Manşet

Sporun birleştirici gücü

Kocaali’de yediden yetmişe yüzlerce spor insanı Spor Tarihiyle Kocaali isimli kitabın lansmanında bir araya geldi.

Sporun birleştirici gücü

Kocaali Belediyesi’nin, ilçenin tarihi ve kültürüne yönelik ikinci akademik çalışması olan Spor Tarihiyle Kocaali kitabı geçtiğimiz hafta içi düzenlenen tanıtım programıyla okuyucularıyla buluştu. Denizcilik Meslek Yüksekokulu konferans salonunda düzenlenen program yediden yetmişe yüzlerce spor insanını bir araya getirdi.

Okuyucuyla buluştu

Geçtiğimiz yıl yayınlanan Tarihi ve Kültürel Mirasıyla Geçmişten Günümüze Kocaali isimli kitabıyla ilçenin tarihine ışık tutan Kocaali Belediyesi, ikinci akademik çalışması olan Spor Tarihiyle Kocaali isimli kitabını tamamladı. Geçtiğimiz hafta içi tanıtımı yapılan kitap okuyucularıyla buluştu. Çarşamba günü Denizcilik Meslek Yüksekokulu’na ait konferans salonunda gerçekleşen tanıtım programına Kocaali Kaymakamı Haluk Koç, Kültür ve Turizm İl Müdürü Süleyman Acar, Amatör Spor Kulüpleri Başkanı Yaşar Zımba, Türkiye Yazarlar Birliği Sakarya Şube Başkanı Fahri Tuna, Arifiye Belediye Başkanı İsmail Karakullukçu, Türkiye Karate Federasyonu Hakem Kurulu Üyesi ve Dünya Olimpiyat Hakemi Uğur Kobaş, Türkiye Plaj Futbolu Spor Spikeri Oktay Sarı’ın yanı sıra siyasi parti ilçe başkan ve temsilcileri, sivil toplum kuruluşu başkan ve temsilcileri, daire ve kurum amirleri, mahalle muhtarları, Karasu ve Kocaali’nin ilçe spor kulüplerinin başkan ve temsilcileri, ilçenin ileri gelen spor insanları ve sporcular katıldı.

Örnek olacak

Kocaali Belediyesi’nin yaklaşık iki yıl süren akademik çalışması neticesinde ortaya çıkan kitapta ilçenin yaklaşık son yetmiş yıllık spor tarihinde yer alan spor kulüpleri, kulüplerin başarıları, ilçede yetişen Kocaalili spor değerlerinin ulusal ve uluslararası başarılarının, ilçede spora gönül veren ve maddi manevi destek olan iş insanlarının yanı sıra tarihe not düşülecek önemli müsabakalardan enstantaneler yer aldı. Programda konuşan Belediye Başkanı Ahmet Acar yaklaşık iki yıl süren tiziz çalışma sonunda ortaya çıkan eserin gelecek nesillere kılavuz olacağını vurguladı. Başkan Acar, “Bu eser, geçmişi günümüzle buluşturacak ve geleceğe aktaracak olan önemli bir eserdir.  Kitapta Futboldan voleybola, Güreş’e, okçuluğa, altelimize dair ne varsa bulabileceksiniz. Ayrıca Kocaali’mizin sporla ilgili yetişen önemli değerlerine tek tek yer verildi. İnanıyorum ki bu eser gençlerimizin de kendisine örnek olacak ve bayrağı daha da ileriye taşımak için ilham kaynaklarından biri olacaktır.” dedi.

Önemli eser

Programda konuşan Kocaali kaymakamı Haluk Koç ise eserin büyük bir eeğin sonucu olduğunu söyledi. Kaymakam Koç “Mülkiye amirler olarak üzerinde en çok durduğumuz üç temel konu biride spordur. Birincisi eğitim, ikincisi ruhun terbiyesidir ki bunu da sanatla mümkün olur. Üçüncüsü ise beden terbiyesi ile olur. Bu üçünü birbirinden ayırmamız mümkün değildir.  Özellikle burada kitap olarak hazırlanan bu düşünceyi paylaşan herkese şükranlarımı sunuyor, emeği geçenleri tebrik ediyorum” dedi. Kitabın sadece Kocaali değil Sakarya için de önemli bir eser olduğunu belirten Kültür ve Turizm İl Müdürü Süleyman Acar, “1956 yılından günümüze kadar emeği olanların tek tek işlendiği bu kitap Kocaali ve Sakarya için önemli bir eserdir.  Spor alanında, çocuklarımızın, gençlerimizin hemen hemen hepimizin ilgilendiği spor alanları hepimiz için sağlık, zihin ve ahlak demektedir.  Bu üç kavram ise toplumları toplum yapan en önemli etkenlerdir” ifadelerini kullandı.

Gençlik vurgusu

Sakarya Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı Yaşar Zımba ve Türkiye Yazarlar Birliği Sakarya Şube Başkanı Fahri Tuna da yaptıkları konuşmalarda ilçe için önemli bir yer tutan spor tarihinin kayıt altına alınmasından dolayı memnuniyet duyduklarını ifade ederek kitabın hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür etti. Programda ayrıca Kocaali’nin spor geçmişinin konu edildiği panel de düzenlendi. Yaklaşık bir saat süren ve Belediye Başkanı Ahmet Acar’ın moderatörlük yaptığı panele konuşmacı olarak Seyit Tarım, Cengiz Murat Altuntaş, Vefa Çelebi, İshak Koca, Yavuz Selim Din ve Aziz Erdoğan katıldı. İlçenin ileri gelen spor insanları geçmişten günümüze sporun gelişimi ve başarılarını anlatırken panelin ana teması gençler ve gençlere yönelik sosyal ve sportif faaliyetleri oldu. Gençleri kötü alışkanlıklardan uzak tutacak, spora ve sosyal aktivitelere yönlendirecek faaliyet ve projelerin artırılarak sürdürülmesi gerektiğine vurgu yapıldı.

Değerler anıldı

Yaklaşık üç saat süren programda ilçede spora ve gençliğe verdikleri büyük desteklerle örnek profiller haline gelen Dursun Ali Rendağ, Cevat Balcı, Salim Gül, Zekeriya Yan, Ali Kemal Öztürk, Fevzi Kibar, Nurettin Gedik, Hasan Çetin gibi isimler yad edilirken bir çok spor insanı da söz alarak konuşma yaptı. Tuna Eren, Mesut Ramazanoğlu, Beyler Göğçe, Nebil Uzun, Köksal Ok, Burhan Macuncu, Recep Ali Küçük, Murat Duman, İrfan Sarımehmetoğlu gibi önemli spor insanları da mikrofon alarak salona hitap etti. Kocaali’nin yaklaşık yetmiş yıllık spor tarihini mercek altına alan ve emeği geçen birçok ismin anıldığı lansman programı katılımcılara hediyeler takdim edilmesiyle son buldu. Birçok spor insanına Kocaali Sahilspor’un ilk resmi formalarından olan mavi beyaz parçalı formalar hediye edildi.