EkonomiKarasu

Şirin: “Zor durumdayız”

 

Akaryakıt fiyatlarının son dönemde hızla yükselmesiyle birlikte girdi maliyetlerinin yüzde 300 artması, sürücü kurslarını kapanma noktasına getirdi. Karasu Şirin Sürücü Kursu işletmecisi Yücel Şirin, “Taban fiyatına bir düzenleme gelmezse birçok kurs kapanma noktasına gelir” dedi.

 

AYAKTA DURMASI ZORLAŞIYOR

Akaryakıt fiyatları başta olmak üzere girdi kalemlerinin artması sürücü kurslarını zor durumda bıraktı. Taban fiyatın artık sürdürülebilir olmadığını belirten Karasu Şirin Sürücü Kursu işletmecisi Yücel Şirin, “Yılda bir sefer belirlenen taban fiyat uygulaması iki defa yapılmalı. Geçen sene taban fiyat belirlenirken yakıt giderleri 9 TL idi şimdi ise 30 TL oldu. Araç fiyatları iki katına çıktı. Asgari ücret 2.825 TL’den 4.250 TL oldu. Bu durum hem yakıt maliyetlerini hem de araba ve eğitmen giderlerini artırdı. Araç sigorta vergilerinin artması sürücü kurslarının ayakta durmasını zorlaştırıyor” dedi.

 

TALEPLER KARŞILANMIYOR

Türkiye’de 3 bin 200 tane sürücü kursu bulunuyor ve bir önlem alınmazsa bu kurslarının yüzde 40’ı kapanmayla karşı karşıya kalacak” diyen Şirin, “Hızla artan maliyetler, taban fiyatını sürdürülebilir olmaktan çıkarıyor. Sürücü kursları zor durumda ve zararına faaliyetlerini sürdürüyor. Böyle devam ederse çoğu kurum kapanabilir. Talebimiz bir an önce taban fiyat belirleyen komisyonun fiyatı günün koşullarına uygun güncellemesi” dedi. Şirin, “Sürücü kursları artan akaryakıt maliyetleri karşısında ekonomik olarak taleplerini karşılayamaz hale geldi” şeklinde konuştu.

 

DÜZENLEME BEKLİYORUZ

Sürücü kursu giderleri 2021 Aralık ayından bu yana yüzde 300 arttı” diye belirten Şirin, “Gelirimiz ise, yüzde 50 arttırıldı ama arada ciddi bir oran farkı var. İkisini dengelemeye çalışıyoruz ama bizi ciddi anlamda zorluyor. Son dönemde alım gücünün düşmesi kursiyerlerin başvuru oranını da düşürdü. Geçen seneye oranla kayıtlarımızda yüzde 50 bir azalma oldu. Her geçen gün mazota, gaza ve benzine zam geliyor. Bu nedenle büyük sıkıntılarımız var. Bakanlığın en kısa sürede ehliyet kursu düzenleyen firmaları, eğitim kurumlarını rahatlatacak düzenlemeler yapmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı. (HABER: Bahar Kaya)