EkonomiKarasu

Sorun varsa çözüm bizde

 

Karasu’da anahtar teslim tadilat, cam balkon ve dekorasyon işi yapan BYD Baş Yapı Dekorasyon Sahibi Yusuf Baş, inşaat ile ilgili her alanda çözüm ürettiklerini belirterek, “İnsanların temel ihtiyacı işin ustasını bulmak. Ekibimizde her alanın ustası mevcut. A’dan Z’ye inşaat ile ilgili usta ihtiyaçlarında müşterilerimizin yanındayız” dedi. Yusuf Baş, Bahar Kaya’nın sorularını yanıtladı.

 

SİZİ KISACA TANIYABİLİR MİYİZ?

1990 yılında Karasu’da dünyaya geldim. Ailemiz Trabzon’dan gelme. İlk ve orta öğrenimimi burada tamamladım. Meslek Lisesi elektrik elektronik bölümü mezunuyum. Okuldan kendi mesleğimi yapmaya karar verdim. Okul bittiğinden bu yana inşaat sektörünün içindeyim. Bu işe hem mektepli hem de alaylı olarak girmiş durumdayım. Zaman içinde inşaatın her alanından anlamaya en azından bu alanlarda işlerin nasıl yürüdüğünü görmeye başladık. Son olarak da butik dekorasyon, anahtar teslim tadilat işine yöneldik. Bu alanda bir eksiklik olduğunu gördük.

BİZE İŞİNİZDEN KISACA BAHSEDER MİSİNİZ?

Birden fazla iş yapıyoruz. Önceliğimiz cam balkon ve kış bahçesi. Bunun yanı sıra müşterilerimizin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak donanıma sahibiz. İç dekorasyon, TV ünitesi, asma tavan gibi uygulamalarımız mevcut. Bunlarda müşterimizin zevkine göre kişiselleştirmeye gidiyoruz. Müşterimizin isteği doğrultusunda çizimlerimizi gerçekleştiriyoruz ve uygulanacak şekli bilgisayarda kendilerine sunuyoruz. Ardından da uygulamaya geçiyoruz. Yine mutfak dolaplarında, müşterinin kendi evinde çizimi gerçekleştirip, sanal ortamda sunum yapıyoruz. Üç boyutlu çizimi müşterimizin talebi doğrultusunda şekillendiriyoruz ve uygulamayı ondan sonra yapıyoruz.

ÖZEL ÇİZİMLERİ MÜŞTERİNİN YANINDA MI YAPIYORSUNUZ?

Öncelikle tadilat veya uygulama yapacağımız alanda müşterimizle birlikte müşterimizin beklenti ve zevklerine göre keşif yapıyoruz. Ardından bütçeyi de hesap ederek planlama aşamasına giriyoruz. Bu aşamada keşfi ücretsiz olarak gerçekleştiriyoruz. Ardından müşterimizin talepleri ve bütçesine göre planlama ve çizim yapıyoruz. Burada önemli olan lüks de olabiliyor müşterinin talep ve beklentisi de olabiliyor. Müşterilerimizin tüm beklentilerini gerçekleştirebilecek imkan ve yeteneğe sahip ekibimizle birlikte çizimleri gerçekleştiriyoruz ve uygulamaya geçiyoruz.

 

UYGULAMA SÜRENİZ NE KADAR OLUYOR?

Uygulama süremiz müşterilerimizin taleplerine göre değişmekle birlikte iş başlama süresi müşterimizin çizimleri onaylamasının hemen ardından oluyor. Burada hızdan ziyade kusursuz hizmeti önemsiyoruz. Müşterilerimiz tam onay verdikten yani tam manası ile müşteri memnuniyeti sağladıktan sonra iş teslimini gerçekleştirmiş oluyoruz.

 

ANAHTAR TESLİM TADİLAT KONUSUNDA BİRAZ BİLGİ VEREBİLİR MİSİNİZ?

Biraz önce bahsettiğim gibi öncelikle tadilat istenen yerde bir keşif gerçekleştiriyoruz. Müşterilerimizin daha sonra da ihtiyacı olabilecek önerilerde bulunuyoruz. Bina da insan gibi. Sürekli bir yıpranma söz konusu oluyor. Müteahhitler normal olarak standart ihtiyaca yönelik daireler yapıyor. Ancak müşteriler evlerini ya da işyerlerini kişiselleştirmek istiyor. Biz her zaman tadilat değil bazen dekorasyon bazen de iyileştirme yapıyoruz. Bu noktada müşterilerimizin çok önemli bir ihtiyacını karşılamış da oluyoruz.

 

KARASU’DA BU İŞİ YAPAN SİZDEN BAŞKA FİRMA VAR MI?

Bizim bu yaptığımız işi tam manası ile yapan bir ekip yok. Biz de bu alanda hem güven tesis etmek hem de müşterilerimizin tek kişi ile muhatap olmasını sağlamak açısından çok önemli bir iş yapıyoruz. Bu noktada insanlar hem tek kurum ile muhatap olmuş oluyor hem de her sorunlarında bizi arayabiliyor.

KARASU’DA HERKESİN YAKINDIĞI İŞİN USTASINI BULMA SORUNUNU NASIL AŞIYORSUNUZ? ÇOK GÜÇLÜ BİR EKİP OLMASI GEREKMİYOR MU?

Elbette bunun için çok güçlü bir ekip olması gerekiyor. Bizim kendi ustalığımızın yanında alanında uzman ekip arkadaşlarımız var. Bu işin artık kurumsal olarak yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Ekibimiz çok iyi. Her biri alanında, aldıkları işi alnının akı ile yapan kişiler. Biz de işin keşif aşamasından anahtar teslim noktasına kadar defalarca kontrol ediyoruz. Yaptığımız işler kendi reklamını yapıyor. Sonunda insanlar bizi komşularına tavsiye etmeye başlıyor. Sorumlu davranıyoruz. Sorumlu davranan insanlarla birlikte çalışıyoruz. Anahtar teslim tadilatın bu noktada herkesin tercih edeceği bir konuma geleceğini düşünüyoruz.

DEKORASYON İŞİNDEN BİRAZ SÖZ ETMEK GEREKİRSE… DEKORASYONDA MODAYI MI TAKİP EDİYORSUNUZ YOKSA KİŞİSEL TALEPLERİ Mİ DİKKATE ALIYORSUNUZ?

Aslında ikisi de oluyor. Burada önemli olan son kullanıcı olan müşterilerin tercihleri oluyor. Elbette biz de müşterilerimize çeşitli önerilerde bulunuyoruz. Ancak yaptığımız uygulamalar genel olarak birbirinden farklı oluyor. Müşterilerimizin dekorasyon konusunda talep ettiği ve bizim yapamayacağımız bir uygulama yok. Öncelik müşterilerimizin memnuniyeti.

BU İŞİN BİR SEZONU YA DA DÖNEMİ VAR MI? YAZLARI MI DAHA ÇOK TADİLAT YA DA DEKORASYON İHTİYACI OLUYOR YOKSA KIŞLARI MI?

Aslında bu işin dönemi yok. Yazlıkçılar genel olarak sezon sonunda evlerini teslim ediyor. Karasu’da kalanlar dairelerinin boş kalabileceği, fındığa gittikleri dönemde tercih ediyor. Ancak zaten biz uygulamamızı mümkün mertebe en kısa sürede bitirmeye gayret ettiğimiz için pek çok işimizi aile evde yaşarken, gündelik hayatlarını etkilemeden gerçekleştiriyoruz.

 

BUTİK İŞLER DE YAPIYOR MUSUNUZ? YANİ İNSANLAR TÜMDEN DEĞİL DE PARÇA İŞLERİ OLDUĞUNDA DA SİZİN EKİBİNİZDEN İSTİFADE EDEBİLİYOR MU?

Biz her anlamda geniş bir usta ekibine sahip olduğumuz için tüm parça ya da butik işlerde de çözüm sağlıyoruz. Laminant parkeden, elektrik ve su tesisatına kadar her konuda hızlı ve kaliteli çözümler sunuyoruz.

ŞU ANDA EN YOĞUN HANGİ ALANDA FAALİYET GÖSTERİYORSUNUZ? HANGİ İŞİNİZE DAHA FAZLA TALEP OLUYOR?

Şu sıra insanlar cam balkon ve kış bahçesine ağırlık veriyor. Yaz aylarında rüzgardan kışın da soğuktan korunmak isteyen müşterilerimiz kendi bütçe, zevk ve ihtiyaçlarına göre cam balkon talep ediyor. Biz de kış bahçesi ve balkon yapılacak alanlarda keşfi gerçekleştirdikten sonra uygulamaya geçiyoruz.

ORTALAMA BİR CAM BALKON İŞİ NE KADAR SÜRÜYOR? AİLENİN NE KADAR ZAMANINI ALIYOR?

Aile bizim çalışmalarımızdan hiç etkilenmiyor. Biz ölçüm ve keşfi gerçekleştirdikten sonra malzemeleri kendi atölyemizde hazırlıyoruz. Bu birkaç gün gibi kısa bir süre alıyor. Camın damper işlemi olduğu için süre maksimum on gün oluyor. Ardından aileye uygun olup olmadıklarını sorup, uygunluk durumuna göre ekibimizle birlikte gidip birkaç saat içinde işi teslim ediyoruz. Bu yapılması istenen alanın büyüklüğünden de etkilenmiyor.

 

ÇALIŞMALARINIZI KENDİ İMALATHANENİZDE Mİ YAPIYORSUNUZ YOKSA ÇÖZÜM ORTAKLARINIZLA MI ÇALIŞIYORSUNUZ?

Çalışmalarımızın yüzde doksanlık bir kısmını kendi imalathanemizde gerçekleştiriyoruz. Çözüm ortaklarımızla çalıştığımızda da her aşamada kontrollerimiz oluyor. Biz yaptığımız işe garanti veriyoruz. Bu sektörde kalıcı olmanın yolu temiz işçilikten ve güvenden geçiyor. Biz de yaptığımız işte sağlamlığı önceliyoruz. Onun için kendi imalatımızda gösterdiğimiz hassasiyeti çözüm ortaklarımızın yaptığı işte de gösteriyoruz. Zira müşterilerimizin işi yaptıktan sonra da muhatabı biziz.

İŞLERİNİZE GARANTİ VERİYOR MUSUNUZ? MÜŞTERİ MEMNUNİYETİNİ NE KADAR ÖNCELİYORSUNUZ?

Biraz önce bahsettiğim gibi bizim yaptığımız iş kendi reklamını yapıyor. Pek çok müşterimiz bizi yakın çevresine öneriyor. İş işi getiriyor. Bu da işimizi temiz yapmamızdan kaynaklanıyor. Yaptığımız tüm işleri müşterilerimizin talep ve beklentilerine göre birinci sınıf malzeme ile yapıyoruz. Uygulamayı alanında uzman ekibimiz gerçekleştiriyor. Yaptığımız her işin arkasında duruyoruz. Elbette garanti veriyoruz. Para kazanmayı herkes ister. Ancak kalıcı kazancın yolu müşteri memnuniyetinden geçiyor. Biz önce insanı kazanacağız, insan bize parayı zamanı geldiğinde kazandırır.

YAZ AYLARINDA SİNEKLİK GİBİ KÜÇÜK İŞLER DE YAPIYOR MUSUNUZ?

Biz işin büyüğüne küçüğüne bakmaksızın her anlamda sorun yaşayanların yanında yer alıyoruz. Müşterilerimiz bizi evleri ile ilgili her sorunda arayabiliyor. Bizce işin küçüğü büyüğü yok. Müşteri evinde sorun yaşadığını hissettiğinde bizi arıyor biz her ne sorun olursa, her ne ihtiyaç olursa onların yanında yer alıyoruz.

 

İŞYERİNİZ NEREDE VE MÜŞTERİLER SİZE NE ŞEKİLDE ULAŞIYOR?

İşyerimiz Ziraat Bankası yolu üzerinde. Müşterilerimiz dükkana gelerek ya da telefon üzerinden bize ulaşıyor. Karasu’da toptan usta işi olduğunu gördüklerinde çok seviniyorlar. Sosyal medya ve internet üzerinden ulaşanlar da oluyor.

 

SON OLARAK OKURLARIMIZA NE SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?

Biz bu alanda bir eksiklik olduğunu fark ettik. İnsanlar güvenilir, kurumsal çalışan bir firma bulmakta güçlük çekiyor. Ustalar zaman zaman işi başka alanlardaki ustalara havale edebiliyor. Sıvacı, kalıpçıya, fayansçı sıvacıya suç atabilir. Ama biz girdiğimiz işte tüm sorumluluğu aldığımız için tek kalemde sorunları ortadan kaldırıyoruz. Müşterilerimiz bizi evleri ile ilgili her türlü sıkıntılarında, işin büyük küçük olmasına bakmaksızın arayabilirler. Sorun varsa çözüm bizdedir.