Karasu

SUBÜ için en güvenli yer

 

İyi Parti Sakarya İl Yönetim Kurulu Üyesi Bahattin Topal, SUBÜ ile ilgili açıklamada bulundu. Topal, “Yüzlerce dönüm arazinin mevcudiyetiyle, her dönem kalkınmaya susamış ve unutulmuş Karasu, adeta biçilmiş kaftan. Deprem faktörünü de düşünürsek Karasu en güvenli yer” dedi.

 

EN UYGUN YER KARASU

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nin en çok Karasu’ya yakışacağını belirten İyi Parti Sakarya İl Yönetim Kurulu Üyesi Bahattin Topal, “Akılcı, bilime ve çağın gerektirdiği düşünce yapısına uygun şehir kurmayı amaçlarken, Karasu’ya gelecek Türkiye’nin inşasına katkı sağlamak içinde planlamalar yapmak gerekmektedir. Sakarya’da SUBÜ için yer arayışında fakat SUBÜ için en uygun yer Karasu” ifadelerini kullandı.

DEPREM BÖLGESİ

Sakarya’da SUBÜ için belirlenen alanların deprem bölgesi olduğunu belirten Topal, “Sakarya’yı jeolojik olarak sahaya yatırdığımızda 2020-2030 yılları arasında olmasına kesin gözüyle bakılan 7 şiddetinin üzerindeki depremin muhtemel hattının İznik-Pamukova-Geyve-Arifiye ve Akyazı olacağı tahmin edilmektedir. Uzmanların yaptıkları açıklamalara bakarsak özellikle Geyve hattında her an büyük bir deprem beklendiği uyarısının da kulağımıza küpe olmasını umuyorum” dedi.

EN GÜVENİLİR ALAN

SUBÜ için en güvenli yer Karasu olduğunu belirten Topal, “Karasu’nun deprem riski en az olan yer olması dikkat çekiyor. Deniziyle, limanıyla ve longozuyla cazibe merkezi olan bir bölge olan Karasu, kesinlikle değerlendirilmeli. Kuzey Marmara otoyolu ve bağlantı çevre yollarıyla ulaşım rahatlığı sağlaması ve Adapazarı – Karasu – Bartın tren hattıyla buluşma noktasında olması nedeniyle SUBÜ’nin teknolojik ve Ar-Ge kampüsü yerleşkesinin Karasu’da olması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

GELECEĞE YÖN VERECEK

Yüzlerce dönüm arazinin mevcudiyetiyle, her dönem kalkınmaya susamış ve unutulmuş Karasu-Kocaali, birçok özelliği bir arada taşıyarak en ideal yerlerden biri olduğunu belirten Topal, “Türkiye’nin ve Sakarya’nın geleceğine yön verebilecek statüde olmasını arzuladığımız bu üniversitenin kampüsüyle teknolojik ve bilimsel gelişmelere yön verebilecek Ar-Ge merkezi Karasu’da olmalı. Karasu’da mutlaka bor ile ilgili bir Ar-Ge merkezi olmasının Türk milletinin ve bütün insanlığın geleceğine yön vereceğine inanıyorum” dedi. Gülcan Elmalı

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir