KarasuSiyaset

Süt: Uygulamadan derhal vazgeçilmeli

 

CHP Karasu İlçe Başkanı Aykut Süt, Karasu Belediyesi’nin e-Haciz uygulaması hakkında basın açıklamasında bulundu. “Bu uygulamadan derhal vazgeçilmeli” diyen Süt, “Berbat ekonomik koşullarda yaşam mücadelesi veren yurttaşın cebinden el çekilmesi son derece elzemdir. Belediye bir ticarethane, Belediye Başkanı da tacir değildir” ifadelerini kullandı.

 

NEFES ALAMIYORLAR

CHP Karasu İlçe Başkanı Aykut Süt, Karasu Belediyesi’nin e-Haciz uygulaması hakkında basın açıklamasında bulundu. Süt, “Her gece yarısı akaryakıt zamlarıyla, aylardır devam eden elektrik, doğalgaz, su zamlarıyla ve ÖTV artışlarıyla 85 milyon insanı bunaltan, yaşama umudunu elinden alan iktidar, üstüne birde elektronik hacizlere hız verdi. İktidara yakın şahıs ve şirketlerin vergi borçlarını görmezlikten gelinirken, Gelir İdaresi Başkanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu, Tapu Daireleri, Kredi Yurtlar Kurumu gibi kuruluşlar eliyle milyonlarca kişi, şirket ve işletmelerin banka hesapları e-haciz uygulamasıyla bloke edilerek kişiler, şirketler ve işletmeler nefes alamaz hale getirildi” dedi.

 

ELEKTRONİK HACİZ UYGULAMASI

Başkan Süt, “Vergi Dairesi’ndeki bir memurun bastığı bilgisayar tuşuyla hayatı karartılan yurttaşlar Ak Parti iktidarının çıkarttığı elektronik haciz (e-haciz) uygulamasıyla, bankadaki parasını hiçbir şekilde kullanamaz hale getiriliyor, bankadaki kredibilitesi sıfırlanıyor. Ülke, ekonominin eski Bakan Berat Albayrak’ın eliyle kötü yönetilmesi, ehil olmayan ‘bak gözümdeki ışığı görmüyor musun’ diyen bakanlarda ısrar edilmesi nedeniyle yapılandırmış olduğu vergi ve sigorta prim borçlarını ödeyemeyen 5 milyon yurttaşın banka hesabı 2021-2022 yılında e- hacizle bloke edildi” ifadelerini kullandı.

 

E-HACİZ YAĞMURU

Açıklamasına devam eden Başkan Süt, “Kredi Yurtlar Kurumu’ndan öğrenimi sırasında öğrenci kredisi kullanan, üniversiteyi bitirdikten sonra iş bulamayan gençlere karşı e-haciz yağmuru başlatan KYK’nın mağdur ettiği, kanuni takip başlattığı gençlerin sayısı da 5 milyonu aştı. İktidarda durum böyle iken Karasu Belediyesi ve yöneticileri e-Haciz’den geri kaldı mı? Tabi ki hayır” dedi. Süt, “Belediye’ye emlak ve başkaca borcu olan ancak bir şekilde ödemeyen veya ödeyemeyen binlerce kişinin adına kayıtlı araçlara e-Haciz ile şerh koyduran Karasu Belediye Başkanı, e-haciz kaydı yetmezmiş gibi uygulamayı bir adım ileri taşıyarak bir de araçlar hakkında yakalama kararı çıkarmaktan geri durmadı” dedi.

 

HUKUK İLE AÇIKLANAMAZ

Başkan Süt, “Tebligat yapılmayan veya muhtarlara tebliğ edilmesi nedeniyle bir şekilde durumdan haberdar olmayan yurttaşlar yakalama şerhi nedeniyle polis ve jandarma kontrol noktalarında durdurulmuş, araçlarına el konularak çekicilerle otoparklara çekildi. Yurttaşların kimisi hastane yolunda iken, kimisi işine giderken, kimisi evine dönerken araçlarından oldu ve ortada bırakıldı. Belediye tabi ki hizmet yapacak ve bu hizmeti de tahsil ettiği vergi gelirleri ile finanse edecek. Buna itiraz etmek mümkün değil. Ancak, miktarı ne kadar büyük olursa olsun bu şekilde yurttaşların araçlarına el konulması kabul edilebilir değil. Kaldı ki, bin, iki bin, üç bin TL’lik bir alacak için 300 bin, 500 bin TL’lik aracın otoparka çekilmesi hukuk ile açıklanamaz” dedi.

 

GAYRİ AHLAKİ UYGULAMA

Hiçbir araştırma yapılmadan borç miktarını kat kat aşacak şekilde yurttaşların araçlara el konulması hukuki güvenlik ilkesine aykırılık teşkil ediyor” diyen Başkan Süt, “Devlete ait araziyi kentsel dönüşüm mevzuatı kapsamında satarak gelir elde eden ve bu gelirle bir takım cadde ve sokakları yapan Karasu Belediyesi Başkanı yapmış olduğu iş nedeniyle alkış ve övgü beklerken ki hakkıdır, araçları yakalama kararı nedeniyle otoparka çekilen yurttaşlardan duyduğu sövgüye bir şey dememelidir. e-Haciz uygulaması ne kadar yasal uygulama ise de, e-Haciz ile birlikte yakalama kararı çıkarılması ondan daha fazla gayri ahlaki bir uygulamadır. Bu uygulamadan derhal vazgeçilmeli. Berbat ekonomik koşullarda yaşam mücadelesi veren yurttaşın cebinden el çekilmesi son derece elzemdir. Belediye bir ticarethane, Belediye Başkanı da tacir değildir” şeklinde konuştu.