Sofya’da sporda güvenlik eğitimi

 

Kargenç kulübü, ortak oldukları SafeSPORTevent ile uluslararası bir eğitim programı gerçekleştirdi. Spor yöneticilerinin, gönüllülerin ve yöneticilerin eğitim hareketliliği yoluyla bilgi ve becerilerini geliştirmek, spor etkinlikleri ve spor ortamlarında büyük insan gruplarının bir araya gelmesi için özel olarak hazırlanmış güvenlik ve güvenlik için özel protokolleri birlikte oluşturma ve kullanma konusunda onları güçlendirmek amacıyla düzenlenen program Bulgaristan Sofya’da yapıldı.

 

EMNİYET VE GÜVENLİK

21-24 Ağustos 2021 tarihlerinde Sofya’da düzenlenen SafeSPORTevent projesi eğitimi fikir ve iyi uygulama alışverişi formatında gerçekleşti. Toplantının, ilgili spor yöneticileri, idarecileri ve gönüllülerin hem pratik beceri ve bilgilerinin kazanılmasını hem de spor etkinlikleri sırasında emniyet ve güvenlik alanındaki ortak sorunlarını çözmek için uluslararası düzeyde işbirliği yapmak için benzersiz bir deneyim sağladığını söyleyen Kargenç Yönetim Kurulu Başkanı Ersel Aydın, “Spor etkinliklerine katılan sporcuları, yetkilileri ve taraftarları, antrenman ve yarışma koşullarını iyileştirerek ve özellikle belirli güvenlik protokolleri tarafından ele alınması gereken önemli güvenlik konuları sırasında sağlık ve güvenlik tehlikelerinden korumayı amaçlıyoruz” şeklinde konuştu.

EĞİTİM FAALİYETLERİNE DEVAM

Toplantı sırasında karmaşık güvenlik ortamı ve sporun farklı yönlerinin zorluklarından bahsedildiğini belirten Ersel Aydın, “AB’de ve dünyada karmaşık güvenlik ortamı, spor etkinlikleri sırasında terörizm ve terör saldırıları, salgın hastalıklar ve biyolojik tehditler sırasında spor etkinlikleri, spor çerçevesinde hibrit saldırılar ve güvenlik alanında spor etkinliklerinin güvenlik protokollerinin birlikte oluşturulması gerektiği analiz edildi” dedi. SafeSPORTevent girişiminin uzman projesi Sofya Güvenlik Forumu başkanı Yordan Bozhilov ve BRAVO yöneticisi İsmail Sehic tarafından verildiğini de söyleyen Aydın, bu konuda eğitim faaliyetlerine aktif olarak devam edeceklerini ve her türlü katkıyı sağlayacaklarını belirtti. Tuğçe Erdem