KarasuSiyaset

Sorunlardan bihabersiniz

 

CHP Karasu İlçe Başkanı Aykut Süt basın açıklamasında bulundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gençlerin sorunlarından bihaber olduğunu belirten Süt, “ ‘Ülkemizi, imkanınız olursa dünyayı gezip görmek, farklı kültürleri tanımak için şartlarınızı zorlayın’ tavsiyesinde bulundunuz ama gençler yurtdışı seyahatlerini geç, bayramda ailelerinin yanına gidebilseler yeter” dedi. Süt, “CHP olarak 18-25 yaş arasındaki örgün üniversite eğitimi görev öğrencilerin Ramazan Bayramı öncesi faydalanabilmesi için askidagencbilet.com kampanyası başlattık” dedi.

 

AİLELERİNİN YANINA GİDEBİLSELER YETER

CHP Karasu İlçe Başkanı Aykut Süt basın açıklamasında bulundu. Başkan Süt, “Gençlerin sorunlarından bihaber Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gençlere ‘Ülkemizi, imkanınız olursa dünyayı gezip görmek, farklı kültürleri tanımak için şartlarınızı zorlayın’ tavsiyesinde bulundu. Gençler yurtdışı seyahatlerini geç, bayramda ailelerinin yanına gidebilseler yeter” dedi. Süt, “En ufak bir şüphe yok ki, bu tavsiye ekonomisi emin ellerde olan, şeffaf ve liyakatli kadroların yönettiği ülkelerde yaşayan gençler için doğru ve onları birlikteliklere hazırlayacak, yaşam deneyimlerini, kişisel görgüleri ile kültürlerini artırmalarını sağlayacak önerilerdir. Ancak ülkemizin karşı karşıya bırakıldığı noktada bu şekil bir tavsiye gençlere söylenebilir mi?” ifadelerini kullandı.

 

GENÇLERLE DALGA GEÇİYOR

Bir ülkenin yöneticisi, her söylediğinin gerçekliğini, o ülkede olabilirliğini düşünmek zorundadır” diyen Başkan Süt, “Akaryakıt zamlarından sonra şehirlerarası otobüs seyahati bile lüks olurken, gençlere uçakla yurt dışına seyahat etmeyi önermek, milyonlarca gençle alay etmekten başka bir şeyi ifade etmiyor. Art arda yapılan akaryakıt zamlarıyla şehirlerarası otobüs biletleri 250-300 TLye çıkarken, kendi ülkesinde seyahat etmesi olanaksız hale gelen gençlere yurt dışına seyahat tavsiyesinde bulunmak, ülke gençlerinin içinde bulunduğu koşullar konusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ve başında bulunduğu iktidarın gerçeklerden koptuğunun, olan bitenden bihaber olduğunun kanıtıdır. Sayın Cumhurbaşkanı gençleri dolarları sıfırla talimatını verdiği oğlu ile karıştırmadı ise gençlerle dalga geçiyordur” sözlerini kullandı.

 

UMUTSUZLUĞA KAPILMAYIN

Başkan Aykut Süt, “Kaldı ki, son dönemde Dolar ve Euro karşısında hızla değer kaybeden Türk Lirası gençlerin yurt dışına çıkma planlarını da ortadan kaldırdı, imkansız hale getirdi. Yurtdışına gidebilmek için gerekli olan en düşük bütçeyi hesaplamak zor değil. Pasaport defteri 225 TL, 10 yıllık pasaport 1.478 TL, Schengen vizesi 80 Avro, vize başvuru ücreti 400 TL, çıkış harcı 150 TL, gidiş-dönüş uçak 4.000 TL, üç günlük ucuz otel 150 Avro, cep harçlığı 150 Avro olmak üzere yurtdışı seyahati için gerekli olan toplam 12 bin 300 TL yani üç asgari ücrete denk geliyor.  Gençlerin yurtdışına seyahat etmesi Dolar ve Euro bazında imkansız. Ancak gençler umutsuzluğa kapılmasın. Koltuğu bırakmamak uğruna halkın büyük bir bölümünü yoksulluk ile karşı karşıya bırakan yozlaşmış iktidarın seçimden kaçamayacağı günler çok yakın” dedi.

 

CHP’DEN ASKIDA OTOBÜS BİLETİ

Adil, şeffaf, liyakatli kadrolar ülke yönetimini devralacak. Kısa zamanda hayata geçirilecek programlar ve politikalar ile refah seviyesi yükseltilecek” diyen Başkan Süt, “Ve gençlerimiz geçmişte olduğu sırt çantalarını alıp harçlıkları ile kolayca yurtdışına gidecekler, farklı ülkeleri gezecekler, deneyimlerini paylaşacak ve ülkeler arası kültür köprülerini kuracaklardır. Son olarak güzel bir haberi gençlerimizle paylaşmak isterim. Cumhuriyet Halk Partisi Gençlik Kolları, otobüs bilet fiyatlarındaki artışın ardından Ramazan Bayramı öncesinde Askıda Otobüs Bileti kampanyası başlattı. 18-25 yaşları arasındaki örgün üniversite eğitimi gören öğrencilerin faydalanabileceği kampanyada askidagencbilet.com üzerinden bilet talebi oluşturulabilir. Talepler gönüllü vatandaşların sağladığı katkılarla karşılanacak. Bu şekilde ekonomik imkanı olmayan gençlerimizin Ramazan Bayramı’nda aileleri ile kucaklaşmasına vesile olunacaktır. Pandemi koşulların da faturalarını ödeyemeyen vatandaşlarımızın faturalarını yönetimini devraldığımız belediyelerimizin başlattığı askıda fatura kampanyaları kapsamında ödeyen yurttaşlarımız eminim ki, gençlerimiz için de ellerinden geldiğince askidagencbilet kampanyasına destek olacaklardır” sözlerini kullandı.