EkonomiGündemKarasuKocaaliSağlık

Somon balığı işleme tesisi kuruluyor

Somon balığı işleme tesisi kuruluyor

Karasu’da somon balığı işleme tesisi kurulması için çalışmalar başladı. Karasu Kaymakamlığı, SUBÜ ve Karsaş işbirliği ile kurulacak olan tesis Doğu Marmara Kalkınma Ajansı’ndan destek almaya da hak kazandı.

MARKA desteği

Karasu Kaymakamlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada somon balığı işleme tesisi kurulması ile ilgili çalışmaları Kaymakamlık adında İlçe Tarım Müdürlüğü’nün yürüteceği ifade edildi. Yapılan açıklamada, Karasu Kaymakamlığı olarak, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi ortaklığı ve Karasu Belediye Başkanlığı destekleri ile hazırladığımız “Karasu Somon Balığı İşleme Tesisi Kurulması” ile ilgili projemiz Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Tarafından yürütülen 2022 Yılı Kırsal Kalkınma Mali Destek Programı kapsamında kabul edilmiştir. Projenin yürütülmesi sürecinin yönetimini Karasu Belediye Başkanlığı ve Karasu Kaymakamlığı adına Karasu İlçe Tarım ve Orman Müdürü Yutkun Cabak yapacaktır” denildi.

Tesis projesi başlıyor

Yapılan açıklamanın devamında, “Ayrıca projemize Karasu Belediyesi, Sakarya Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Sakarya Bolu Düzce Su Ürünleri Yetiştiricileri Birliği, Karasu Su Ürünleri Kooperatifi ve Belediye iştiraki olan Karasu Karsaş İnş. San. Tic. A.Ş de iştirakçi olarak katılmıştır. İlçemiz su ürünleri avcılığı yapılarak su ürünleri üretme kapasitesine sahip olup; Bu üretim kapasitesini önümüzdeki yıllarda artırma potansiyeli vardır. Bu nedenle tesisimiz çok önemli bir ihtiyacı karşılayacaktır. İlçemiz için çok önemli olan Karasu Somon Balığı İşleme Tesisi ilçemize hayırlı olsun” ifadelerine yer verildi.

Foto: Tesis ile ilgili çalışmaların önümüzdeki günlerde başlaması bekleniyor.