Eğitim

Sınavlar 25 Şubat’ta

 

Karasu Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Said Özkan, Açık Öğretim Kurumları Sınavlarına (AÖKS) girecek öğrenciler için önemli açıklamada bulundu. Özkan, “Açık öğretim sınavları 25 Şubat’ta saat 09:30’da başlayacak, 1 Mart saat 23:59’da son bulacak” dedi.

 

SINAV TARİHLERİ

2020-2021 eğitim öğretim yılı 1. dönem Açık Öğretim Kurumları Sınavları hakkında açıklamada bulunan Karasu Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Said Özkan, “Açık öğretim kurumları 2020-2021 eğitim öğretim yılı 1. dönem sınavları için online sınav sistemi 25.02.2021 saat 09:30’dan – 01.03.2021 saat 23:59 tarihleri arasında açılacaktır. Öğrenciler, T.C. kimlik numara ve şifreleri ile AÖK Bilgi Yönetim Sistemine online sınav kapasitesinde giriş yaparak online sınav uygulamasına katılacaklardır. Sınav başvurusu olmayan ve tüm derslerinden sınavını tamamlayan öğrenciler sınav süresinin sonuna kadar AÖK Bilgi Yönetim Sistemine giremeyeceklerdir” ifadelerini kullandı.

ŞİFRESİNİ UNUTALAR

Özkan, “Sisteme giriş şifresini unutan öğrenciler, AÖK Bilgi Yönetim Sisteminde yer alan ‘şifremi unuttum’ seçeneğinden veya (MEBİM) “444 0 632” danışma hattı ile görüşerek şifrelerini öğrenebileceklerdir. Sınav sistemine girişte ÖDSGM tarafından hazırlanan gizlilik taahhütnamesi öğrenciler tarafından onaylanacaktır. Online sınav uygulaması başlamadan önce sınav kuralları elektronik ortam üzerinden öğrenciye bildirilecektir. Bu bildirim ile öğrenci, sınav kurallarını kabul etmiş sayılacaktır. Online sınav uygulaması, çoktan seçmeli 4 (dört) seçenekli ve her bir ders için ayrı olmak üzere 20 sorudan oluşacak testler halinde gerçekleştirilecektir. Sınavda her bir dersin testi için 25 dakika süre uygulanacaktır” dedi.

BUTONLARA DİKKAT

Soruların soru numarası sırasında ve ekranda bir soru ve cevap seçenekleri yer alacak şekilde gösterileceğini belirten Özkan, “Sınavda butonlara dikkat edilmeli. Seçilen derse ait sınav, ‘Sınava Başla’ butonu ile başlatıldıktan sonra, soru sayfasında ‘kaydet ve ilerle’ butonu ve kalan süreyi gösteren sayaç olacak, son soruda ise ‘kaydet ve ilerle’ butonu yerine ‘sınavı bitir’ butonu olacaktır. Öğrenciler, cevap verdikleri soruya geri dönüş yapamayacaklardır. Öğrenciler, seçilen derse ait sınavı başlattıktan sonra aktif sınav bitmeden diğer dersin sınavını başlatamayacak. Öğrenciler, istedikleri zaman sınavı bitirecek. Sınavı bitirilen derse ait sorular ve cevaplar öğrencilere gösterilmeyecek” ifadelerini kullandı.

SINAVA GİRDİ SAYILACAK

Özkan, “Öğrenciler sınavlarını tamamlayamadan oturum herhangi bir nedenle elektrik kesintisi, internet bağlantı sorunu gibi sorunlarla sonlanırsa bu durumun bir daha tekrarlanmayacağı bir ortamda belirtilen son tarihe kadar ‘bir defaya mahsus’ sınava kaldıkları yerden devam edeceklerdir. Bir dersi seçerek sınavı başlatan ve hiçbir soruya cevap vermeden bitiren öğrenci ‘sınava girdi’ sayılacak ve derse ait puanı ‘sıfır’ olacaktır. Öğrencinin tanımlanan tarih ve saatler içinde mevcut derslerinden sınava katılmaması halinde katılmadığı ders ve derslerden ‘sınava girmedi’ olarak işlem yapılacaktır. Öğrenciler, sınav sırasında basılı ya da dijital herhangi bir bilgi kaynağı kullanmayacaklardır” dedi.

ERİŞİM ENGELLENECEK

Sınav sırasında bilgisayarda herhangi bir işlem yapılamayacağını belirten Özkan, “Sınav öncesinde sınav sistemine erişim için kullanılan tarayıcı penceresi dışında tüm uygulamalar kapatılacak, sınav sırasında sınav sisteminin erişildiği tarayıcı penceresi dışında herhangi bir pencereye geçiş yapılmayacaktır. Ayrıca arka planda çalışan ve internet bağlantısı kullanan uygulamalar varsa bunlar da kapatılacaktır. Sınav anında başka bir program, tarayıcı veya sayfa açılması halinde öğrenciye uyarı mesajı verilecek, açılan program, tarayıcı veya sayfanın kapatılmaması durumunda öğrencinin o derse ait sınavı iptal edilecektir” şeklinde açıklamada bulundu.

GEÇERSİZ SAYILACAK

Özkan, “Öğrenciler, sınav sırasında sınav sistemi ekranına ilişkin herhangi bir şekilde ekran görüntüsü alma, görüntü kaydetme, görüntü aktarma, kopyalama ya da yazdırma gibi işlemler yapmayacaklardır. Öğrencinin sınav sırasında ekran dışına çıkması durumunda sınavı sonlandırılarak geçersiz sayılacaktır. Sınav soru ve cevaplarının, sınav sırasında veya sonrasında her türlü paylaşımı yasaktır. Sınav ekranında öğrencileri tanımlayacak güvenlik kodu bulunacak ve paylaşım ihlali halinde öğrenciler hakkında 6764 sayılı Kanun hükümlerince işlem yapılacaktır. Yetersizliği olan engelli öğrencilere yönelik farklı maddeler uygulanacaktır” ifadelerini kullandı. Gülcan Elmalı

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir