Karasu

Sokak hayvanları hedef gösteriliyor

 

Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu (HayKonFed) Başkan Yardımcısı Derya Yücesan, sokak hayvanları nedeniyle bazı basın kuruluşlarında çıkan haberlere tepki gösterdi. Yücesan, “Sakarya ve çevresinde son zamanlarda bazı basın organları tarafından sokak hayvanları hedef gösterilerek toplumun algısı manipüle edilmektedir” dedi.

 

HAYATIN PARÇASI

Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu (HayKonFed) Başkan Yardımcısı Derya Yücesan, basın açıklamasında bulundu. Yücesan, “Sakarya ve çevresinde son zamanlarda bazı basın organlarının sokak hayvanlarını hedef göstererek toplumun algısını manipüle eden yayınlar yapması sebebiyle hayvanların zehirlenerek öldürülmeleri başta olmak üzere yaşanan üzücü olaylara istinaden açıklama yapma gereği duyulmuştur” dedi. Yücesan, “Biz yaşam hakkı savunucuları, sokak hayvanlarını sosyal hayatın parçası olarak tanımlamaya ve toplumda bu yönde bir bilinç oluşturmaya çalışırken, toplum algısına yön verme yetisi üst düzeyde olan bazı medya organlarının halkı sokak hayvanları konusunda infiale sürükleyecek yazıları kabul edilemez” ifadelerini kullandı.

YAŞAM ALANLARI

Mevcut yasa ve uygulama yönetmeliği kapsamında belediyenin sorumluluğu ve görevi, basın haber yaptı diye ya da vatandaş istedi diye köpek toplamak değildir” diyen Yücesan, “Belediye, sokak hayvanını sadece kısırlaştırma, tedavi etmek amaçlı olarak alabilir. Bu amaçla geçici bakımevine götürülen hayvanın 10 gün sonra alındığı yere geri bırakılması zorunludur. Belediye, hiçbir sokak hayvanını yaşama alanları dışına bırakamaz. O bölgeyi tanıyan, oradaki insanları bilen, insanlar tarafından da bilinen köpek istek üzerine alındığında, yerine başka (yabancı) köpekler gelecektir. Belediyelerce sahipsiz hayvanlara eş zamanlı ve yeterli kısırlaştırma yapılmadığı gibi kısırlaştırma ve tedavi yapması için yeterli personel alımı da yapılmıyor. Bu da, popülasyonun artmasına sebep olmaktadır” diye belirtti.

HAREKETE GEÇİRİLMELİ

Yücesan, “Dişi bir köpek 2 yıl içinde ortalama 200 yavru doğurabiliyor. Bu, hayvanların doğada aç, susuz kalması, hasta olması, kazalarda can vermesi gibi sonuçlara da sebep olmaktadır. Kısırlaştırma yaptığımızda da gereksiz üremenin önüne geçebilmenin yanı sıra hayvanların ve insanların refahını da sağlıyoruz. Basın organları ve vatandaşların üzerinde durması gereken konu, belediyelerin görevi olan etkin kısırlaştırma hususunda hayvanları hedef göstermeden belediyeleri, bizlerin yaptığı gibi harekete geçirmeye çalışmak olmalıdır. Bir yerde yaşayan insanlar hakkında bir şeyler öğrenmek istiyorsak, hayvanlara karşı nasıl bir davranış geliştirdiklerine bakmalıyız. Bu tutum bize yeterli bilgiyi verecektir. Basın organlarının ve vatandaşların bu konuda oldukça duyarlı ve bilinçli hareket edeceğine,  hayvanlara karşı sevgi dolu ve saygılı hareket edeceğine inanmak istiyoruz” dedi.