EğitimGündemKarasuSakaryaSiyaset

SUBÜ Karasu’ya çok yakışacak

 

Ak Parti Karasu ilçe Başkanı Hasan Yavuzyiğit, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nin mutlaka Karasu’da açılması gerektiğini belirtti. Yavuzyiğit, “Karasu, Türkiye’nin ender ilçelerinden biri olma özelliği taşırken, limanı ile de dünyaya kapılarını açıyor” dedi.

 

KARASU, KÜÇÜK TÜRKİYE

Türkiye’nin ender ilçelerinden biri olma özelliğine sahip olan Karasu’da, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nin açılması için birçok neden olduğunu belirten Ak Parti Karasu İlçe Başkanı Hasan Yavuzyiğit, “Sakarya’nın gözde ilçelerinden biri olan Karasu, limanı ile dünyaya kapılarını açıyor. Tarım, sanayi, turizm gibi birçok farklı lojistik alanda faaliyetlerine hız kesmeden devam eden Karasu’da her alana hitap edecek alt yapı mevcut. Türkiye’nin her bölgesinden aldığı özelliklerin tümünün bir araya geldiği ilçemiz için küçük bir Türkiye diyebiliriz. Türkiye’nin ender ilçelerinden biri olmamızdaki en büyük özellik İstanbul’a 2 saatte Türkiye’nin başkenti Ankara’ya araçlarla sadece 3 saatte gidebilmemiz. Ayrıca Kaynarca’dan Karasu’ya gelen duble yol çalışması ile bu mesafelerin daha da kısaltılması planlanıyor” ifadelerini kullandı.

SIFIR MASRAFLI ARSA

Karasu Denizköy Mahallesi’nde Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nin aradığı tüm özelliklerinin daha fazlası mevcut olan ve sıfır masraflı bir hazine arazisi bulunduğunu belirten Yavuzyiğit, “Denizköy Mahallesi’nde bulunan hazine arazisi adeta üniversite için ayrılmış. Bir tarafı deniz, bir tarafı longoz olan arsanın hemen yanı başında otoban bulunuyor ve Sakarya’ya çok yakın mesafede. Diğer bir avantajımız ise Karasu, sürekli gelişen bir ilçe olması sebebi ile en az 4-5 bin öğrencilerimizin rahat edeceği daire mevcut. Bu potansiyel Sakarya’da hiçbir ilçede mevcut değil. Üniversitenin Karasu’ya kurulmaması için hiçbir neden yok. Çünkü Karasu, Sakarya’nın bir mahallesi gibi yarım saatte Sakarya’ya gidebiliyoruz. Ayrıca üniversite Karasu’ya açılmaya karar verildiği takdirde maliyeti yarı yarıya Karasulu iş adamları tarafından karşılanacak” dedi.

KARASU’YA AÇILMALI

Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı ile Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Rektör Dr. Mehmet Sarıbık’ı ziyaret ederek Karasu’nun avantajları hakkında bilgi verdiklerini de belirten Yavuzyiğit, “Üniversitenin Karasu’ya gelmesi için Karasu Belediye Başkanımız İshak Sarı ile elimizden gelen çabayı gösteriyoruz. Tüm avantajlarımızı listeler halinde ilettik. Üniversitenin Karasu’ya kurulmaması Karasu için çok büyük kayıp olacak. Üniversitenin Karasu’da açılması esnafımıza da rahat bir nefes aldıracak. Tüm ilçelerle görüşme halindeyiz fakat diğer ilçelerde bizler gibi SUBÜ’yü kendi ilçelerine istiyorlar. Bu sebepten dolayı bu zorlu mücadele sürecini atlatmak için sürekli görüşmeler halindeyiz. Eğer Sakarya’ya ikinci bir üniversite kurulacaksa kesinlikle her alanda önde olan ve birçok başarılı projede her alanda adını duyuran ilçemize kurulmalı” şeklinde açıklamada bulundu. Gülcan Elmalı

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir