pes etmemiz anlamına gelmez. Pes etmemeliyiz. Biz öyle bir partideyiz ki cumhuriyeti kuran yoktan var eden Anadolu coğrafyasında Türk’ün adını sildirmeyen bir partinin mensuplarıyız” dedi.

Kucaklaşmaya davet

Konuşmasına devam eden CHP Karasu İlçe Başkanı Aykut Süt, “Dün olduğu gibi bugünde esasen kendi adıma mutlu olduğum günlerden biri. Uğur Büyük’ün adaylık açıklamasının ardından İlçe başkanı olarak gelecek kongrede aday olmak istediğini deklare eden yol arkadaşım Metin Ülker’in bir adaylık açıklaması var. 2019 yılının aralık ayında ilçe başkanı olduk. İlçe Başkanlığı ve partililer olarak bu zamana kadar nerelerde yanlış yaptığımızı, nerelerde eksik yaptığımızı her mecrada konuştuk, değerlendirdik. 2019 yılında yönetimi devraldığımızda parçalanmış bir yapı vardı, partide küskünlükler hat safhadaydı. Biz herkesi birbiriyle kucaklaşmaya davet ettik. Çünkü gelinen noktada birbirimizle uğraşarak seçim kazanılamayacağının farkındayız. Maalesef partimizin içindeki bu durumlar kısmen de olsa devam ediyor. Bu üzücü bir durum ama seçimlerden birden fazla adayın çıkması da sevindirici bir durum. Yani taşın altına elini koymak isteyen kişilerin olması da bizim geleceğe umutla bakmamızı sağlıyor” şeklinde konuştu.

Bugünün koşulları ağır değil

Cumhuriyet Halk Partisi’nin ilk kongresinin Sivas kongresi olduğunu belirten Aykut Süt, “Sivas kongresinin toplanması Anadolu ve Rumeli Müdafi Hukuk Cemiyetlerinin bir araya gelerek Anadolu coğrafyasını işgal etmek isteyen emperyal güçlere karşı verdiği mücadele sonunda bir araya gelen gönlünde vatan toprağı çarpan insanlardı. Bunlar tekrar bir araya gelerek Cumhuriyetin kurulmasının ardından Cumhuriyet Halk Partisini oluşturdular. Bugün içinde bulunduğumuz koşullar 1923’deki koşullardan ağır değildi. Kimse bugün çok ağır koşullarda yaşadığını iddia edemez. İletişim araçları olarak daha zengin konumdayız. Bir yere haber ulaştırmanın ayları aldığı dönemlerde insanlar bir araya gelerek kongreler tertip etmiş ve yedi düvelin işgal ettiği Anadolu’da bu vatanı kurmuş. Şimdi biz serzenişte bulunamayız. Biz her zaman çalışmak zorundayız. Bizim partimizde tebliğ çalışmaz. Bizim partimizde emir çalışmaz. Bizim partimizde mücadele etmek zorundayız. Bu kongrelerde bunun bir göstergesi. Mücadele ederek partimizi iyi bir noktaya getireceğiz” ifadelerini kullandı.